Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր փոփոխություններ Է կատարել պետական գործավարության կարգում, որոնք նախատեսում են անցում Unicode կոդավորմանը թվային փաստաթղթաշրջանառությունում եւ պաշտոնական կայքերում:
Ինչպես նիստում հայտնել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, IT-ոլորտում մի շարք կազմակերպություններ դիմել են կառավարությանը`նշելով, որ պաշտոնական որոշ կայքերն ու փաստաթղթաշրջանառությունը հասանելի չեն Unicode կոդավորմամբ, ինչը դրանց օգտագործման հետ կապված բարդություններ է առաջացնում:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նկատել է, որ այդ խնդիրը բարձրացրել են նաեւ հասարակական կազմակերպություններն ու BarCamp եւ Digitec ֆորումների մասնակիցները:
«Unicode կոդավորումը Հայաստանում միակն է, որը համապատասխանում է մեր օրենսդրության չափանիշներին, եւ պետական բոլոր կառույցները պարտավոր են կիրառել այն»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին հանձնարարել է գրավոր ծանուցում ուղարկել բոլոր պետական կառույցներին` Unicode կոդավորմանը պարտադիր անցման մասին:

Руководитель аппарата правительства Давид Саргсян
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении внесло сегодня поправки в порядок государственного делопроизводства, предусматривающие ведение цифровой документации и официальных сайтов в кодировке Unicode.
Как сообщил сегодня на заседании руководитель аппарата правительства Давид Саргсян, ряд организаций, действущих в сфере IT, обратились к правительству ввиду того, что некоторые официальные правительственные сайты и документация не доступны в кодировке Unicode, что создает сложности с их использованием.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заметил, что эту проблему поднимали также общественные организации и участники форумов BarCamp и Digitec.
«Кодировка Unicode - единственная в Армении, которая соответствует стандартам нашего законодательства, и все государственные структуры обязаны применять ее», - отметил глава правительства.
Премьер-министр поручил руководителю аппарата направить письменное извещение всем государственным структурам об обязательном переходе на кодировку Unicode.