10:19 | 20.05.11 | Նորություններ | 5472
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանյան երեք ընկերություններ քննարկում են GNC-Alfa հայաստանյան մագիստրալային օպերատորի ձեռք բերման հնարավորությունը, այսօր գրել է «Կոմերսանտ» թերթը:
Թերթը նշում է, որ ընկերությունը գնահատվում է $50-60 մլն, եւ ՄՏՍ-ին, «Ռոստելեկոմ»-ին եւ «Տրանստելեկոմ»-ին մրցակից կարող է լինել France Telecom-ը:
GNC-Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը հաստատել է, որ բաժնետերերը քննարկում են բիզնեսն ամբողջությամբ կամ մասամբ վաճառելու հնարավորությունը: «Մենք վարձել ենք խորհրդատուներ, ովքեր կիրականացնեն հավանական գործարքը: Որքան ինձ հայտնի է, արդեն գնման առաջարկներ են ուղարկվել ռուսաստանյան եւ եվրոպական որոշ ընկերությունների»,- ասել է նա թերթին:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2010թ. հոկտեմբերին GNC-Alfa-ն եւ «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ն համաձայնագիր էին ստորագրել ՀՀ տարածքում «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո ծառայություններ մատուցելու մասին: Համաձայնագիրը նախատեսում է հայաստանյան հաճախորդներին «Ռոստելեկոմ»-ի այնպիսի ծառայությունների տրամադրում, ինչպիսին է IP-տարանցումը, կորպորատիվ հաճախորդների համար ինտերնետային կապը եւ կապուղիների վարձակալությունը:
Հայկ Ֆարամազյանն ասել էր, որ նախատեսվում է Հայաստանում «Ռոստելեկոմ»-ի կողմից մատուցվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնում` նշելով, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում:
GNC-Alfa-ն համագործակցում է նաեւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի` Հայաստանում ՄՏՍ-ի դուստր ձեռնարկության հետ: 2009թ. վերջին «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը պայմանագիր էր կնքել GNC-Alfa-ի հետ, որի շրջանակներում օպտիկամանրաթելային մալուխ էր ձեռք բերել Երեւանից մինչեւ հայ-վրացական սահման ընկնող հատվածում:

10:19 | 20.05.11 | News | 4359
Yerevan/Mediamax/. Three Russian companies consider the possibility of buying the Armenian main operator GNC-Alfa, “Komersant” newspaper writes today.
The newspaper reports that the company is estimated at $50-60mln, and France Telecom can compete with MTS, “Rostelecom” and “Transtelecom (TTC) for the deal.
GNC-Alfa CEO Hayk Farmazyan confirmed reports that the shareholders are considering the possibility of selling the business entirely or only part of it. “We have hired advisers to conduct the potential transaction. As far as I know, purchase offers have already been sent to several Russian and European companies,” he told the newspaper.
Mediamax recalls that in October 2010, GNC-Alfa and “Rostelecom” OJSC signed an agreement on providing services under “Rostelecom” trademark on the territory of Armenia. The agreement envisaged provision of following services by “Rostelecom” to Armenian customers: IT-transit, internet for corporate clients and channel lease.
Hayk Farmazyan said then that they were planning to expand the range of “Rostelecom’s” services in Armenia, noting that the agreement did not envisage acquisition of Armenian company’s assets by “Rostelecom”.
GNC-Alfa also cooperates with “VivaCell-MTS’, the affiliate of MTS in Armenia. In late 2009 “VivaCell-MTS” signed an agreement with GNC-Alfa, and purchased a fiber-optic cable passing from Yerevan to the Armenian-Georgian border within the framework of that agreement.