11:13 | 05.10.10 | Նորություններ | 5673
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Idram ինտերնետ-վճարային համակարգի ծառայություններից օգտվում է 31 500 գրանցված բաժանորդ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել է «Իդրամ» ՍՊԸ մամուլի քարտուղար Աննա Գրիգորյանը, տարեսկզբից Idram համակարգի օգտագործողների թիվը ավելացել է ավելի քան 5 500-ով, ինչը պայմանավորված է առաջարկվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնմամբ, ինչպես նաեւ հաճախորդների նույնականացման մեխանիզմի ներդրմամբ, ինչը նպաստում է էլեկտրոնային վճարումների նկատմամբ օգտագործողների վստահության ավելացմանը:
Ինչպես պարզաբանել է Աննա Գրիգորյանը, հաճախորդների նույնականացման մեխանիզմը, որը ներդրվել է միջազգային չափանիշներին եւ ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան, ենթադրում է հաճախորդի անձի պարտադիր նույնականացում նրա պաշտոնական փաստաթղթերին:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում համակարգից օգտվողները հնարավորություն են ստացել առցանց մարել վարկերն ու վճարել հարկեր եւ տուրքեր: Տարեսկզբին ԿԲ կողմից ստացած դրամական փոխանցումներ իրականացնելու արտոնագրի շնորհիվ մոտ ապագայում համակարգի օգտագործողները կարող են փոխանցումներ իրականացնել միջազգային դրամական փոխանցումների 2 համակարգերով` Coinstar եւ BLIZKO:
Տարեսկզբից Idram ինտերնետ-վճարային համակարգի շրջանառությունը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 20%-ով: Վճարումների մեծ մասը (շուրջ 70%-ը) բաժին է ընկնում կոմունալ եւ բջջային կապի վճարումներին:
Վերջին ժամանակահատվածում ընկերությունը գործընկերային համաձայնագրեր է կնքել եւս 2 բանկի` «Յունիբանկի» եւ «Հայէկոնոմբանկի» հետ, որոնց շրջանակներում համակարգի հաճախորդները կարող են լիցքավորել եւ կանխիկացնել էլեկտրոնային միավորները (ID): «Իդրամի» գործընկերների թվում են նաեւ «Հայբիզնեսբանկը» եւ «Արդշինինվեստբանկը»:
Ինչպես հայտնել է Աննա Գրիգորյանը, ներկայումս ընկերությունը նախապատրաստական աշխատանքներ է ծավալում էլեկտրոնային փողերի թողարկման եւ սպասարկման թույլտվություն ստանալու ուղղությամբ:

11:13 | 05.10.10 | Новости | 5662
Ереван/Медиамакс/. По состоянию на 1 октября услугами интернет-платежной системы IDram пользуются 31 500 зарегистрированных абонентов.
Как сообщила Медиамакс пресс-секретарь ООО «Идрам» Анна Григорян, с начала года число пользователей системы IDram увеличилось на более чем 5 550 абонентов, что обусловлено расширением ассортимента предлагаемых услуг, а также внедрением механизма идентификации клиентов, что способствует росту доверия клиентов к электронным платежам.
Как пояснила Анна Григорян, механизм идентификации пользователей, внедренный в соответствии с международными стандартами и отвечающий требованиям местного законoдательства, подразумевает обязательное идентифицирование личности клиента с его официальными документами.
За последний год пользователи системы получили возможность он-лайн погашения кредитов и оплаты налогов и пошлин. Благодаря полученной в начале года лицензии Центрального банка Армении на осуществление денежных переводов, в скором времени клиенты смогут осуществлять переводы по двум системам международных денежных переводов - Coinstar и BLIZKO.
С начала года оборот интернет-платежной ститемы Idram, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, увеличился 20%. Большая часть платежей (около 70%) приходится на долю коммунальных платежей и мобильной связи.
За последний период компания заключила партнерские соглашения с еще двумя банками - «Юнибанком» и «Армэкономбанком», в рамках которых пользователи системы могут пополнять и обналичивать электронные единицы (ID). В числе партнеров «Идрам» выступают также «Армбизнесбанк» и «Ардшининвестбанк».
Как сообщила Анна Григорян, сегодня компания ведет подготовительные работы по получению разрешения на выпуск и обслуживание электронных денег.