13:38 | 19.03.10 | Նորություններ | 6219
Երեւան/Մեդիամաքս/. Նախաձեռնող խումբը հանդես է եկել Կիպրոսի Մելքոնյան վարժարանի հիման վրա համահայկական դպրոցի ստեղծման առաջարկով:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է նախաձեռնող խմբի անդամ, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ Արամյանը, համապատասխան առաջարկ է ուղղվել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը (AGBU), որին պատկանում են Մելքոնյան վարժարանի շենքն ու հողատարածքը:
Մեսրոպ Արամյանի խոսքերով, նախաձեռնող խմբի կազմում ընդգրկված են խոշոր հայ ձեռնարկատերեր Սփյուռքից, ովքեր պատրաստ են ֆինանսական միջոցներ ներդնել վարժարանի վերականգնման համար, ինչպես նաեւ լուրջ ուսումնական կազմակերպություններ, որոնք պատրաստ են մասնակցել համապատասխան ուսումնական ծրագրի մշակմանը:
Ներկայումս Մելքոնյան վարժարանի շենքում ժամանակավորապես տեղակայված է հունական դպրոց, սակայն AGBU-ն մտադիր է վաճառել շենքը:
Մեսրոպ Արամյանը նշել է, որ համահայկական դպրոցը պետք է ստեղծվի հետեւյալ սկզբունքների հիման վրա.
- դպրոցի կառավարումը պետք է կատարվի կրթության կառավարման ոլորտում փորձ ունեցող կազմակերպությունների կողմից;
- ուսուցումը պետք է ընթանա նոր կրթական տեխնոլոգիաների զարգացումը խթանող կրթության բարձրագույն չափանիշների վրա հիմնված ծրագրերի համաձայն;
- ուսուցչական կազմը պետք է ձեւավորվի ատեստավորման եւ որակավորման միջազգային չափանիշներին համաձայն;
- աշակերտների ընտրությունը պետք է կատարվի նրանց տաղանդի եւ մոտիվացիայի հիման վրա:
Նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչները հույս են հայտնել, որ AGBU-ի հետ բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն ձեռք կբերվի:

13:38 | 19.03.10 | Новости | 6238
Ереван/Медиамакс/. Инициативная группа выступила с предложением о создании всеармянской школы на базе армянской гимназии Мелконян на Кипре.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване член инициативной группы, председатель Совета попечителей образовательного фонда «Айб», о.Месроп Арамян, соответствующее предложение направлено в Всеобщий армянский благотворительный союз (AGBU), которому принадлежат здание и земельный участок гимназии Мелконян.
По словам Месропа Арамяна, в состав инициативной группы входят крупные армянские предприниматели из диаспоры, готовые вложить финансовые средства в восстановление гимназии, а также серьезные образовательные организации, готовые принять участие в разработке соответствующей учебной программы.
В настоящее время в здании гимназии Мелконян временно расположилась греческая школа, однако AGBU намерено выставить здание на продажу.
О. Месроп Арамян отметил, что всеармянская школа должна быть создана на следующих принципах:
- управление школы должно осуществляться со стороны организации, имеющей опыт в сфере управления образования;
- обучение должно проводится согласно программам, основанным на высших стандартах образования, стимулирующих развитие новых образовательных технологий;
- учительский состав должен формироваться согласно международным стандартам аттестации и квалификации;
- выбор учеников будет основан на их таланте, знаниях и мотивации.
Представители инициативной группы выразили надежду, что в результате переговоров с AGBU будет достигнуто соглашение.