Մեդիամաքսի թղթակից Արամ Արարատյանն ու Սթիվեն Վոզնյակը
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերության համահիմնադիր, աշխարհում առաջին անհատական համակարգչի ստեղծող Սթիվեն Վոզնյակն (Stephen Wozniak) ասել է, որ Հայաստան է ժամանել «շատ հատուկ մրցանակ» ստանալու նպատակով:
Սթիվեն Վոզնյակն ասել է այս մասին նոյեմբերի 9-ի երեկոյան Զվարթնոց օդանավակայանում Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում: «Ինձ Հայաստան են հրավիրել հատուկ մրցանակ ստանալու եւ առանձնահատուկ մարդկանց հետ հանդիպելու նպատակով», - ասել է Վոզնյակը:
Վաղը Երեւանում Սթիվեն Վոզնյակին կշնորհվի ՀՀ նախագահի` «Համաշխարհային հեղինակություն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում» մրցանակը: Մրցանակը ստեղծվել է Սինոպսիս Արմենիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
Մեդիամաքսի թղթակցի հետ զրույցում Սթիվեն Վոզնյակն ասել է, որ «տեխնոլոգիաները մեծ նշանակություն ունեն Հայաստանի համար»:
«Ես մի լավ ընկեր ունեմ, բայց չգիտեի, որ նա հայ է, մինչեւ այսօր ինձ չասացին, որ Գարի Նաթաշյանը հայկական անուն է: Նա հաճախ է գալիս Հայաստան եւ աշխատում մանկատանը: Ես շատ եմ սիրում բարի արարքներով առանձնացող մարդկանց: Կարծում եմ Հայաստանն այն վայրն է, որտեղ մարդիկ շատ ուշադիր են նրանց նկատմամբ, ովքեր օգնության կարիք ունեն», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում:
Այսօր Երեւանում Սթիվեն Վոզնյակը կհանդիպի Հայաստանի ՏՏ-հանրության ներկայացուցիչների հետ:
35 տարի առաջ, 1976-ի ապրիլի 1-ին, Սթիվ Ջոբսն ու Սթիվ Վոզնյակը ստեղծեցին Apple Computer-ը, որը համարվում է աշխարհի առաջին անհատական համակարգիչը:

Соучредитель компании Apple, создатель первого в мире персонального компьютера Стивен Возняк
Ереван/Медиамакс/. Соучредитель компании Apple, создатель первого в мире персонального компьютера Стивен Возняк (Stephen Wozniak) заявил, что прибыл в Армению для получения «особой награды».
Стивен Возняк сказал об этом в эксклюзивном интервью Медиамакс в аэропорту «Звартноц» вечером 9 ноября. «Меня пригласили в Армению для получения особой награды и для встреч с особенными людьми», - сказал Возняк.
Завтра в Ереване Стивену Возняку будет вручена премия президента Армении «Всемирный авторитет в области информационных технологий». Инициатором создания премии является Синопсис Армения, генеральным спонсором - ВиваСелл-МТС.
В беседе с корреспондентом Медиамакс Стивен Возняк сказал, что «технологии имеют большое значение для Армении».
«У меня есть очень хороший друг, но я не знал, что он армянин, пока кто-то не сказал мне сегодня, что Гарри Наташян – это армянское имя. Он часто приезжает в Армению и работает в детском доме. Я люблю людей, совершающих добрые поступки. Думаю, что Армения - это место, где люди внимательны по отношению к тем, кто нуждается в помощи», - сказал Стив Возняк в интервью Медиамакс.
Сегодня в Ереване пройдет встреча Стива Возняка с представителями IT-сообщества Армении.
35 лет назад, 1 апреля 1976 года, Стивен Джобс и Стивен Возняк создали Apple Computer, который принято считать первым персональным компьютером в мире.