«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Համակարգիչ բոլորի համար» պետական ծրագրի հիմնական փուլը մեկնարկել է այսօր Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ի տարբերություն 2009թ. սեպտեմբերից մինչեւ 2010թ. մայիսը Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում իրականացված փորձնական ծրագրի, այժմ այն կիրականացվի երկրի ողջ տարածքում (նաեւ ԼՂՀ-ում` որպես փորձնական ծրագիր):
Դրան կարող են միանալ համակարգչային սարքավորումներ արտադրողները եւ վաճառակետերը, ինչպես նաեւ բանկեր, որոնք կհամաձայնեն առանց կանխավճարի վարկեր տրամադրել համակարգիչներ գնելու համար:
Ծրագրի մանրամասները եւ դրան միանալու պայմանները ներկայացված են www.computerforall.am կայքում:
Այսօր ստորագրվել են նաեւ հուշագրեր եւս երկու փորձնական ծրագրերի անցկացման մասին Intel եւ HP ընկերությունների մասնակցությամբ` «Դպրոցական համակարգիչ» եւ «Համակարգիչ ուսուցիչների համար»:
Առաջին ծրագրի շրջանակներում Intel-ը Անանիա Շիրակացու անվ. ճեմարանին եւ «Մխիթար Սեբաստացի» ուսումնական կենտրոնին հատկացրել է 30 Intel Classmate PC համակարգիչ: Երկրորդ ծրագիրն ենթադրում է համակարգիչների ձեռք բերման մատչելի սխեմաների մշակում ուսուցիչների համար:
Միջոցառման ընթացքում հուշագիր է ստորագրվել ծրագրին «ԱրմենՏել» ընկերության միանալու մասին, որը այս տարվա օգոստոսի 12-ից իր հաճախորդներին առաջարկում է նաեւ նոութբուքերի եւ նեթբուքերի ձեռք բերման մատչելի սխեմաներ:
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը նշել է, որ «ԱրմենՏել»-ը կարեւոր դեր է կատարում Հայաստանում համակարգչայնացվածության մակարդակի բարձրացման գործում:

14:09 | 08.12.10 | Новости | 12585
Ереван/Медиамакс/. Основной этап государственной программы «Компьютер для всех» стартовал сегодня в Армении.
Как сообщает Медиамакс, в отличие от пилотного проекта, реализованного с сентября 2009 года по май 2010-го в Ереване, Гюмри и Ванадзоре, теперь программа будет реализована на всей территории страны (а также в НКР - в виде пилотного проекта).
К ней могут присоединиться производители и ритейлеры компьютерного оборудования, а также банки, которые согласятся выдавать кредиты на приобретение компьютеров без предоплаты.
Подробности проекта и условия присоединения к ней представлены на сайте www.computerforall.am.
Сегодня были также подписаны меморандумы о проведении еще двух пилотных программ с участием компаний Intel и HP: «Школьный компьютер» и «Компьютер для учителей».
В рамках первой Intel предоставила по 30 компьютеров Intel Classmate PC гимназии им. Анании Ширакаци и учебному центру «Мхитар Себастаци». Вторая предполагает разработку доступных механизмов по приобретению компьютеров учителями.
В ходе мероприятия был также подписан меморандум о присоединении к программе компании «АрменТел», которая с 12-го августа текущего года также предлагает своим клиентам доступные схемы по приобретению ноутбуков и нетбуков.
Директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян отметил, что «АрменТел», стал играть важную роль в повышении уровня комьютеризации Армении.