«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը հայտարարել են Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի անցկացման մասին:
«Միջոցառումն իր աննախադեպ մեծ պոտենցիալով հավակնում է դառնալ հիրավի միջազգային. անցյալ տարի ուսանողներ մասնակցեցին աշխարհի հինգ երկրներից, իսկ այս տարի նախատեսում ենք կրկնապատկել այդ թիվը»,-ասել է Ռիչ Գոլդմանն ու հավելել, որ մասնակցության ցանկություն են հայտնել Հնդկաստանի, Հորդանանի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, Ուկրաինայի, ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների ներկայացուցիչներ:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է.
«Կրթությունը կանխորոշում է երկրի ապագան: Կարեւոր է խրախուսել մրցակցությունը ՏՏ ոլորտի ուսանողների միջեւ, քանի որ դա անհրաժեշտ պայման է ստեղծագործելու համար»:
Օլիմպիադային կարող են մասնակցել մինչեւ 30 տարեկան ավագ դպրոցների եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ եւ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի ընկերությունների մասնագետներ:
Այս տարի օլիմպիադան կանցկացվի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
Հաղթողը կստանա նոութբուք, երկրորդ մրցանակակիրը` 300 հազար դրամ, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցնողը` 150 հազար դրամ:

Гендиректор “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян
Ереван/Медиамакс/. Гендиректор “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян и генеральный исполнительный директор “Синопсис Армения” Рич Голдман объявили сегодня о проведении в Армении ежегодной международной олимпиады по микроэлектронике.
Как сообщает Медиамакс, первая аналогичная олимпиада в Армении была проведена в прошлом году с участием студентов из 5 стран. Рич Голдман отметил, что в этом году планируется удвоить число стран-участников, добавив, что желание участвовать в олимпиаде выразили студенты из Индии, Иордании, России, Сербии, Украины и США.
“Образование предопределяет будущее страны. Необходимо стимулировать конкуренцию между студентами ИТ-сферы, поскольку это является важным условием для творчества”, - отметил Ральф Йирикян.
Олимпиада будет проведена осенью текущего года. Победитель получит ноутбук, второй призер – 300 тыс. драмов, а третий – 150 тыс. Принять участие в олимпиаде могут студенты старших школ у вузов, а также специалисты компаний, работающих в сфере микроэлектроники. Все участники должны быть моложе 30 лет.