16:30 | 19.08.11 | Նորություններ | 4738
Երեւան: Մեդիամաքս: Սպիտակ քաղաքում մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է գործարկել Հայաստանում առաջին հելիոտեխնիկական սարքավորումներ արտադրող գործարանը, որի արտադրանքը նախագծվել է հայ գիտնականների կողմից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում նախագծի ղեկավար, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Վահան Համազասպյանը տեղեկացրել է, որ արտադրությունը կազմակերպելու համար պահանջվում էին $8 մլն-ի ներդրումներ, որոնք գործարանի կապիտալում բաժնեմասնակցության տեսքով համաձայնվել է տրամադրել “Կանաչ խաչ” միջազգային բնապահպանական կազմակերպությունը:
Վահան Համազասպյանը տեղեկացրել է, որ հուլիսի 13-ին նախագիծը ներկայացվել է “Կանաչ խաչ” կազմակերպության հիմնադիր, ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին եւ արժանացել նրա հավանությանը:
Գիտնականի խոսքերով, գործարանը սկզբնական շրջանում կարտադրի 2 տեսակի հելիոսարքեր` 3-5 կՎտ եւ 32-65 կՎտ ջերմային հզորությամբ: «Առաջինը կբավարարի 1 տնային տնտեսության տաք ջրի պահանջարկը, իսկ երկրորդը կապահովի 300 ք.մ. մակերեսով տարածքի ջեռուցում»,- ասել է Վահան Համազասպյանը, հավելելով, որ 32-65 կՎտ ջերմային հզորությամբ սարքերը նախատեսված են գյուղացիական տնտեսությունների համար:
Նրա խոսքերով, սարքերի արժեքը կկազմի $80-100` 1 կՎտ/ժամ հզորության համար, ինչը նշանակում է, որ, օրինակ, 5 կՎտ հզորությամբ սարքը կարժենա $400-500, իսկ 32 կՎտ հզորությամբ սարքը՝ $2560-3200: Գիտնականն ասում է, որ հայկական գործարանի արտադրանքը կլինի ամենաէժան ջերմային էներգիա ստանալու աղբյուրը, նշելով, որ արեւային ջրատաքացուցիչների միջազգային գներն այսօր $500-1000 են` 1 կՎտ/ժ-ի դիմաց:
«50 տարվա կյանք ունեցող սարքերի պարագայում 1 կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիայի արժեքը կկազմի 0.2 լումա, մինչդեռ գազի գինն այսօր 1 կՎտ/ժ էներգիայի հաշվարկով 16 դրամ է: Սարքերն անվճար էներգիայի աղբյուր են, վճարել պետք է միայն դրանց ձեռքբերման համար»,- ասել է գիտնականը:
Նախատեսվում է, որ գործարանն օրեկան կարտադրի շուրջ $0,5 մլն ընդհանուր արժողությամբ 1000 կոմպլեկտ սարքավորում եւ կկարողանա բավարարել Հայաստանի եւ Արցախի գյուղացիական բոլոր տնտեսությունների պահանջարկը (շուրջ 350 հազ. գյուղացիական տնտեսություն):
Այս համատեքստում գիտնականը կարեւորել է կառավարության կողմից հելիոֆիկացիայի հայեցակարգի ընդունումը եւ Հայաստանում ոլորտի զարգացման խթանումը: «Հելիոֆիկացիան կլուծի Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության խնդիրը, քանի որ բնակչությունը արտակարգ իրավիճակներում կունենա այլընտրանքային էներգիայի աղբյուր», - ասել է Վահան Համազասպյանը:

16:30 | 19.08.11 | Новости | 4721
Ереван /Медиамакс/. В городе Спитак до конца текущего года планируется запустить первый в Армении завод по производству гелиотехнического оборудования, продукция которого спроектирована армянскими учеными.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на пресс-конференции, руководитель проекта, доктор технических наук Ваан Амазаспян сообщил, что для организации производства требуются инвестиции в размере $8 млн., которые в виде участия в капитале завода согласилась выделить международная экологическая организация “Зеленый крест”.
Ваан Амазаспян сообщил, что 13 июля проект был представлен учредителю организации “Зеленый крест”, бывшему президенту СССР Михаилу Горбачеву, и удостоился его одобрения.
По словам ученого, завод на начальном этапе будет производить гелиоустройства 2-х видов - тепловой мощностью в 3-5 кВт и 32-65 кВт. “Первое из них сможет удовлетворить спрос на горячую воду одного домашнего хозяйства, а второе - обеспечить отопление дома площадью в 300 кв. м”, - сказал Ваан Амазаспян, добавив, что устройства мощностью в 32-65 кВт предназначены для фермерских хозяйств.
По его словам, стоимость устройств составит $80-100 за 1 кВт установленной мощности, а это означает, что, например, устройство мощностью в 5 кВт будет стоить $400-500, а мощностью в 32 кВт - $2560-3200. Ученый сказал, что продукция армянского завода будет самым дешевым источником тепловой энергии, отмечая, что международные цены солнечных водонагревателей колеблются сегодня от $500 до $1000 за 1 кВт.
“Стоимость 1 кВт/ч электроэнергии, производимой устройством сроком годности в 50 лет, составит 0.2 лумы, в то время, как сегодняшняя цена на газ в расчете на 1 кВт/ч электроэнергии составляет 16 драмов. Гелиоустройства – источник бесплатной энергии, платить придется только за его приобретение”,- сказал ученый.
Планируется, что завод будет ежедневно производить 1000 единиц оборудования общей стоимостью в $0.5 млн и сможет удовлетворить спрос всех фермерских хозяйств Армении и Арцаха (около 350 тыс. хозяйств).
В этом контексте ученый отметил важность принятия концепции гелиофикации Армении правительством и государственного стимулирования развития данной сферы. “Гелиофикация решит вопрос энергетической безопасности Армении, поскольку население в случае войны и других чрезвычайных ситуаций будет иметь доступ к альтернативной энергии”,- заключил Ваан Амазаспян.