15:45 | 21.10.11 | Նորություններ | 4405
VivaCell-MTS-ի եւ Orange-ի բաժանորդները 6428 կարճ համարին կարող են հարցեր ուղղել` ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ին վերաբերյալ
Երեւան/Մեդիամաքս/. VivaCell-MTS եւ Orange բջջային օպերատորները Հայկական Կարմիր խաչի եւ ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելմանն ուղղված քայլեր են ձեռնարկում:
Հոկտեմբերի 21-ից VivaCell-MTS եւ Orange բջջային օպերատորների բոլոր բաժանորդները հնարավորություն կունենան ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի խնդիրներին առնչվող իրենց հուզող հարցն անանուն ուղղել 6428 կարճ համարին (1 SMS-ի արժեքն է 0 դրամ) եւ 24 ժամվա ընթացքում ստանալ ճշգրիտ ու հակիրճ պատասխան:
1988թ. մինչեւ 2011թ օգոստոսի 31-ը Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 1100 դեպք ՀՀ քաղաքացիների շրջանում: ՄԻԱՎ վարակով հիվանդների ընդհանուր կազմում գերակշռում են արական սեռի ներկայացուցիչները՝ 747 մարդ (71,8%): ՄԻԱՎ վարակի 22 դեպք (2,1%) է արձանագրվել երեխաների մոտ:
«Հույս ունենք, որ այս նոր նախաձեռնությունը կօգնի կանխել անիրազեկությունը և փոխել մարդկանց կենսակերպը: Եկեք պատասխանատու լինենք. սա այսօր երիտասարդությանն ուղղված մեր կոչն է: Կյանքը չափազանց թանկ պարգև է` այն վտանգելու համար: Կուզենայի նաև կոչ անել հայաստանյան մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին միանալու մեր նախաձեռնությանը: Եթե բջջային երկու օպերատոր միավորվում են պայքարելու այս չարիքի դեմ, ինչու՞ այլ ոլորտների ընկերություններ էլ չեն կարող անել նույնը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մենք աջակցում ենք այս ծրագրին հանրային օգուտի համար՝ պայքարելու այն հիվանդության դեմ, որը Հայաստանում էլ կա։ Բացի դրանից մեր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության հիմքում ընկած է մեր տեխնոլոգիաները հանրային օգուտի համար օգտագործելու գաղափարը», - ասել է Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:

15:45 | 21.10.11 | Новости | 4059
Ереван/Медиамакс/. Операторы мобильной связи VivaCell-MTS и Orange совместно с Обществом Красного Креста Армении и армянским офисом Корпуса мира США предпринимают шаги по предотвращению ВИЧ/СПИД-а.
В рамках программы все абоненты Orange и VivaCell-MTS получат 21 октября возможность бесплатно посылать анонимные вопросы о ВИЧ/СПИД-е по номеру 6428 и получать краткий, точный ответ в течение 24 часов.
С 1988 года до 31 августа 2011 года в Армении зарегистрировано 1100 случаев заражения ВИЧ среди граждан страны. Среди общего числа зараженных ВИЧ превалируют представители мужского пола - 747 человек (71,8%). 22 случая заражения ВИЧ (2,1%) было выявлено у детей.
“Надеемся, что новая инициатива поможет предотвратить неосведомленность и изменить жизнь людей. Давайте быть ответственными: сегодня это наш призыв молодежи. Жизнь – это чрезвычайно дорогой подарок для того, чтобы ставить ее под угрозу. Я хотел бы также призвать представителей частного сектора Армении присоединиться к нашей инициативе. Если два оператора мобильной связи объединяются для того, чтобы бороться с этим злом, то почему компании других сфер не могут сделать то же?”,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.