15:02 | 02.11.10 | Նորություններ | 5326
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը եւ համաշխարհային ասպարեզում մրցունակության բարձրացումը արհեստականից չի անցնում իրական փուլի, այսօր Երեւանում ասել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Մանուկ Հերգնյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր «Սինոփսիս-Արմենիա»-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Մանուկ Հերգնյանն ասել է, որ չնայած տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում Հայաստանի առաջընթացին, նա, այնուամենայնիվ, մրցակցային պայքարում ետ է մնում տարածաշրջանի երկրներից: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կողմից հրապարակված` 2009-2010թթ. ցանցային պատրաստվածության զեկույցում Հայաստանը 134 երկրների թվում զբաղեցրել է 101-րդ տեղը` զիջելով հարեւան Ադրբեջանին (64-րդ տեղ) եւ Վրաստանին (93-րդ տեղ):
Մանուկ Հերգնյանի խոսքերով, տնտեսության տեխնոլոգիական արդիականացման աստիճանի մասին է վկայում նաեւ ներկրման կառուցվածքում համակարգչային տեխնիկայի եւ բարձր տեխնոլոգիաների մասնաբաժինը, որը Հայաստանում կազմում է ընդամենը 8.4%, մինչդեռ Ադրբեջանում այդ ցուցանիշը 61% է:
«Չնայած մեր հարեւանները եւ տարածաշրջանի մյուս երկրները, ի տարբերություն Հայաստանի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները չեն հռչակում տնտեսության գերակա ոլորտ, այնուամենայնիվ, նրանք զանգվածային ներդրումներ են կատարում ՏՏ-ոլորտում»,- նշել է Մանուկ Հերգնյանը:
Հովիկ Մուսայելյանն ասել է, որ ՀՀ իշխանությունների կողմից ՏՏ-ոլորտում արտասահմանյան ներդրումների ներգրավմանն ուղղված բավարար ջանքեր չի տեսնում: Նա հանդես է եկել քննադատությամբ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման տեղական մոդել մշակելու կառավարության փորձերի հասցեին` ասելով, որ Հայաստանը պետք է հետեւի Իռլանդիայի եւ Սինգապուրի օրինակին եւ տեղական շուկա հրավիրի խոշոր ՏՏ-կորպորացիաներ` դրա համար ստեղծելով բոլոր անհրաժեշտ պայմանները:
«Սինոփսիս-Արմենիա»-ի տնօրենն ընդգծել է ՏՏ-հատվածին հարկային եւ այլ արտոնություններ տալու, ինչպես նաեւ նորաստեղծ ՏՏ-ընկերությունների համար վարկային միջոցների մատչելիությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունը: «Մենք այդ խնդիրը բարձրացնում ենք արդեն 10 տարի եւ մերժում ենք ստանում կառավարությունից` որեւէ հատվածի համար «ջերմոցային պայմաններ» ստեղծել չցանկանալու պատճառաբանությամբ»,- ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
Նրա խոսքերով, իշխանությունների կողմից ՏՏ-հատվածը որպես առաջնահերթ հռչակելու միակ արդյունքը եղել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը, որը ստեղծվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ, եւ Գյումրիի տեխնոպարկի նախագիծը, «որի ապագան դեռեւս պարզ չէ»:

15:02 | 02.11.10 | Новости | 5308
Ереван/Медиамакс/. Развитие информационных технологий Армении и повышение ее конкурентоспособности на мировом уровне не переходит из декларативного в реальный этап, сказал сегодня в Ереване директор исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Эргнян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на совместной пресс-конференции с исполнительным директором «Синопсис Армения» Овиком Мусаеляном, Манук Эргнян сказал, что несморя на прогресс Армении в развитии информационных технологий, она, тем не менее, отстает от стран региона в конурентной борьбе. В опубликованном Всемирным экономическим форумом докладе сетевой готовности за 2009-2010 год, Армения заняла 101 место среди 134 стран, уступая соседним Азербайджану (64 место) и Грузии (93 место).
По словам Манука Эргняна, о степени технологической модернизации экономики свидетельствует также доля компьютерной и прочей высокотехнологичной техники в структуре импорта, который в Армении составляет лишь 8.4%, в то время, как в Азербайджане данный показатель равен 61%.
«Несмотря на то, что наши соседи и другие страны региона, в отличие Армении, не провозглашают информационные технологии приоритетной сферой экономики, тем не менее, они делают широкомасштабные инвестиции в ИТ-сектор», - отметил  Манук Эргнян.
Овик Мусаелян, в свою очередь, сказал, что не видит со стороны властей достаточных усилий по привлечению в ИТ-сектор Армении иностранных инвестиций. Он выступил с критикой в адрес попыток правительства разработать местную модель развития ниформационных технологий, сказав, что Армении нужно последовать примеру Ирландии и Сингапура и приглашать на местный рынок крупные транснациональные ИТ-корпорации, создав для этого все необходимые условия.
Директор «Синопсис  Армения» подчеркнул необходимость широких налоговых и прочих привилегий ИТ-сектору, а также повышения доступности кредитных ресурсов для новосозданных ИТ-компаний. «Мы поднимаем этот вопрос уже 10 лет и получали от правительства отказ, мотивированный нежеланием властей создавать для какого-то сектора «парниковые условия»,  - сказал Овик Мусаелян.
По его словам, единственными результатами провозглашения властями ИТ-сектора в качестве приоритетного стали фонд «Инкубатор предприятий», созданный при содействии Всемирного банка и проект технопарка Гюмри, «будущее которого все еще не ясно».