16:30 | 19.08.11 | Նորություններ | 4738
Երեւան: Մեդիամաքս: Սպիտակ քաղաքում մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է գործարկել Հայաստանում առաջին հելիոտեխնիկական սարքավորումներ արտադրող գործարանը, որի արտադրանքը նախագծվել է հայ գիտնականների կողմից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում նախագծի ղեկավար, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Վահան Համազասպյանը տեղեկացրել է, որ արտադրությունը կազմակերպելու համար պահանջվում էին $8 մլն-ի ներդրումներ, որոնք գործարանի կապիտալում բաժնեմասնակցության տեսքով համաձայնվել է տրամադրել “Կանաչ խաչ” միջազգային բնապահպանական կազմակերպությունը:
Վահան Համազասպյանը տեղեկացրել է, որ հուլիսի 13-ին նախագիծը ներկայացվել է “Կանաչ խաչ” կազմակերպության հիմնադիր, ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին եւ արժանացել նրա հավանությանը:
Գիտնականի խոսքերով, գործարանը սկզբնական շրջանում կարտադրի 2 տեսակի հելիոսարքեր` 3-5 կՎտ եւ 32-65 կՎտ ջերմային հզորությամբ: «Առաջինը կբավարարի 1 տնային տնտեսության տաք ջրի պահանջարկը, իսկ երկրորդը կապահովի 300 ք.մ. մակերեսով տարածքի ջեռուցում»,- ասել է Վահան Համազասպյանը, հավելելով, որ 32-65 կՎտ ջերմային հզորությամբ սարքերը նախատեսված են գյուղացիական տնտեսությունների համար:
Նրա խոսքերով, սարքերի արժեքը կկազմի $80-100` 1 կՎտ/ժամ հզորության համար, ինչը նշանակում է, որ, օրինակ, 5 կՎտ հզորությամբ սարքը կարժենա $400-500, իսկ 32 կՎտ հզորությամբ սարքը՝ $2560-3200: Գիտնականն ասում է, որ հայկական գործարանի արտադրանքը կլինի ամենաէժան ջերմային էներգիա ստանալու աղբյուրը, նշելով, որ արեւային ջրատաքացուցիչների միջազգային գներն այսօր $500-1000 են` 1 կՎտ/ժ-ի դիմաց:
«50 տարվա կյանք ունեցող սարքերի պարագայում 1 կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիայի արժեքը կկազմի 0.2 լումա, մինչդեռ գազի գինն այսօր 1 կՎտ/ժ էներգիայի հաշվարկով 16 դրամ է: Սարքերն անվճար էներգիայի աղբյուր են, վճարել պետք է միայն դրանց ձեռքբերման համար»,- ասել է գիտնականը:
Նախատեսվում է, որ գործարանն օրեկան կարտադրի շուրջ $0,5 մլն ընդհանուր արժողությամբ 1000 կոմպլեկտ սարքավորում եւ կկարողանա բավարարել Հայաստանի եւ Արցախի գյուղացիական բոլոր տնտեսությունների պահանջարկը (շուրջ 350 հազ. գյուղացիական տնտեսություն):
Այս համատեքստում գիտնականը կարեւորել է կառավարության կողմից հելիոֆիկացիայի հայեցակարգի ընդունումը եւ Հայաստանում ոլորտի զարգացման խթանումը: «Հելիոֆիկացիան կլուծի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության խնդիրը, քանի որ բնակչությունը արտակարգ իրավիճակներում կունենա այլընտրանքային էներգիայի աղբյուր», - ասել է Վահան Համազասպյանը:

16:30 | 19.08.11 | News | 4709
Yerevan /Mediamax/. The first plant to produce heliotechnical equipment in Armenia is due to start operating in the town of Spitak by the end of 2011. The production of the plant is designed by Armenian scientists.
Addressing a press conference in Yerevan today, the head of the project, Doctor of Technical Sciences Vahan Hamazaspyan, informed that USD8mln investments are required to manage the production, and “Red Cross” international environmental organization agreed to allocate them as shares in the factory’s capital, Mediamax reports.
Vahan Hamazaspyan informed that on July 13, the project was presented to the founder of “Red Cross” organization, former President of the Soviet Union Mikhail Gorbachev and met with his approval.
According to the scientist, the factory will initially produce 2 types of heliotechnical equipment: with 3-5 kW and 32-65 kW thermal power. “The first will satisfy the demand for hot water in domestic households, and the second will provide heating of a 300 square meters area”, said Vahan Hamazaspyan adding that the equipment with 32-65 kW thermal power is meant for rural households.
According to him, the equipment cost will make USD 80-100 per 1 kW which means that for instance, 5kW equipment will cost USD 400-500 and 32kW equipment will cost USD 2560-3200. The scientist says that the production of the Armenian plant is going to be the cheapest source of thermal energy, noting that today average global prices for solar water heating systems are USD 500-1000 per 1kW.
“In case of 50-year-old equipment, 1kWh electricity will cost 0.2 luma, whereas the gas price today is AMD16 calculating in terms of 1kWh electricity. The equipment is a free energy source, only its purchase is to be paid”, said the scientist.
The factory is due to produce around 1000 sets of equipment at a total cost of USD0.5mln per day and it will manage to satisfy the demand of all the rural households of Armenia and Artsakh (around 350 000 rural households).
In this context, the scientist stressed the importance of adopting heliofication conception by the government and boosting development of the field in Armenia. “Heliofication will resolve the problem of energy security in Armenia as the population will have an alternative energy source in emergency situations”, said Vahan Hamazaspyan.