Մեդիամաքսի թղթակից Արամ Արարատյանն ու Սթիվեն Վոզնյակը
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերության համահիմնադիր, աշխարհում առաջին անհատական համակարգչի ստեղծող Սթիվեն Վոզնյակն (Stephen Wozniak) ասել է, որ Հայաստան է ժամանել «շատ հատուկ մրցանակ» ստանալու նպատակով:
Սթիվեն Վոզնյակն ասել է այս մասին նոյեմբերի 9-ի երեկոյան Զվարթնոց օդանավակայանում Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում: «Ինձ Հայաստան են հրավիրել հատուկ մրցանակ ստանալու եւ առանձնահատուկ մարդկանց հետ հանդիպելու նպատակով», - ասել է Վոզնյակը:
Վաղը Երեւանում Սթիվեն Վոզնյակին կշնորհվի ՀՀ նախագահի` «Համաշխարհային հեղինակություն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում» մրցանակը: Մրցանակը ստեղծվել է Սինոպսիս Արմենիա ընկերության նախաձեռնությամբ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
Մեդիամաքսի թղթակցի հետ զրույցում Սթիվեն Վոզնյակն ասել է, որ «տեխնոլոգիաները մեծ նշանակություն ունեն Հայաստանի համար»:
«Ես մի լավ ընկեր ունեմ, բայց չգիտեի, որ նա հայ է, մինչեւ այսօր ինձ չասացին, որ Գարի Նաթաշյանը հայկական անուն է: Նա հաճախ է գալիս Հայաստան եւ աշխատում մանկատանը: Ես շատ եմ սիրում բարի արարքներով առանձնացող մարդկանց: Կարծում եմ Հայաստանն այն վայրն է, որտեղ մարդիկ շատ ուշադիր են նրանց նկատմամբ, ովքեր օգնության կարիք ունեն», - ասել է Սթիվեն Վոզնյակը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում:
Այսօր Երեւանում Սթիվեն Վոզնյակը կհանդիպի Հայաստանի ՏՏ-հանրության ներկայացուցիչների հետ:
35 տարի առաջ, 1976-ի ապրիլի 1-ին, Սթիվ Ջոբսն ու Սթիվ Վոզնյակը ստեղծեցին Apple Computer-ը, որը համարվում է աշխարհի առաջին անհատական համակարգիչը:

Co-founder of Apple, the inventor of the first personal computer, Stephen Wozniak
Yerevan/Mediamax/. Co-founder of Apple, the inventor of the first personal computer, Stephen Wozniak, said he had come to Armenia to receive a “special award”.
Stephen Wozniak said this in the exclusive interview to Mediamax in “Zvartnots” airport on November 9th. “I was invited to get a very special award, meet some special people here,” said Wozniak.
Tomorrow, Stephen Wozniak will be awarded the Armenian President’s Global IT Award “for outstanding contribution to humanity through IT”. The initiator of the award is Synopsis Armenia, the general sponsor is VivaCell-MTS.
Talking to Mediamax’s correspondent, Steve Wozniak said that “technologies are very important for Armenia.”
“I have a very good friend. I didn’t realize he was Armenian, until today somebody told me Harry Natashyan is an Armenian name. He comes over here all the time, he works in orphanage. I like people, who do good things. So, I think of Armenia as a place where people have a consideration for those who need help,” Wozniak told Mediamax.
Today, Steve Wozniak is going to meet representatives of the Armenian IT-community.
35 years ago, on 1 April 1976, Steve Jobs and Steve Wozniak invented the Apple Computer, which is considered to be the first personal computer in the world.