16:21 | 03.08.11 | Նորություններ | 5077
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange-ի եւ «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի միջեւ ռազմավարական համագործակցության շրջանակներում ԱրԲեՍ Ցերեկային բուժման կենտրոնի եւ վերջինիս մարզային վերականգնողական մասնաճյուղերի խնամքի տակ գտնվող երեխաներն այս տարի ամառային հանգիստն անցկացնում են Ապարանի ամառային առողջարանային ճամբարում:
Ծրագրի շրջանակներում կենտրոնի 7-ից 14 տարեկան երեխաների համար կազմակերպվում է 2-շաբաթյա հանգիստ առողջարանային ճամբարում, որտեղ բուժմանը զուգընթաց երեխաները վայելում են բազմաթիվ խաղերով, միջոցառումներով եւ հետաքրքիր առօրյայով լեցուն ամառային հանգիստ:
Ամառային առողջարանային ճամբարը Orange-ի կողմից արդեն երկրորդ տարին ֆինանսավորվող ծրագրի մի մասն է միայն, իսկ ամբողջ ծրագիրը շատ ավելի ընդարձակ է եւ ներառում է մի քանի նախագիծ` Երեւանում` մեկ եւ մարզերում:
«20 տարուց ի վեր իր գործունեության բոլոր երկրներում Orange-ն աուտիզմով հիվանդ երեխաների մասին հոգածությունը սահմանում է որպես իր մարդասիրական ծրագրերի հիմնական ուղղություններից մեկը, որոնք կյանքի է կոչում ընկերության բարեգործական ծրագրերի կամ Orange Հիմնադրամի միջոցով: Աուտիզմը այնպիսի հիվանդություն է, որն ազդում է մարդու հաղորդակցային հնարավորությունների վրա: Մեր ընկերության կոչումն է հեշտացնել հաղորդակցումը մարդկանց միջեւ, այդ է պատճառը, որ մենք մեր աջակցությունն ենք բերում այն երեխաներին, որոնք ունեն հաղորդակցային խնդիրներ», - ասել Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
2011թ. ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը հատկացրել է ընդհանուր առմամբ 24.4 մլն դրամ, որն ուղղվել է ինչպես դասընթացների եւ գույքի, այնպես էլ ամառային ճամբարի կազմակերպմանը, Երեւանում ու մարզերում աուտիզմով երեխաների զարգացման եւ առողջության վերականգնման կենտրոններն անհրաժեշտ հատուկ սարքավորումներով եւ խաղերով համալրելուն:

16:21 | 03.08.11 | News | 5066
Yerevan/Mediamax/. In the scope of strategic cooperation between Orange and “Arabkir” United Children’s Charity Foundation, the children in care of “ArBeS” Health and Day Care Center and its rehabilitation affiliates in regions, participate in summer recreation camp in Aparan this year.
In the scope of the project 2-week recreation is organized for 7-14 year old autistic children in summer camp, where alongside with treatment the children enjoy their summer recreation filled with various games and interesting events.
Summer recreation camp constitutes only a part the program financed for the second year already by Orange.
“For already 20 years of its operation in many countries, care for children with autism is one of the main priorities of Orange in the scope of its philanthropic activity, which is implemented by Orange through its charitable programs or Orange Foundation. Autism is a disease which affects communication abilities of the person. Our vocation, as a company, is to facilitate communication between people, that’s why we provide our assistance to the children having communication problems. Our cooperation with “Arabkir” foundation started in the beginning of 2010. Today Orange Foundation takes over the work started and the summer camp receives autistic children already for the second time, with the support of Orange ” said Bruno Duthoit, Orange CEO.
Orange Foundation has allocated in total 24.4 million AMD, aimed at organization of both training courses and summer camp, as well as equipment of Childern’s development and rehabilitation centers in Yerevan and regions with necessary special equipment and games.