17:12 | 22.06.11 | Նորություններ | 3208
iPhone 5-ը կունենա iPad 2-ում տեղադրված նոր երկմիջուկ պրոցեսորից եւ 8 մեգապիքսելանոց բարելավված տեսախցիկ:
Սարքը կներկայացվի 2011 թվականի սեպտեմբերին: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը` վկայակոչելով երկու աղբյուրների, որոնք ցանկացել են անհայտ մնալ:
Նոր պրոցեսորը դեռեւս միայն iPad 2-ում է օգտագործվում, սակայն ընկերության ընդհանուր ռազմավարությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ աստիճանաբար բոլոր բջջային ապրանքատեսակները նոր չիպի կանցնեն:
Նոր տեսախցիկի մասին տեղեկատվությունը ավելի վաղ անուղղակի կերպով հաստատել էր Sony-ի նախագահ Հովարդ Ստրինգերը: Նա տեղեկացրել էր, որ իր ընկերությունը կարտադրի 8 մեգապիքսելանոց սենսորներ Apple-ի համար:
Նոր սմարթֆոնի արտաքին տեսքը նման կլինի iPhone 4-ին: Սարքը աշխատելու է  iOS 5 օպերացիոն համակարգով, որը ցուցադրվել է այս ամսվա սկզբին: Համակարգի նոր տարբերակում ծանուցումների կայան կլինի, ինտեգրում Twitter-ին եւ այլ նորամուծություններ:

17:12 | 22.06.11 | Новости | 3205
iPhone 5 будет обладать новым 2-ядерным процессором, таким же, который стоит в iPad 2, и улучшенной камерой с разрешением 8 МП.
Дебют запланирован на сентябрь 2011 г. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на два осведомленных источника, пожелавших остаться неизвестными.
Пока что новый процессор нашел применение лишь в iPad 2, однако общая стратегия компании позволяет предположить, что на новый чип постепенно будут переведены все мобильные продукты, включая не только iPhone, но и iPod touch.
Информацию о новой камере ранее косвенно подтвердил президент Sony Говард Стрингер (Howard Stringer). Он сообщил, что его компания будет выпускать 8-МП сенсоры для Apple.
Внешне новый смартфон будет практически копией iPhone 4. Базироваться устройство будет на платформе iOS 5, анонсированной в начале этого месяца. В новой версии системы появятся центр уведомлений, интеграция Twitter и другие нововведения, а разработчики получат свыше 1500 новых интерфейсов программирования (API).