12:55 | 29.10.10 | Նորություններ | 6407
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ այսօր կայացել է Digitec Expo 2010 բարձր տեխնոլոգիաների վեցերորդ ամենամյա ցուցահանդեսի բացումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ցուցահանդեսի բացմանը միջոցառման կազմակերպիչը հանդիսացող ՀՀ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) տնօրեն Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ Digitec-ը դարձել է «Հայաստանում տեխնոլոգիական ձեռնարկատիրության եւ ինժեներության տոն»:
Ցուցահանդեսի գլխավոր հովանավորի` D-Link ընկերության ԱՊՀ տարածաշրջանի գծով տնօրեն Վլադիմիր Լիպինգը նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը տպավորիչ հաջողությունների է հասել IT-արդյունաբերության զարգացման ոլորտում, եւ այնպիսի միջոցառումները, ինչպիսին է Digitec-ը, թույլ են տալիս ոլորտին լրացուցիչ խթան հաղորդել: Վլադիմիր Լիպինգը կարծիք է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկան կաճի 4-5 անգամ` նշելով, որ D-Link ընկերությունը պատրաստ է այդ հարցում օժանդակել UITE-ին եւ ՀՀ կառավարությանը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ Digitec-ը մի կողմից թույլ է տալիս իմանալ, թե ինչպիսի զարգացումներ են տեղի ունեցել ոլորտում վերջին տարվա ընթացքում, մյուս կողմից` բացահայտել ՀՀ IT-հատվածի նոր հեռանկարները:
Digitec Expo-ն կշարունակվի մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը: Ցուցահանդեսի մուտքն ազատ է: Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են 68 միջազգային եւ տեղական ընկերություններ: Ակնկալվում է, որ այս տարի ցուցահանդեսի այցելուների թիվը կկազմի շուրջ 15 հազար: Ցուցահանդեսի բոլոր այցելուները կմասնակցեն «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի (ցուցահանդեսի պլատինե հովանավորը), Unicomp-ի եւ Icon Communications-ի սահմանած մրցանակների խաղարկությանը:
Ցուցահանդեսի օտարերկրյա մասնակիցների թվում են Crone գերմանական ընկերությունը, Singapore Technologies Kinetics սինգապուրյան ընկերությունը, Սամարայի պետական աէրոտիեզերական ինստիտուտը եւ D-Link-ը: Ցուցահանդեսի շրջանակներում տեղի կունենա նորաստեղծ IT-ընկերությունների ֆորումը, DigiLife մի շարք սեմինարներ, ArmRobotics ռոբոտների բաց առաջնությունը, ինչպես նաեւ «Էլեկտրոնային կառավարում» ֆորումը, որի շրջանակներում կներկայացվեն պետական կառույցների էլեկտրոնային ծառայությունները:

Директор Союза IT-предприятий Армении (UITE) Карен Варданян
Ереван/Медиамакс/. При участии премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна сегодня в Ереване состоялось открытие шестой ежегодной выставки высоких технологий Digitec Expo 2010.
Как сообщает Медиамакс, выступая на открытии выставки, директор Союза IT-предприятий Армении (UITE), выступающей организатором мероприятия, Карен Варданян сказал, что Digitec стала «праздником технологического предпринимательства и инженерии в Армении».
Региональный директор генерального спонсора выставки, компании D-Link в странах СНГ Владимир Липинг отметил, что в последние годы Армения достигла впечатляющих успехов в развитии IT-индустрии, и такие мероприятия, как Digitec, позволяют придать сектору дополнительный импульс. Владимир Липинг выразил мнение, что в ближайшие годы рынок информационных технологий Армении вырастет в 4-5 раз, отметив, что компания D-Link готова оказывать поддержку в этом деле UITE и правительству Армении.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что Digitec позволяет с одной стороны узнать, какие развития произошли в сфере за последний год, а с другой – выявить новые перспективы IT-сектора Армении.
Digitec Expo продлится до 31 октября. Вход на выставку свободный. В этом году в выставке участвуют 68 международных и местных компаний. Ожидается, что число посетителей выставки в этом году составит около 15 тыс. Все посетители выставки примут участие в розыгрыше призов от компаний VivaCell-MTS (платиновый спонсор выставки), Unicomp и Icon Communications.
В числе иностранных участников выставки - немецкая компания Crone, сингапурская Singapore Technologies Kinetics, Самарский государственный аэрокосмический институт и D-Link. В рамках выставки пройдет форум новосозданных IT-компаний, ряд семинаров DigiLife, открытое первенство роботов ArmRobotics, а также форум “Электронное управление”, в рамках которого будут представлены электронные услуги госструктур.