«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Համակարգիչ բոլորի համար» պետական ծրագրի հիմնական փուլը մեկնարկել է այսօր Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ի տարբերություն 2009թ. սեպտեմբերից մինչեւ 2010թ. մայիսը Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում իրականացված փորձնական ծրագրի, այժմ այն կիրականացվի երկրի ողջ տարածքում (նաեւ ԼՂՀ-ում` որպես փորձնական ծրագիր):
Դրան կարող են միանալ համակարգչային սարքավորումներ արտադրողները եւ վաճառակետերը, ինչպես նաեւ բանկեր, որոնք կհամաձայնեն առանց կանխավճարի վարկեր տրամադրել համակարգիչներ գնելու համար:
Ծրագրի մանրամասները եւ դրան միանալու պայմանները ներկայացված են www.computerforall.am կայքում:
Այսօր ստորագրվել են նաեւ հուշագրեր եւս երկու փորձնական ծրագրերի անցկացման մասին Intel եւ HP ընկերությունների մասնակցությամբ` «Դպրոցական համակարգիչ» եւ «Համակարգիչ ուսուցիչների համար»:
Առաջին ծրագրի շրջանակներում Intel-ը Անանիա Շիրակացու անվ. ճեմարանին եւ «Մխիթար Սեբաստացի» ուսումնական կենտրոնին հատկացրել է 30 Intel Classmate PC համակարգիչ: Երկրորդ ծրագիրն ենթադրում է համակարգիչների ձեռք բերման մատչելի սխեմաների մշակում ուսուցիչների համար:
Միջոցառման ընթացքում հուշագիր է ստորագրվել ծրագրին «ԱրմենՏել» ընկերության միանալու մասին, որը այս տարվա օգոստոսի 12-ից իր հաճախորդներին առաջարկում է նաեւ նոութբուքերի եւ նեթբուքերի ձեռք բերման մատչելի սխեմաներ:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը նշել է, որ «ԱրմենՏել»-ը կարեւոր դեր է կատարում Հայաստանում համակարգչայնացվածության մակարդակի բարձրացման գործում:

14:09 | 08.12.10 | News | 12595
Yerevan/Mediamax/. The main stage of “Computer for All” state program was launched in Armenia today.
Mediamax informs that as compared to the pilot project, realized since September, 2009, till May, 2010, in Yerevan, Gyumri and Vanadzor, now the program will be realized on the entire territory of the country (as well as in NKR as a pilot project).
Producers and retailers of computer equipment, as well as banks, which will agree to issue credits for purchase of computers without prepayment, can join the project.
Details of the project and terms to joint it are presented at www.computerforall.am website.
Today they also signed memoranda on carrying out two more pilot programs with participation of Intel and HP companies: “School Computer” and “Computer for Teachers”.
Within the framework of the first, Intel has provided 30 Intel Classmate PC computers to Anania Shirakatsi Gymnasium and “Mkhitar Sebastatsi” Educational Center each. The second provides for elaboration of affordable mechanisms for teachers to purchase computers.
During the event they also signed a memorandum on joining the program of “ArmenTel” company, which also offers its customer affordable schemes for purchase of notebooks and netbooks since August 12, 2010.
Director of “Enterprise Incubator Foundation” Bagrat Yengibaryan noted that “ArmenTel” started to play an important role in increasing the computerization level in Armenia.