10:27 | 17.10.11 | Նորություններ | 5151
Երեւան/Մեդիամաքս/. Երեւանում շարունակվում է հոկտեմբերի 14-ին մեկնարկած ԱՐԵՎՈՐԴԻ բնապահպանական միջազգային փառատոնը, որի գլխավոր աջակիցն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Փառատոնը բացվեց ինքնատիպ բնապահպանական շքերթով. 500-ից ավելի երեխաներ Երեւանի տարբեր կրթօջախներից կենդանիներ պատկերող զգեստներով դուրս եկան երթի Ազատության հրապարակից: Նրանց երթը շարունակվեց Հյուսիսային պողոտայով մինչեւ Հանրապետության հրապարակ, անցավ Նալբանդյան փողոցով եւ կանգ առավ Շառլ Ազնավուրի հրապարակում:
Արեւորդի փառատոնի փակման պաշտոնական արարողությունը  տեղի կունենա հոկտեմբերի 18-ին, Մոսկվա կինոթատրոնում:

10:27 | 17.10.11 | News | 4893
“SunChild” International Environmental Festival continues with the general sponsorship of “VivaCell-MTS”
Yerevan/Mediamax/. “SunChild” International Environmental Festival, which began on October 14, continues in Yerevan. The general sponsor of the festival is “VivaCell-MTS”.
The Festival started with an original carnival- over 500 children from various educational institutions wearing animal costumes marched to the Freedom Square. The participants marched through the Northern Avenue to Republic Square, then along Nalbandyan Street to Aznavour Square.
The official closing ceremony of the Festival will be held in Moscow Cinema on October 18.
Detailed information about the events held within the framework of the festival is available at www.festival.sunchild.org.