Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Microsoft ընկերության նախաձեռնությամբ այսօր Հայաստանում առաջին անգամ կնշվի Սպառողների իրավունքների պաշտպանության օրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր հայտնել է Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը: Նրա խոսքերով, միջոցառումը նվիրված կլինի կեղծված եւ «ծովահենային» ապրանքատեսակներից սպառողների պաշտպանության թեմային:
Գրիգոր Բարսեղյանը տեղեկացել է, որ 2006թ. Հայաստանում «ծովահենային» ապրանքատեսակները զբաղեցրել են շուկայի 96%-ը, իսկ 2009թ. ցուցանիշը կրճատվել է 6%-ով: Գրիգոր Բարսեղյանի խոսքերով, դա թույլ է տվել պետբյուջեի հարկային մուտքերն ավելացնել $5 մլն-ով: 2010թ. արդյունքներով ակնկալվում է նաեւ «ծովահենության» մակարդակի 2-3% նվազում:
Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ արտոնագրված արտադրանքի գինը բարձր է «ծովահենային» ապրանքի գնից, սակայն չարտոնագրված արտադրանքի հասցրած վնասը կարող է շատ ավելի մեծ լինել:
Նա նկատել է, որ Microsoft ընկերությունն անհատական մոտեցում է ցուցաբերում, մասնավորապես, առաջարկելով տարբեր սակագներ ներտնային սպառողների, գրասենյակների եւ կորպորատիվ հաճախորդների համար:
Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ հեղինակային իրավունքի համար պայքարում առանցքային դեր ունի կառավարությունը, քանի որ հենց դրանից է կախված Հայաստանում գիտելիքի եւ նորարարությունների վրա հիմնված տնտեսության հետագա զարգացումը:

13:57 | 17.11.10 | Новости | 5241
Ереван/Медиамакс/. По инициативе компании Microsoft сегодня в Армении впервые отметят День защиты прав потребителей.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сказал директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян. По его словам, мероприятие будет посвящено теме защиты потребителей от подделок и пиратской продукции.
Григор Барсегян сообщил, что если в 2006 году пиратсткие программы занимали 96% рынка в Армении, то в 2009 году этот показатель сократился на 6%. По словам Григора Барсегяна, это позволило увеличить поступления в госбюджет на $5 млн. По итогам 2010 года также ожидается снижение уровня «пиратства» на 2-3%.
Григор Барсегян отметил, что цена на лицензионную продукцию превышает стоимость пиратского  товара, однако ущерб, нанесенный нелицензионной программой, может обойтись намного дороже.
Он заметил, что Microsoft проявляет индивидуальный подход в этом направлении, в частности, предлагая различные тарифы для домашних пользователей, офисов и корпоративных клиентов.
Григор Барсегян отметил, что в борьбе за уважение авторского права главенствующую роль играет правительство страны, так как именно от этого зависит дальнейшее развитие экономики Армении, основанной на знаниях и инновациях.