18:10 | 04.05.11 | Նորություններ | 5606
Երեւան: Մեդիամաքս: “Օրանժ Արմենիան” դարձավ համակարգչային խաղերի նախագծման Հայաստանի առաջին բաց առաջնության գլխավոր հովանավորը:
Ինչպես տեղեկացնում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտնեցին ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան եւ առաջնության կազմակերպիչ, Հայաստանի ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Բրունո Դյութուան նշեց, որ Հայաստանը պետք է անմասն չլինի աշխարհում համակարգչային խաղերի ոլորտի դինամիկ զարգացումից եւ առաջնությունը “թույլ կտա բացահայտել տաղանդներին”:
Համակարգչային խաղերի նախագծման Հայաստանի առաջին բաց առաջնությունը մեկնարկել է ապրիլին, երբ ժյուրիի դատին են ներկայացվել խաղերի կոնցեպտները:
Մայիսի 14-ին դիմողները կներկայացնեն ժյուրիին խաղերի դիզայնը, հունիսի  4-ին` տեխնիկական հնարավորությունները, իսկ հունիսի 18-ին տեղի կունենա պատրաստի խաղերի ներկայացումը, ինչի արդյունքում նույն օրը կորոշվի լավագույն խաղը եւ առաջնության մյուս 6 անվանակարգերի հաղթողները: Բոլոր միջանկյալ փուլերի ընթացքում մասնակիցները ժյուրիից կստանան միավորներ:
Այս պահի դրությամբ առաջնությանը մասնակցում է 23 թիմ: Նոր մասնակիցները կարող են գրանցվել մինչեւ առաջնության 3-րդ փուլը ներառյալ, սակայն նրանք կկորցնեն մինչեւ մասնակցության հայտը ներկայացնելու օրը անցկացված փուլերի միավորները:
Մրցույթը տարիքային սահմանափակում չունի: Ցանկացողները կարող են մասնակցել նախապես ձևավորված թմով կամ որպես անհատներ: Խաղերի նախագծման համար նախապայմաններ, սահմանափակումներ չկան, մասնակիցը կարող է նախագծել ինտերնետի, համակարգչի կամ բջջային հեռախոսների համար նախատեսված խաղեր, ինչպես նաև ընտրել խաղերի նախագծման համար իրեն հարմար ծրագրավորման լեզուն:
Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կկազմի 1.3 մլն դրամ, որից 300 հազ. դրամը կտրվի լավագույնը ճանաչված խաղի հեղինակներին, իսկ մնացածը կբաշխվի հետեւյալ 6 անվանակարգերում հաղթողների միջեւ. Լավագույն սցենար, կերպար, դիզայն, անիմացիա, նորարարություն եւ լավագույն խաղ բջջային հեռախոսների եւ այլ շարժական սարքերի համար:
“Օրանժ Արմենիայի” մարկետինգի գծով տնօրեն Արամ Մկրչյանը տեղեկացրեց, որ մրցանակաբաշխության օրը` հունիսի18-ին, «Օրանժի» Հյուսիսային պողոտայում գտնվող գլխավոր խանութի ստորին հարկում ամբողջ օրվա ընթացքում կանցկացվի ցուցահանդես, որտեղ կցուցադրվեն առաջնության մասնակիցների մշակած խաղերը:

18:10 | 04.05.11 | Новости | 5616
Orange Armenia стал генеральным спонсором открытого первенства Армении по разработке компьютерных игр
Ереван/Медиамакс/. Orange Armenia стал генеральным спонсором открытого первенства Армении по разработке компьютерных игр.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сказали гендиректор компании Бруно Дютуа и директор Союза ИТ-компаний Армении (UITE) Карен Варданян (организация выступает организатором первенства).
Бруно Дютуа отметил, что Армения не должна отставать от динамичного общемирового развития компьютерных игр и «первенство позволит нам выявить таланты».
Открытое первенство Армении по разработке компьютерных игр стартовало в апреле, когда на рассмотрение жюри были представлены концепции игр.
14 мая участники представят дизайн игр, 4 июня – технические и графические возможности, а 18 июня состоится презентация готовых игр,  в результате чего будет выбрана лучшая игра и победители в других 6 номинациях первенства. В течение всех промежуточных этапов участникам будут начисляться баллы.
В настоящее время в первенстве принимают участие 23 команды. Новые участники могут зарегистрироваться до третьего этапа включительно, однако при этом им не достанется баллов, начисленных конкурентам на предыдущих этапах.
У конкурса нет возрастных ограничений. Желающие могут принимать участие в качестве команд или по одиночке. Организаторы не устанавливали каких-либо ограничений и условий для разработки игр, участники могут создавать интернет-игры, автономные стационарные и мобильные игровые приложения, а также выбрать любой удобный язык программирования.
Призовой фонд первенства составит 1.3 млн драмов, 300 тыс. из которых будет выделено авторам игры, которая будет признана лучшей, а остальная часть суммы будет поделена между победителями в следующих 6 номинациях: лучший сценарий, образ, дизайн, анимация, инновация и лучшая игра для мобильных устройств.
Директор по маркетингу Orange Armenia  Арам Мкртчян сказал, что в день награждения, 18 июня, в главном магазине Orange на Северном проспекте в течение всего дня будут проходить презентации игр участников первенства.