14:32 | 02.12.09 | Նորություններ | 5320
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Համակարգիչ բոլորի համար» փորձնական ծրագիրը շարունակվելու է մինչեւ 2010թ. վերջը, իսկ հիմնական ծրագիրը հաշվարկված է 4-5 տարվա համար, որի ավարտին ՀՀ բնակչության համակարգչայնացվածության մակարդակը պետք է կազմի 30%:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը հայտնել է, որ «Համակարգիչ բոլորի համար» փորձնական ծրագրի իրականացման 2 ամիսների ընթացքում իրացվել է 1300 համակարգիչ` նախատեսված 500-ի փոխարեն:
Hewlett Packard-ի (HP) ԱՊՀ երկրներում ծրագրերի տնօրեն Վադիմ Տիխոնիչեւը հայտնել է, որ ծրագրի մասնակիցների 77%-ը 25-34 տարեկան տարիքային խմբի ներկայացուցիչներ են: Չնայած Հայաստանում ծրագրի գրասենյակների սահմանափակ ներկայությանը (Երեւան, Գյումրի եւ Վանաձոր), նախագծին մասնակցել են 25 քաղաքների բնակիչներ:
HP ներկայացուցիչը նշել է, որ «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը» բավարարել է «Համակարգիչ բոլորի համար» ծրագրի շրջանակներում վարկավորման հայտերի 80 տոկոսը:
2010թ. առաջին 5 ամիսների ընթացքում նախատեսվում է իրացնել 5 հազար համակարգիչ, ներկայացուցչություններ գործարկել ՀՀ բոլոր մարզերում, սկսել բնակչության ուսուցման եւ խորհրդատվական ծրագիրը:
Hewlett Packard-ի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ընկերությունը բանակցություններ է վարում ՀՀ հեռահաղորդակցային ընկերությունների եւ պրովայդերների հետ` ծրագրի բոլոր մասնակիցներին անվճար ինտերնետով ապահովելու նպատակով:
2010թ. հունվարի 20-ից ծրագրի շրջանակներում մեկնարկելու է «PC for teacher» նախագիծը, որն ուղղված է լինելու դպրոցներում եւ բուհերում դասավանդողներին արտոնյալ պայմաններով համակարգիչներ տրամադրելուն:

14:32 | 02.12.09 | Новости | 5256
HP ведет переговоры с провайдерами об обеспечении бесплатным интернетом участников программы «Компьютер для всех»
Ереван /Медиамакс/. Пилотная программа «Компьютер для всех» продлится до конца 2010 года, а основной проект рассчитан на 4-5 лет, по истечении которых уровень компьютеризация населения Армении должен составить 30 %.
Как сообщает агентство Медиамакс, директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян сообщил сегодня, что за 2 месяца реализации пилотной программы «Компьютер для всех» было реализовано 1300 компьютеров вместо запланированных 500.
Директор по проектам в странах СНГ Hewlett Packard (HP) Вадим Тихоничев сообщил, что 77% участников программы представляют возрастную категорию от 25 до 34 лет. Несмотря на ограниченное присутствие офисов программы в Армении (Ереван, Гюмри и Ванадзор), участниками проекта стали жители 25 городов.
Представитель HP отметил, что «АКБА-КРЕДИТ-АГРИКОЛЬ-БАНК» удовлетворил 80 процентов заявок на кредитование в рамках программы «Компьютер  для всех».
За первые 5 месяцев 2010 года планируется реализовать 5 тысяч компьютеров, открыть представительства программы во всех регионах Армении, начать программу по обучению и консультациям населения.
Представитель Hewlett Packard сообщил, что компания ведет переговоры с провайдерами и телекоммуникационными компаниями Армении для обеспечения всех участников программы бесплатным интернетом.
20 января 2010 года в рамках программы стартует проект “PC for teacher”, направленный на предоставление компьютеров преподавателям школ и вузов на льготных условиях.