Apple-ի նախկին ղեկավար Սթիվ Ջոբսը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Apple-ի նախկին ղեկավար Սթիվ Ջոբսն ասում էր, որ ուզում է «ոչնչացնել» Google օպերացիոն համակարգը եւ այդ նպատակի համար պատրաստ է սպառել իր ընկերության ողջ միջոցներն ու մնացած ուժերը:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, այս մասին գրում է Ջոբսի պաշտոնական կենսագիր Ուոլթեր Այզեքսոնը:
Այսօր ԱՄՆ-ում կմեկնարկի Ուոլթեր Այզեքսոնի «Սթիվ Ջոբս» գրքի վաճառքը:
Կենսագրության մեջբերումներից մեկի համաձայն, Ջոբսը հայտարարել էր. «Ես կոչնչացնեմ Android-ը, քանի որ դա գողացված ապրանք է: Ես միջուկային պատերազմ կհայտարարեմ նրանց»:
«Ես կսպառեմ ունեցած ողջ ուժերս եւ Apple-ի 40 միլիարդները` այս անարդարությունը շտկելու համար», - ասվում է մեկ այլ մեջբերման մեջ:
Նախքան Android-ի հայտնվելը` Apple-ն ու Google-ը գործընկերներ էին: Google-ի գործադիր տնօրեն Էրիկ Շմիդտը (այժմ Google-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը) այն ժամանակ ընդգրկված էր Apple-ի տնօրենների խորհրդում:
Ընկերությունների միջեւ հարաբերությունները փոխվեցին 2007-ի նոյեմբերին, երբ Google-ը ներկայացրեց Android-ը: Հետագա տարիներին Apple-ը հրաժարվեց Google-ի կողմից մշակված մի շարք հավելումներից` փոխարինելով դրանք իր սեփական ծրագրերով:
Մինչ այդ, Google-ի օպերացիոն համակարգը շարունակում էր ճանաչում ձեռք բերել: Այժմ Android-ի բաժին է ընկնում սմարթֆոնների համաշխարհային շուկայի 48%-ը, իսկ Apple-ի iOS-ին` 19%-ը:

09:49 | 24.10.11 | Новости | 3118
Ереван/Медиамакс./ Бывший глава Apple Стив Джобс говорил, что хочет «уничтожить» операционную систему Google и готов потратить на это все средства своей компании и все оставшиеся у него силы.
Как сообщает BBC, об этом пишет в официальной биографии Джобса Уолтер Айзексон.
Сегодня в США начнется продажа книги Уолтера Айзексона «Стив Джобс».
Согласно цитате из готовящейся к публикации биографии, Джобс заявил: «Я уничтожу Android, потому что это украденный продукт. Я устрою им термоядерную войну».
«Я потрачу на это все оставшиеся у меня силы и все 40 млрд Apple, чтобы исправить эту несправедливость», - свидетельствует другая цитата.
До появления Android Apple и Google были партнерами. Сервисы Google - такие как Google maps, и собственно поисковая система, были включены в базовый набор продуктов iPhone.Исполнительный директор Google Эрик Шмидт (ныне председатель совета директоров Google) тогда состоял также и в совете директоров Apple.
Отношения между компаниями испортились в ноябре 2007 года, когда Google представила Android. В последующие годы Apple отказалась от нескольких популярных приложений, разработанных Google, заменив их собственными.
Операционная система Google, тем временем, набирала популярность. Сейчас на долю Android приходится 48% мирового рынка смартфонов, в то время как на долю iOS Apple – 19%.