18:12 | 22.06.11 | Նորություններ | 5178
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹՒ) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցության արդյունքում ՀՑԹՒ հավաքածուն հարստացել է արժեքավոր նոր նյութերով ու թանգարանային արժեքներով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի անմիջական աջակցությամբ վերջին վեց ամսվա ընթացքում ձեռք են բերվել թանգարանային եզակի միավորներ, հայտնեցին ընկերության մամլո ծառայությունում:
Մասնավորապես ձեռք են բերվել. Արեւմտյան Հայաստանի պատկերներով եւ հայկական թեմաներով հնատիպ բացիկների հավաքածու, հազվագյուտ աղբյուրագիտական նշանակության գրականություն, պատմական վավերագրեր` Մեծ Եղեռնը վերապրած հայերի նկատմամբ ցուցաբերված մարդասիրական օգնության մասին, հայ գաղթականներին պատկերող բնօրինակ լուսանկարներ, մինչեւ Ցեղասպանությունը արեւմտահայ կյանքին վերաբերող իրեր, նամակներ, նամականիշներ, հայտնի հայկական ընտանիքների լուսանկարներ, ցուցադրական կարեւոր նշանակություն ունեցող հնատիպ թերթեր:
Նմուշների զգալի մասը հնարավոր է եղել հայթհայթել Լոս Անջելեսում բնակվող ամերիկահայ հայր և որդի Օհաննես և Հրաչ Հանեսյանների օժանդակությամբ: «Շիրակ» տպագրատան սեփականատեր Հանեսյան ընտանիքը տարիներ շարունակ հավաքել է Ցեղասպանության փաստը վավերագրող արժեքավոր նյութեր, որոնք այսօր հասանելի են հանրությանը:
«Անցյալով ապրելը, անշուշտ, սխալ է: Այնուամենայնիվ, մեր երեխաների համար խաղաղ եւ ապահով կյանք ստեղծելու համար անհրաժեշտ է այսօր վերականգնել արդարությունը: Ամեն հայ պետք է իր պարտքը համարի մասնակցել այդ գործին` դրանով հարգանքի տուրք մատուցելով մեր նահատակված նախնիներին: Ինձ համար սա նաեւ անձնական պատասխանատվություն է իմ ընտանիքի առջեւ»  - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Միջոցառման ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենին հանձնեց թանգարան-ինստիտուտին աջակցություն ցուցաբերած բարերարներին տրվող ոսկե մեդալ:

As a result of the cooperation between Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) and VivaCell-MTS, AGMI museum collection got new valuable museum items.
With direct support from VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, within the last six months the museum collection was enhanced with unique items, the press service of the company informed.
The items, include in particular a collection of postcards with images of the Western Armenia and Armenian themes, literature that is considered a source of high research value, historical documents on humanitarian support provided to survivors of the Armenian Genocide, original photo footage of Armenian refugees, items, letters, stamps referring to the life of Western Armenians before the Genocide, photos of renowned Armenian families, as well as old newspapers of great exhibition importance.
A considerable part of the exhibition items was obtained by the support of two Armenian-American citizens from Los Angeles, father and son, Ohannes and Hratch Hannessian of Shirak Publishing House. The Hannessian family has compiled years of research into valuable books and documents that is today available to every Armenian.
“Living by the past is, definitely, wrong. Nevertheless, in order to provide a peaceful and secure future to our children we must obtain justice today. Every Armenian must have a contribution to this Cause, thus paying respect to the memory of our perished ancestors.  For me this is a matter of personal responsibility before my family”, - mentioned VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
During the event the Director of Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan awarded VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian with a Gold Medal awarded to – benefactors and long-term friends of the Museum-Institute.