11:36 | 25.03.11 | Նորություններ | 6480
Երեւան/Մեդիամաքս/. Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում մեկնարկեցին “Արվեստի ծիածան” եւ “Երկիրն իմ մոլորակն է” նոր մանկական ծրագրերը` “ԱրմենՏել” ընկերության (ապրանքանիշը` Beeline) աջակցությամբ:
Ինչպես Մեդիամաքսին տեղեկացրել են “ԱրմենՏել” ընկերության մամուլի ծառայությունում, “Արվեստի ծիածան” ծրագրի շրջանակում աշակերտները հնարավորություն կստանան մասնակցել արվեստի եւ դասական երաժշտության վերաբերյալ զրույցներին: Առաջին մասնակիցներն իմացան “Լուսնի սոնատի” ստեղծման պատմությունը, Կոմիտասի արձանի խորհրդանիշը, ունկնդրեցին Կոմիտասի եւ Պարույր Սեւակի կենդանության օրոք կատարված ձայնագրությունները, ինչպես նաեւ ծանոթացան “Աիդա” օպերայի ստեղծման մանրամասներին: Ծրագիրը եզրափակեց հայտնի դուետ “Արս Լունգա”-ն:
“Երկիրն իմ մոլորակն է” ծրագիրն անց է կացվում ապակու դիզայներ Հենրիկ Նիկոյանի ցուցահանդեսի շրջանակում: 6-12-րդ դասարանի աշակերտները հնարավորություն ունեն ծանոթանալ բնապահպանական խնդիրներին վերաբերող արվեստի նմուշներին, իսկ “Ստեղծագործական սրահում” բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացնում են ժամանակակից խնդիրները:
Առաջին մասնակիցները դարձան Նոր-Խարբերդի թիվ 2 դպրոցի աշակերտները: Ցուցանմուշները դիտելուց հետո բնապահպանների աջակցությամբ երեխաները քննարկեցին անտառների պահպանության հիմնահարցը, ինչպես նաեւ մասնակցեցին ստեղծագործական սեմինարին, որի նպատակն է կերտել թեմատիկ աշխատանքներ:
“Մեր մանկական ծրագրերի ռազմավարությունն է միավորել ստեղծագործական եւ ճանաչողական գործընթացը` Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գտնվելու փաստը անմոռանալի դարձնելով յուրաքանչյուր երեխայի համար: Հնարավոր չէ թերագնահատել կրթական բաղադրիչի դերը 21-րդ դարի թանգարանում, եւ մեզ համար կարեւորագույն խնդիր է հանդիսանում նման միջոցառումների պարբերականության պահպանումը”, - նշեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
““ԱրմենՏել” ընկերության եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի համատեղ ծրագրերը վառ օրինակ են հանդիսանում աճող սերնդի դաստիրակության հարցում: Այս ծրագրերը հնարավորություն են տալիս երեխաներին ոչ միայն հայտնաբերել նորը, այլ նաեւ հաղորդակցվել արվեստին` արտահայտելով իրենց տեսակետը այս կամ այն հարցի առնչությամբ”, - ասաց “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Մասնակցության համար կարելի է դիմել Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն` 010541932 կամ 010541934 հեռախոսահամարներով: “ԱրմենՏել” ընկերությունը հանդիսանում է մանուկների եւ պատանիների համար Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի կողմից կազմակերպվող ստեղծագործական ծրագրերի կորպորատիվ գործընկերը եւ հովանավորը:
“ԱրմենՏել” ընկերության եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի միջեւ կնքված երկարատեւ համագործակցության շրջանակում Կենտրոնում պարբերաբար անցկացվում են ստեղծագործական սեմինարներ, մանկապատանեկան ծրագրեր, դասական երաժշտության համերգներ եւ այլ ստեղծագործական սեմինարներ` ուղղված երեխաների եւ պատանիների գեղագիտական դաստիարակմանը:

11:36 | 25.03.11 | News | 6221
Yerevan/Mediamax/. New programs for children “Rainbow of Arts” and “The Earth is my planet”, realized given support of “ArmenTel” Company (Beeline trademark), have launched in Cafesjian Art Center.
Mediamax was informed in the press service of “ArmenTel” that within the framework of “Rainbow of Arts” cycle, schoolchildren will get the chance to participate in talks on arts and classic music. For the first time the participants learnt the story of “Moonlight Sonata” creation, the symbolical peculiarities of Komitas statue, heard the lifetime recording of Komitas and the great Armenian poet Paruyr Sevak and were familiarized with the details of creation of “Aida” opera. The program was concluded by the performance of “Ars Lunga” famous violin and piano duet.
“The Earth is our planet” program is held within the framework of Armenian glass designer Henikh Nikolyan’s exhibition. Schoolchildren of 6-12 grades will be familiarized with the exhibits, which touch upon issues of ecology, and in the “Arts Hall” the representatives of ecology organizations will tell them about modern environmental protection problems. The first participants were the students of Nor-Kharberd N2 School. After viewing the exhibits, given assistance of ecologists, children discussed the issue of preservation of forests and participated in an arts seminar, which aimed at creation of thematic works.
“The task of our programs for children is to unite the processes of creation and learning, make the stay in Cafesjian Arts Center unforgettable for every child. It is impossible to overestimate the importance of the educational component in the museum of a 21st century, and it is extremely important for us to constantly realize such initiatives”, Acting Executive Director of Cafesjian Arts Center Vahagn Marabyan stated.
“The joint programs of “ArmenTel” Company and Cafesjian Arts Center are a wonderful example of bringing up the growing generation. These programs allow children not only learning something new, but also getting closer to art, expressing their attitude towards particular issues”, General Director of “ArmenTel” Igor Klimko stated.
With questions on participation in the program, one can turn to Cafesjian Arts Center by the following phone numbers: 010541932 and 010541934. Let’s note that “ArmenTel” Company is the corporate partner and the sponsor of arts programs for children and youth, organized by Cafesjian Arts Center. Within the framework of long-term cooperation between “ArmenTel” CJSC and Cafesjian Arts Center, the Center regularly holds arts seminars, programs for children and the youth, concerts of classical music and other educational projects, aiming at aesthetic education of children and youth.