13:38 | 19.03.10 | Նորություններ | 6219
Երեւան/Մեդիամաքս/. Նախաձեռնող խումբը հանդես է եկել Կիպրոսի Մելքոնյան վարժարանի հիման վրա համահայկական դպրոցի ստեղծման առաջարկով:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է նախաձեռնող խմբի անդամ, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տեր Մեսրոպ Արամյանը, համապատասխան առաջարկ է ուղղվել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը (AGBU), որին պատկանում են Մելքոնյան վարժարանի շենքն ու հողատարածքը:
Մեսրոպ Արամյանի խոսքերով, նախաձեռնող խմբի կազմում ընդգրկված են խոշոր հայ ձեռնարկատերեր Սփյուռքից, ովքեր պատրաստ են ֆինանսական միջոցներ ներդնել վարժարանի վերականգնման համար, ինչպես նաեւ լուրջ ուսումնական կազմակերպություններ, որոնք պատրաստ են մասնակցել համապատասխան ուսումնական ծրագրի մշակմանը:
Ներկայումս Մելքոնյան վարժարանի շենքում ժամանակավորապես տեղակայված է հունական դպրոց, սակայն AGBU-ն մտադիր է վաճառել շենքը:
Մեսրոպ Արամյանը նշել է, որ համահայկական դպրոցը պետք է ստեղծվի հետեւյալ սկզբունքների հիման վրա.
- դպրոցի կառավարումը պետք է կատարվի կրթության կառավարման ոլորտում փորձ ունեցող կազմակերպությունների կողմից;
- ուսուցումը պետք է ընթանա նոր կրթական տեխնոլոգիաների զարգացումը խթանող կրթության բարձրագույն չափանիշների վրա հիմնված ծրագրերի համաձայն;
- ուսուցչական կազմը պետք է ձեւավորվի ատեստավորման եւ որակավորման միջազգային չափանիշներին համաձայն;
- աշակերտների ընտրությունը պետք է կատարվի նրանց տաղանդի եւ մոտիվացիայի հիման վրա:
Նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչները հույս են հայտնել, որ AGBU-ի հետ բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն ձեռք կբերվի:

13:38 | 19.03.10 | News | 6221
Yerevan/Mediamax/. An Initiative group made a suggestion on setting up a Pan-Armenian school basing on the Armenian Melkonyan Gymnasium in Cyprus.
As the member of the Initiative group, Chairman of “Ayb” Foundation Board of Trustees Father Mesrop Aramyan stated at a news conference in Yerevan today, the corresponding suggestion has been sent to the Armenian General Benevolent Union (AGBU), which owns the building and the land of Melkonyan Gymnasium.
According to Mesrop Aramyan, the Initiative group includes large Armenian entrepreneurs from the Diaspora, who are ready to invest means in reestablishment of the Gymnasium, as well as serious educational organizations, ready to participate in elaborating the corresponding education program.
At present, a Greek school is temporarily hosted in the building of Melkonyan Gymnasium; however EGBU intends to put the building to sale.
Father Mesrop Aramyan noted that the Pan-Armenian school should be set up basing on the following principles:
- school management should be realized by an organization, having experience in the sphere of education management;
- education should be carried out according to programs, basing on highest education standards, stimulation of development of new educational technologies;
- the teaching staff should be formed according to international standards of attestation and qualification;
- selection of students will be based on their talent, knowledge and motivation.
Representatives of the Initiative group expressed hope that, as a result of the negotiations, there will be an agreement reached by AGBU.