15:31 | 22.07.11 | Նորություններ | 4805
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում շտապ բժշկական օգնության դիսպետչերական համակարգի արդիականացման նպատակով 2011-2012 թթ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կտրամադրի 85 միլիոն դրամի աջակցություն:
Այսօր տեղի է ունեցել առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանի եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի մամուլի համատեղ ասուլիսը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հատկացված գումարները կուղղվեն թվային կապի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ ձեռք բերելու եւ թվային ռադիոկապի համակարգի ստեղծման նպատակով: Համակարգի անխափան աշխատանքն ապահովելու նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կտրամադրի իր 3G/3.5G ցանցը:
Շտապ բուժօգնության արդիականացման շրջանակներում ստեղծվել է արբանյակային վերահսկողության եւ դիսպետչերական համակարգ, որն իրականացնում է շտապօգնության մեքենաների համակողմանի վերահսկողություն: GPS արբանյակների միջոցով որոշվում է մեքենայի աշխարհագրական դիրքը, որից հետո կատարվում է տվյալների հավաքագրում` բուժխմբի զբաղվածության եւ տեսակի վերաբերյալ: Մեքենայից ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 3G/3.5G ցանցերի միջոցով այդ տվյալներն ուղարկվում են կենտրոնական սերվերին եւ դիսպետչերը, մոնիտորին նայելով, որոշում է ազատ  մեքենան եւ այն ուղղորդում կանչը սպասարկելու:
Ընթացքում GPS եւ 3G/3.5G միջոցով կատարվում է կանչի մոնիթորինգ: Մեքենաներում տեղադրված նավիգատորները թույլ են տալիս վարորդին լուծել հասցեին ամենակարճ ճանապարհով մոտենալու խնդիրը:

15:31 | 22.07.11 | Новости | 4845
Ереван/Медиамакс/. Компания ВиваСелл-МТС в 2011-2012гг. выделит 85 млн драмов для модернизации диспетчерской службы «Скорой помощи».
Об этом на совместной пресс-конференции заявили сегодня министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян и гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
На предоставленные компанией средства будет приобретено необходимое для создания цифровой системы радиосвязи оборудование. Для обеспечения бесперебойной работы системы «ВиваСелл-МТС» предоставит свою сеть 3G/3.5G.
В рамках программы по модернизации «Скорой помощи» созданы диспетчерская служба и система спутникового наблюдения, которая реализует полный контроль за машинами «Скорой помощи». Благодаря GPS, устанавливается местонахождение машин, после чего происходит сбор данных по занятости медбригад. Через сеть 3G/3.5G ВиваСелл-МТС эти данные из машин направляются на центральный сервер, и диспетчер выбирает свободную машину и направляет бригаду по поступившему вызову.
С использованием GPS и 3G/3.5G ведется также мониторинг вызова. Установленные в машинах навигаторы дают возможность водителю решать проблему выбора наикратчайшего пути до необходимого адреса.