11:36 | 25.03.11 | Նորություններ | 6480
Երեւան/Մեդիամաքս/. Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում մեկնարկեցին “Արվեստի ծիածան” եւ “Երկիրն իմ մոլորակն է” նոր մանկական ծրագրերը` “ԱրմենՏել” ընկերության (ապրանքանիշը` Beeline) աջակցությամբ:
Ինչպես Մեդիամաքսին տեղեկացրել են “ԱրմենՏել” ընկերության մամուլի ծառայությունում, “Արվեստի ծիածան” ծրագրի շրջանակում աշակերտները հնարավորություն կստանան մասնակցել արվեստի եւ դասական երաժշտության վերաբերյալ զրույցներին: Առաջին մասնակիցներն իմացան “Լուսնի սոնատի” ստեղծման պատմությունը, Կոմիտասի արձանի խորհրդանիշը, ունկնդրեցին Կոմիտասի եւ Պարույր Սեւակի կենդանության օրոք կատարված ձայնագրությունները, ինչպես նաեւ ծանոթացան “Աիդա” օպերայի ստեղծման մանրամասներին: Ծրագիրը եզրափակեց հայտնի դուետ “Արս Լունգա”-ն:
“Երկիրն իմ մոլորակն է” ծրագիրն անց է կացվում ապակու դիզայներ Հենրիկ Նիկոյանի ցուցահանդեսի շրջանակում: 6-12-րդ դասարանի աշակերտները հնարավորություն ունեն ծանոթանալ բնապահպանական խնդիրներին վերաբերող արվեստի նմուշներին, իսկ “Ստեղծագործական սրահում” բնապահպանական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացնում են ժամանակակից խնդիրները:
Առաջին մասնակիցները դարձան Նոր-Խարբերդի թիվ 2 դպրոցի աշակերտները: Ցուցանմուշները դիտելուց հետո բնապահպանների աջակցությամբ երեխաները քննարկեցին անտառների պահպանության հիմնահարցը, ինչպես նաեւ մասնակցեցին ստեղծագործական սեմինարին, որի նպատակն է կերտել թեմատիկ աշխատանքներ:
“Մեր մանկական ծրագրերի ռազմավարությունն է միավորել ստեղծագործական եւ ճանաչողական գործընթացը` Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գտնվելու փաստը անմոռանալի դարձնելով յուրաքանչյուր երեխայի համար: Հնարավոր չէ թերագնահատել կրթական բաղադրիչի դերը 21-րդ դարի թանգարանում, եւ մեզ համար կարեւորագույն խնդիր է հանդիսանում նման միջոցառումների պարբերականության պահպանումը”, - նշեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
““ԱրմենՏել” ընկերության եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի համատեղ ծրագրերը վառ օրինակ են հանդիսանում աճող սերնդի դաստիրակության հարցում: Այս ծրագրերը հնարավորություն են տալիս երեխաներին ոչ միայն հայտնաբերել նորը, այլ նաեւ հաղորդակցվել արվեստին` արտահայտելով իրենց տեսակետը այս կամ այն հարցի առնչությամբ”, - ասաց “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Մասնակցության համար կարելի է դիմել Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն` 010541932 կամ 010541934 հեռախոսահամարներով: “ԱրմենՏել” ընկերությունը հանդիսանում է մանուկների եւ պատանիների համար Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի կողմից կազմակերպվող ստեղծագործական ծրագրերի կորպորատիվ գործընկերը եւ հովանավորը:
“ԱրմենՏել” ընկերության եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի միջեւ կնքված երկարատեւ համագործակցության շրջանակում Կենտրոնում պարբերաբար անցկացվում են ստեղծագործական սեմինարներ, մանկապատանեկան ծրագրեր, դասական երաժշտության համերգներ եւ այլ ստեղծագործական սեմինարներ` ուղղված երեխաների եւ պատանիների գեղագիտական դաստիարակմանը:

11:36 | 25.03.11 | Новости | 6449
В рамках партнерства компании «АрменТел» и Центра искусств Гафесчян стартовали две новые детские программы
Ереван/Меиамакс/. В Центре искусств Гафесчян стартовали новые детские программы «Радуга искусств» и «Земля - моя планета», осуществляемые при поддержке компании «АрменТел» (торговая марка Beeline).
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе «Арментел», в рамках цикла «Радуга Искусств» школьники получат возможность принять участие в беседах на тему искусства и классической музыки. Первые участники узнали историю создания «Лунной сонаты», символику памятника Комитасу, услышали прижизненную запись Комитаса и великого армянского поэта Паруйра Севака и познакомились с подробностями создания оперы «Аида».  Программа завершилась выступлением известного дуэта виолончели и фортепьяно «Арс Лунга».
Программа «Земля - моя планета» проводится в рамках выставки армянского дизайнера по стеклу Генриха Никояна. Ученики 6-12 классов ознакомятся с экспонатами, затрагивающими вопросы экологии, а в «Творческом зале» представители экологических организаций расскажут о современных природоохранных проблемах. Первыми участниками стали ученики Нор-Харбердской школы N2. После осмотра экспозиции при содействии экологов дети обсудили вопрос сохранения лесов и приняли участие в творческом семинаре, целью которого стало создание тематических работ.
«Задача наших детских программ  - объединить процессы творчества и познания, сделать пребывание в Центре искусств Гафесчян незабываемым для каждого ребенка. Невозможно переоценить значение образовательного компонента в музее 21 века, и для нас крайне важно последовательное осуществление подобных инициатив», - сказал и.о. исполнительного директора Центра искусств Гафесчян  Ваагн Марабян.
«Совместные программы компании «АрменТел» и Центра искусств Гафесчян являются прекрасным примером воспитания подрастающего поколения. Эти программы позволяют детям не только узнать что-то новое, но и приобщиться к искусству, выразить свое отношение к тем или иным вопросам»,- отметил генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко.
По вопросам участия в программе можно обратиться в Центр искусств Гафесчян по телефонам 010541932 и 010541934. Отметим, что компания «АрменТел» является корпоративным партнером и спонсором творческих программ для детей и молодежи, организуемых Центром искусств Гафесчян. В рамках долгосрочного сотрудничества между ЗАО «АрменТел» и Центром искусств Гафесчян в Центре регулярно проводятся творческие семинары, детские и юношеские программы, концерты классической музыки и другие образовательные проекты, направленные на эстетическое воспитание детей и юношества.