15:02 | 02.11.10 | Նորություններ | 5326
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը եւ համաշխարհային ասպարեզում մրցունակության բարձրացումը արհեստականից չի անցնում իրական փուլի, այսօր Երեւանում ասել է «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Մանուկ Հերգնյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր «Սինոփսիս-Արմենիա»-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Մանուկ Հերգնյանն ասել է, որ չնայած տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում Հայաստանի առաջընթացին, նա, այնուամենայնիվ, մրցակցային պայքարում ետ է մնում տարածաշրջանի երկրներից: Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի կողմից հրապարակված` 2009-2010թթ. ցանցային պատրաստվածության զեկույցում Հայաստանը 134 երկրների թվում զբաղեցրել է 101-րդ տեղը` զիջելով հարեւան Ադրբեջանին (64-րդ տեղ) եւ Վրաստանին (93-րդ տեղ):
Մանուկ Հերգնյանի խոսքերով, տնտեսության տեխնոլոգիական արդիականացման աստիճանի մասին է վկայում նաեւ ներկրման կառուցվածքում համակարգչային տեխնիկայի եւ բարձր տեխնոլոգիաների մասնաբաժինը, որը Հայաստանում կազմում է ընդամենը 8.4%, մինչդեռ Ադրբեջանում այդ ցուցանիշը 61% է:
«Չնայած մեր հարեւանները եւ տարածաշրջանի մյուս երկրները, ի տարբերություն Հայաստանի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները չեն հռչակում տնտեսության գերակա ոլորտ, այնուամենայնիվ, նրանք զանգվածային ներդրումներ են կատարում ՏՏ-ոլորտում»,- նշել է Մանուկ Հերգնյանը:
Հովիկ Մուսայելյանն ասել է, որ ՀՀ իշխանությունների կողմից ՏՏ-ոլորտում արտասահմանյան ներդրումների ներգրավմանն ուղղված բավարար ջանքեր չի տեսնում: Նա հանդես է եկել քննադատությամբ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման տեղական մոդել մշակելու կառավարության փորձերի հասցեին` ասելով, որ Հայաստանը պետք է հետեւի Իռլանդիայի եւ Սինգապուրի օրինակին եւ տեղական շուկա հրավիրի խոշոր ՏՏ-կորպորացիաներ` դրա համար ստեղծելով բոլոր անհրաժեշտ պայմանները:
«Սինոփսիս-Արմենիա»-ի տնօրենն ընդգծել է ՏՏ-հատվածին հարկային եւ այլ արտոնություններ տալու, ինչպես նաեւ նորաստեղծ ՏՏ-ընկերությունների համար վարկային միջոցների մատչելիությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունը: «Մենք այդ խնդիրը բարձրացնում ենք արդեն 10 տարի եւ մերժում ենք ստանում կառավարությունից` որեւէ հատվածի համար «ջերմոցային պայմաններ» ստեղծել չցանկանալու պատճառաբանությամբ»,- ասել է Հովիկ Մուսայելյանը:
Նրա խոսքերով, իշխանությունների կողմից ՏՏ-հատվածը որպես առաջնահերթ հռչակելու միակ արդյունքը եղել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը, որը ստեղծվել է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ, եւ Գյումրիի տեխնոպարկի նախագիծը, «որի ապագան դեռեւս պարզ չէ»:

15:02 | 02.11.10 | News | 5293
Yerevan/Mediamax/. Development of information technologies in Armenia and increase of its competitiveness international level does not make a transition from declarative to real stage, Director of “Economy and Values” Research Center Manuk Hergnyan stated.
Mediamax reports that, speaking at a joint news conference with Executive Director of “Synopsys Armenia” Hovik Musaelyan, Manuk Hergnyan stated that despite progress of Armenia in developing information technologies, it, nevertheless, yields to the countries of the region in competitive struggle. In the Networked Readiness Index, published by World Economic Forum for 2009-2010, Armenia occupied the 101st place among 134 countries, yielding to neighboring Azerbaijan (64th place) and Georgia (93rd place).
According to Manuk Hergnyan, the share of computer and other high tech equipment in the structure of import, which makes only 8.4% in Armenia, while in Azerbaijan this index equals 61%, also evidences the level of technologic modernization of economy.
“Despite the fact that our neighbors and other countries of the region, as opposed to Armenia, do not declare information technologies a priority sphere of economy, they make large-scale investments in IT sector”, Manuk Hergnyan stated.
Hovik Musaelyan, in his turn, stated that he does not see sufficient efforts from the part of the authorities on attracting foreign investments into IT sector. He criticized efforts of the government to elaborate a local model for developing information technologies, stating that Armenia should follow the example of Ireland and Singapore and invite large transnational IT corporations to the local market, having created all necessary conditions for that.
“Synopsys Armenia” Director stressed the necessity of large-scale tax and other privileges for the IT sector, as well as increase of affordability of credit resources for newly-established IT companies. “We have been putting this issue forward for already 10 years and have been receiving a negative answer from the government, which was motivated by reluctance of the authorities to create “hotbed conditions” for any particular sector”, Hovik Musaelyan stated.
According to him, the only result of the fact that authorities declared IT sector as a priority, was the “Enterprises Incubator Foundation”, established given assistance of the World Bank, and the project of Gyumri Industrial Park, “the future of which is not clear yet”.