Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Microsoft ընկերության նախաձեռնությամբ այսօր Հայաստանում առաջին անգամ կնշվի Սպառողների իրավունքների պաշտպանության օրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր հայտնել է Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը: Նրա խոսքերով, միջոցառումը նվիրված կլինի կեղծված եւ «ծովահենային» ապրանքատեսակներից սպառողների պաշտպանության թեմային:
Գրիգոր Բարսեղյանը տեղեկացել է, որ 2006թ. Հայաստանում «ծովահենային» ապրանքատեսակները զբաղեցրել են շուկայի 96%-ը, իսկ 2009թ. ցուցանիշը կրճատվել է 6%-ով: Գրիգոր Բարսեղյանի խոսքերով, դա թույլ է տվել պետբյուջեի հարկային մուտքերն ավելացնել $5 մլն-ով: 2010թ. արդյունքներով ակնկալվում է նաեւ «ծովահենության» մակարդակի 2-3% նվազում:
Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ արտոնագրված արտադրանքի գինը բարձր է «ծովահենային» ապրանքի գնից, սակայն չարտոնագրված արտադրանքի հասցրած վնասը կարող է շատ ավելի մեծ լինել:
Նա նկատել է, որ Microsoft ընկերությունն անհատական մոտեցում է ցուցաբերում, մասնավորապես, առաջարկելով տարբեր սակագներ ներտնային սպառողների, գրասենյակների եւ կորպորատիվ հաճախորդների համար:
Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ հեղինակային իրավունքի համար պայքարում առանցքային դեր ունի կառավարությունը, քանի որ հենց դրանից է կախված Հայաստանում գիտելիքի եւ նորարարությունների վրա հիմնված տնտեսության հետագա զարգացումը:

Director of Microsoft Representative Office in Armenia Grigor Barseghyan
Yerevan/Mediamax/. For the first time, Consumer Rights Protection Day will be marked in Armenia today at the initiative of Microsoft Company.
Mediamax reports that Director of Microsoft Representative Office in Armenia Grigor Barseghyan said this at a news conference in Yerevan today. According to him, the event will be devoted to protection of consumers from counterfeits and pirate products.
Grigor Barseghyan informed that in 2006, pirate programs occupied 96% of the market in Armenia, and in 2009 the index reduced by 6%. According to Grigor Barseghyan, this allowed increasing the proceeds to the state budget by USD 5mln. Following the results of 2010, they also expect reduction of the level of “piracy” by 2-3%.
Grigor Barseghyan noted that the price for licensed production exceeds the cost of the pirate product, however the damage, caused by the unlicensed program, may cost much higher.
He noted that Microsoft demonstrates individual approach in that direction, in particular, by offering various tariffs for home users, offices and corporate customers.
Grigor Barseghyan noted that in a struggle for respect for copyright, the supreme role belongs to the government of the country, since the further development of economy of Armenia, based on knowledge and innovations, depends on it.