11:13 | 05.10.10 | Նորություններ | 5673
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Idram ինտերնետ-վճարային համակարգի ծառայություններից օգտվում է 31 500 գրանցված բաժանորդ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել է «Իդրամ» ՍՊԸ մամուլի քարտուղար Աննա Գրիգորյանը, տարեսկզբից Idram համակարգի օգտագործողների թիվը ավելացել է ավելի քան 5 500-ով, ինչը պայմանավորված է առաջարկվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնմամբ, ինչպես նաեւ հաճախորդների նույնականացման մեխանիզմի ներդրմամբ, ինչը նպաստում է էլեկտրոնային վճարումների նկատմամբ օգտագործողների վստահության ավելացմանը:
Ինչպես պարզաբանել է Աննա Գրիգորյանը, հաճախորդների նույնականացման մեխանիզմը, որը ներդրվել է միջազգային չափանիշներին եւ ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան, ենթադրում է հաճախորդի անձի պարտադիր նույնականացում նրա պաշտոնական փաստաթղթերին:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում համակարգից օգտվողները հնարավորություն են ստացել առցանց մարել վարկերն ու վճարել հարկեր եւ տուրքեր: Տարեսկզբին ԿԲ կողմից ստացած դրամական փոխանցումներ իրականացնելու արտոնագրի շնորհիվ մոտ ապագայում համակարգի օգտագործողները կարող են փոխանցումներ իրականացնել միջազգային դրամական փոխանցումների 2 համակարգերով` Coinstar եւ BLIZKO:
Տարեսկզբից Idram ինտերնետ-վճարային համակարգի շրջանառությունը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 20%-ով: Վճարումների մեծ մասը (շուրջ 70%-ը) բաժին է ընկնում կոմունալ եւ բջջային կապի վճարումներին:
Վերջին ժամանակահատվածում ընկերությունը գործընկերային համաձայնագրեր է կնքել եւս 2 բանկի` «Յունիբանկի» եւ «Հայէկոնոմբանկի» հետ, որոնց շրջանակներում համակարգի հաճախորդները կարող են լիցքավորել եւ կանխիկացնել էլեկտրոնային միավորները (ID): «Իդրամի» գործընկերների թվում են նաեւ «Հայբիզնեսբանկը» եւ «Արդշինինվեստբանկը»:
Ինչպես հայտնել է Աննա Գրիգորյանը, ներկայումս ընկերությունը նախապատրաստական աշխատանքներ է ծավալում էլեկտրոնային փողերի թողարկման եւ սպասարկման թույլտվություն ստանալու ուղղությամբ:

11:13 | 05.10.10 | News | 5667
Yerevan/Mediamax/. As of October 1, 31 500 registered subscribers have been using services of IDram internet payment system.
Spokeswoman of “IDram” LLC Anna Grigoryan informed Mediamax that since the beginning of the year the number of IDram system users increased by over 5500 subscribers, which is conditioned by broadening of the range of offered services, as well as implementation of customer identification mechanism, and the fact contributes to the growth of trust towards electronic payments.
Anna Grigoryan explained that the user identification mechanism, implemented in accordance with international standards and meeting requirements of the local legislation, implies compulsory identification of the customer’s personality with their official documents.
In the course of the recent year, the system users received the chance to repay credits and pay taxes and duties online. Due to the license of the Central Bank of Armenia for realizing money transfers, which was received in the beginning of the year, in the nearest future the customers will be able to realize transfers by two systems of international money transfers: Coinstar and BLIZKO.
From the beginning of the year, the turnover of Idram internet payment system increased by 20%, as compared to the analogous period of last year. The majority of payments (about 70%) fall on the share of utility service and mobile connection payments.
Recently the company concluded partnership agreements with two more banks: “Unibank” and “Armeconombank”, within the framework of which the users of the system can replenish and cash their electronic units (ID). “Armbusinessbank” and “Ardshininvestbank” are also partners of “Idram”.
Anna Grigoryan informed that today the company carries out preparatory works on receiving permission to issue and maintain electronic money.