12:59 | 24.06.11 | Նորություններ | 5929
Երեւան: Մեդիամաքս: 4-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք Բիզնես եւ Մայքրոսոֆթ Ինովցիոն ֆորումները մեկնակել են Երեւանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ելույթ ունենալով ֆորումի բացմանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ վերջին 3 տարիներին ՏՏ-ոլորտը զարգացման տեմպով առաջատար դիրք է զբազեցնում Հայաստանի տնտեսության մեջ:
«Եթե 2009թ. Հայաստանում կային բջջային հեռախոսով ինտերնետից օգտվող 1.1 մլն բաժանորդներ, ապա 2011թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով այդ ցուցանիշը կազմել է 1.7 մլն: 2009 թվականը մենք ավարտել ենք` ունենալով լայնաշերտ ինտերնետի 70 հազ. բաժանորդ, իսկ 2011թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով ունենք լայնաշերտ ինտերնետի 240 հազ. բաժանորդ: Կարեւոր է նաեւ այն, որ բաժանորդների թվի աճն ուղեկցվում է գների նվազմամբ. լայնաշերտ  ծառայությունների 1 Մբիթ/վ միջինացված գինը 2009-ի արդյունքներով կազմել էր 234 հազ. դրամ, իսկ 2011թ. առաջին եռամսյակում այդ ցուցանիշը կազմում է 55 հազ. դրամ, եւ նվազման միտումը շարունակվում է»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ ենթակառուցվածքային այդպիսի նախադրյալները բարենպաստ պայմաններ են ստեղծում ՏՏ զարգացման համար:
Ֆորումի գլխավոր հովանավոր` “ԱրմենՏել” ընկերության գլխավոր տնօրեն Ւգոր Կլիմկոն նշել է, որ 2010թ. Հայաստանը գրանցել է ինտերնետ-ծառայություններից օգտվողների թվի աննախադեպ աճ ինչպես Երեւանում, այնպես էլ մարզերում, «ինչը թույլ է տալիս ակնկալել, որ մոտ ժամանակներս ՏՏ-ոլորտի կենտրոնացումը մայրաքաղաքում կավարտվի, եւ ընկերությունները կսկսեն աշխատել Հայաստանի մյուս հատվածներում»:
Խոսելով ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորումի կարեւորության մասին` Իգոր Կլիմկոն ասել է. «Եկել է ժամանակը, որ հայկական ձեռնարկությունները մեծ ուշադրություն դարձնեն տեղական ՏՏ ընկերությունների ներուժին, քանի որ նրանց ծառայությունները եւ ապրանքները հաճախ չեն զիջում միջազգային ծառայություններ մատուցող ընկերությունների մակարդակին»:
ԻՏՁՄ տնօրեն Կարեն Վարդանյանն իր հերթին նշել է, որ ֆորումը միտված է լրացնել այն բացը, որը դեռեւս առկա է տեխնոլոգիական ապրանքներ ու ծառայություններ մատուցողների եւ գործարար համայնքի միջեւ:
Երկօրյա միջոցառումը ներառում է «DigiTec Business» ֆորում-ցուցահանդեսը, Մայքրոսոֆթ ինովացիոն ֆորումը, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիական կենֆերանսների եւ սեմինարների շարք:
Ֆորումին մասնակցում են շուրջ 30 ընկերություններ եւ կառույցներ, որոնց թվում են նաեւ 5 վրացական ՏՏ ընկերություններ եւ Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարությունը:
Ֆորումի մուտքը տոմսերով է, որոնց արժեքը կազմում է 6000 դրամ: Այցելուների տոմսերը հունիսի 25-ին, ժ. 15-ին կմասնակցեն խաղարկությանը, որի հաղթողները մրցանակներ կստանան ԱրմենՏելից եւ Մայքրոսոֆթից:
Ֆորումի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ), գլխավոր հովանավորն է ԱրմենՏելը, պաշտոնական գործընկերը՝ Մայքրոսոֆթը:
ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորումի աշխատանքային ժամերն են` այսօր մինչեւ 18-ը, իսկ մայիսի 25-ին՝ 10-ից մինչեւ 17-ը:

12:59 | 24.06.11 | Новости | 5940
Ереван /Медиамакс/. Четвертый ежегодный бизнес-форум DigiTec и инновационный форум Microsoft стартовали сегодня в Ереване.
Как сообщает Медиамакс, выступая на открытии форума, премьер-министр Тигран Саргсян сказал, что за последние 3 года IT-сектор лидирует в экономике Армении по темпам роста.
“Если в 2009г. в Армении было 1.1 млн абонентов, пользующихся мобильным интернетом, то по итогам первого квартала 2011г. этот показатель составил 1.7 млн. Если в конце 2009г. в Армении было 70 тыс. абонентов широкополосного интернета, то по итогам первого квартала 2011г. их число достигло 240 тыс. Важно отметить, что рост числа интернет-пользователей сопровождается снижением цен: усредненная цена 1 Мбит/с широкополосного интернета в 2009г. составляла в Армении 234 тыс. драмов, а в первом квартале 2011г. – 55 тыс. драмов, и тенденция снижения продолжается”, - сказал Тигран Саргсян.
Премьер выразил уверенность, что подобные инфраструктурые предпосылки создают благоприятные условия для развития ИТ.
Гендиректор АрменТел (генерального спонсора форума) Игорь Климко отметил, что в 2010г. Армения зафиксировала беспрецедентный рост числа интернет-пользователей как в Ереване, так и в регионах, “и это позволяет ожидать, что в скором времени столичная концентрация IT-сферы завершится, и компании начнут работать в других частях страны”.
Говоря о важности бизнес-форума DigiTec, Игорь Климко сказал: “Настало время, чтобы армянская деловая среда обращала больше внимания на потенциал местных IT-компаний, поскольку их услуги и продукты зачастую не уступают уровню международных компаний”.
Директор Союза IT-компаний Армении (UITE) Карен Варданян в свою очередь отметил, что форум нацелен на восполнение того пробела, который все еще существует между деловым сообществом и высокотехнологичными компаниями.
Двухдневное мероприятие включает выставку “DigiTec Business”, инновационный форум Microsoft, а также серию технологических семинаров и конференций.
В форуме принимают участие около 30 компаний и структур, в том числе, 5 грузинских компаний и министерство экономики и устойчивого развития Грузии.
Вход на форум платный (стоитмость билета – 6000 драмов). Билеты посетителей в 15 часов 25 июня примут участие в викторине, победители которой получат призы от АрменТел и Microsoft.
Организатор форума – Союз IT-предприятий Армении (UITE), генеральный спонсор – АрменТел, официальный партнер – Microsoft.