12:13 | 01.09.10 | Նորություններ | 4955
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այս տարի Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարան /ՀՊՃՀ/ ընդունված ուսանողների թիվը 2009թ. համեմատ կրճատվել է 299-ով` կազմելով 1221:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր ասել է ՀՊՃՀ ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը առաջին կուրսեցիների հետ հանդիպման ընթացքում:
Ռեկտորի խոսքերով, համալսարանը ներկայումս փորձում է ուսանողների պակասը լրացնել հեռակա ուսուցման հաշվին եւ ակնկալում է, որ հեռակա ուսանողների թիվն այս տարի կկազմի 500:
«Այս տարի ամենամեծ մրցակցությունը դիտարկվել է ինֆորմատիկայի եւ համակարգչային համակարգերի ֆակուլտետում»,- ասել է Ոստանիկ Մարուխյանը` հավելելով, որ բարձր մրցակցություն է նկատվել նաեւ կապի եւ ռադիոտեխնիկայի, կիբերնետիկայի եւ էներգետիկայի ֆակուլտետներում: Ամենաքիչ թվով (23) ուսանողներն այս տարի քիմիական ֆակուլտետում են:
Ինչպես նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՊՃՀ խորհրդի նախագահ Սամվել Նիկոյանը, «չնայած ՀՀ ներկայիս արժեքային համակարգում գիտելիքն առաջին տեղում չէ, այնուամենայնիվ, տարեցտարի մենք ավելի ենք մոտենում այդ նպատակին»:

12:13 | 01.09.10 | Новости | 4937
Ереван/Медиамакс/. Число студентов, поступивших в этом году в Государственных инженерный университет Армении (ГИУА), сократилось по сравнению с 2009 годом на 299, составив 1221.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня сказал ректор ГИУА Востаник Марухян на встрече с первокурсниками вуза.
По словам ректора, университет в настоящее время пытается восполнить недостаток за счет заочного обучения и ожидает, что число заочников составит в этом году около 500.
«Наибольшая конкуренция в этом году наблюдалась при поступлении на факультет компьютерных систем и информатики»,- сказал Востаник Марухян, добавив, что высокая конкуренция наблюдалась также на факультетах радиотехники и связи, кибернетики и энергетики. Наименьшее число студентов (23) в этом году поступило на химический факультет.
Как отметил вице-спикер парламента Армении, председатель совета ГИУА Самвел Никоян, «несмотря на то, что в сегодняшней системе ценностей Армении знания не занимают первое место, тем не менее, с каждым годом мы все ближе подходим к этой цели».