14:09 | 24.02.11 | Նորություններ | 4918
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ շուրջ 5200 հարկատուներ ձեռք են բերել էլեկտրոնային ստորագրություններ հարկային հաշիվների դուրսգրման նոր համակարգից օգտվելու նպատակով, Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում հայտնել է Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակի (EKENG) տնօրենի օգնական Լիլիթ Ղազարյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ ներկայումս գրասենյակը շարունակում է ստանալ էլեկտրոնային ստորագրությունների տրամադրման հայտեր, որոնց բավարարումը ճիշտ լրացման դեպքում զբաղեցնում է 15 րոպե:
«Սպասարկման 2 կենտրոններ գործում են Երեւանում, իսկ 2 շաբաթվա ընթացքում կբացվի եւս մեկը Վանաձորում»,- նշել է Լիլիթ Ղազարյանը:
ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեում Մեդիամաքս-ին հայտնել են, որ փաստացի Հայաստանում հարկային հաշիվների դուրսգրման էլեկտրոնային համակարգից հասցրել են օգտվել շուրջ 1500 հարկատուներ, որոնք արդեն դուրս են գրել մոտ 250 հազ. հարկային հաշիվներ: Կոմիտեում գոհունակություն են հայտնել նոր պլատֆորմին հարկատուների անցման տեմպից` նշելով, որ «այդպիսի բան հազվադեպ է պատահում համաշխարհային պրակտիկայում, երբ տեղեկատվական նոր համակարգի ներդրումից ընդամենը մեկ ամիս անց բազան համալրվում է ավելի քան 250 հազ. հարկային հաշիվներով»:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով, թե ինչպես է անդրադառնում նոր համակարգի ներդրումը մասնավոր հատվածի վրա, AcTrade-Soft ընկերության տնօրեն Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ համակարգն ընդհանուր առմամբ հեշտացրել է հարկատուների աշխատանքը: Միաժամանակ, նա հարկային մարմիններին խորհուրդ է տվել բարելավել սպառողների օժանդակության համակարգը:
2011թ. հունվարից ուժի մեջ են մտել «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքի փոփոխությունները, որոնց համաձայն, հարկային հաշիվների դուրսգրումը կատարվում է էլեկտրոնային եղանակով, կամ հարկային մարմինների կողմից տրամադրվող հատուկ բլանկերի միջոցով:

14:09 | 24.02.11 | Новости | 4880
Ереван/Медиамакс/. Около 5200 армянских налогоплательщиков приобрели электронные подписи для использования новой системы выписывания налоговых счетов, сообщила в интервью Медиамакс  помощник директора офиса по внедрению инфраструктур электронного управления (EKENG) Лилит Казарян.
Она сообщила, что в настоящее время в офис продолжают поступать заявки на получение электронных подписей, которые, при их правильном заполнении, удовлетворяютя в течение 15 минут.
«2 центра обслуживания работают в Ереване, а в течение 2-х недель откроется еще один в Ванадзоре», - отметила Лилит Казарян
В Комитете по госдоходам Армении Медиамакс сообщили, что «де-факто» воспользоваться электронной системой выписывания налоговых счетов в Армении успели около 1500 налогоплательщиков, которые уже выписали более 250 тыс. налоговых счетов. В комитете выразили удовлетворение темпами перехода налогоплательщиков на новую платформу, отметив, что  «подобное редко случается в мировой практике, когда спустя всего месяц после внедрения новой информационной системы, в базу поступает более 250 тыс. наловоговых счетов».
Комментируя по просьбе Медиамакс, каким образом сказывается внедрение новой системы на частном секторе, директор компании AcTrade-Soft Тигран Саргсян сказал, что система в целом облегчила работу налогоплательщиков. При этом он порекомендовал налоговым органам улучшить систему поддержки пользоватей.
С 1 января 2011 года вошли в силу изменения в «Законе о налоге на добавленную стоимость», по которым выписывание налоговых счетов производится электронным путем, либо посредством специальным бланков, выдаваемых налоговыми органами.