10:05 | 23.12.11 | Նորություններ | 3365
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հեռացող 2011-ը բջջային սարքերի պատմության մեջ կմա որպես տարի, երբ վերջնականապես ձեւավորվեց սմարթֆոնների համար օպերացիոն համակարգեր առաջարկող առաջնորդների եռյակը` iOS-ը, Android-ը եւ Windows Phone-ը, գրում է Gazeta.ru-ն: Ձեզ ենք ներկայացնում ամփոփագրի կրճատ տարբերակը:
Այսօր պատճառներ չկան հավատալու, որ առաջիկա մի քանի տարիներին բջջային օպերացիոն համակարգերի շուկայի առաջնորդներից մեկը կարող է լրջորեն զիջել իր դիրքերը, կամ այս եռյակ կարող է «ներթափանցել» մեկ այլ ընկերություն: Քիչ հավանական է, որ Bada-ի, MeeGo-ի կամ BlackBerry-ի օպերացիոն համակարգերին հաջողվի տեսանելի ապագայում մրցակցել «հզոր եռյակի» հետ:
Ինչպե՞ս այս պարագայում պետք է վարվի միջին սպառողը, երեք բջջային հարթակների ո՞ր սարքը ընտրի: Սա բարդ խնդիր է, ավելին` շատ դեպքերում նա չի ունենա միանշանակ «ճիշտ» պատասխան:
Կարելի է ենթադրել, որ Windows Phone-ին կհաջողվի խոշոր եւ վառ պատկերներ ունեցող ինտերֆեյսի միջոցով գրավել ինչպես ավագ, այնպես էլ երիտասարդ տարիքային խմբին:
Այնպես որ, այն, որ տվյալ պահին Windows Phone-ը կզիջի իր մրցակիցներին հավելումների քանակով` լուրջ փաստարկ չէ: 2012-ին այս բացթողումն ամբողջությամբ կվերացվի: Իսկ ահա Microsoft-ի օպերացիոն համակարգն ունի իր առավելությունները` այն այնքան էլ պահանջկոտ չէ համակարգչի հզորության նկատմամբ եւ դա, անշուշտ, նվազեցնում է  Windows-ֆոնի արժեքը:  Ինչ վերաբերում է էներգիայի խնայողությանը, այսինք` սմարթֆոնի ավտոմատ աշխատանքի ժամանակին, ապա WP 7-ի հիման վրա աշխատող սարքերը, ինչպես վկայում են ոչ քիչ թվով օգտատերեր, լավ արդյունքներ է ցուցադրում:
Անկասկած, Andrоid հարթակի առավելությունը Google-ի ֆիրմային ծառայություններն են:
Թերությունները հայտնի են բոլորին` Android-ի վերջին տարբերակների ցածր էներգետիկ արդյունավետությունը, սմարթֆոնների եւ պլանշետների ապարատային բաղադրիչների նկատմամբ բարձր պահանջները: Օրինակ` Android 4.0 Ice Cream Sandwich-ի աշխատանքի համապատասխան արագության համար անհրաժեշտ է երկմիջուկային պրոցեսոր եւ նվազագույնը 1 Գբ օպերատիվ հիշողություն: Չնայած իր գործառնությամբ Ice Cream Sandwich-ը զգալիորեն գերազանցում է Windows Phone 7-ի վերջին` Mango տարբերակը:
Apple iOS 5-ի բոլոր առավելություններն ակնհայտ են: Ցանկացած բջջային հավելում նախ եւ առաջ ծրագրավորվում է iOS-ի, իսկ հետո միայն ուրիշ բջջային օպերացիոն համակարգերի համար:
iOS 5-ն ունի լուրջ առավելություն, չնայած վերաբերում է միայն անգլախոս օգտատերերին: Դա ձայնային վիրտուալ օգնական Siri-ն է, որի օգնությամբ հնարավոր է դարձել ոչ միայն ձայնային հրահանգներ տալ սմարթֆոնին, այլեւ լիարժեք զրուցել, պատասխաններ ստանալ եւ նույնիսկ ներգրավել երկխոսության մեջ:
Ծառայության թողարկումից անմիջապես հետո Google-ում եւ Microsoft-ում շտապեցին հայտարարել նմանատիպ սեփական ծրագրերի առկայության մասին:
Google-ում հայտարարեցին Majel նախագծի գոյության մասին, որը ստացել է իր անվանումը Մեջել Բարեթից (Majel Barrett)-ից: Հենց նրան ձայնով էր համակարգչային ինտերֆեյսը շփվում օգտատերերի հետ դասական “Աստեղային ճանապարհ” հեռուստասերիալում: Սկզբում հայտարարել էին, որ ծառայությունը կթողարկվի Android Ice Cream Sandwich-ի հետ միաժամանակ, սակայն Android 4.0-ն արդեն լույս է տեսել, իսկ Majel ծառայությունը դեռ չկա: Խոստացել են, որ այն կհայտնվի առաջիկա ամիսներին Ice Cream Sandwich-ի թարմացումներից մեկի հետ միասին:
Microsoft-ը հայտարարել էր, որ Windows Phone-ն արդեն ունի Siri-ի նմանակը, ընդ որում` գրեթե մեկ տարի: Սակայն ստացվեց նույն բանը` HP-ի եւ Microsoft-ի առաջին պլանշետը ներկայացվեց ավելի շուտ, քան iPad-ը, բայց շնորհանդեսից հետո ոչ ոք չտեսավ այն:
Ինչեւիցե, մի բան ակնհայտ է` բջջային գանջեթների հետ ձայնային փոխգործակցությունը  վեճի առարկա կդառնա շուկայի երեք առաջնորդների միջեւ:
Օրինակ` այս տարվա աշնանը ցանցում հայտնվել էր տեսանյութ, որը ներկայացնում էր ցանկացած հարթ մակերեսների համար նախատեսված հոլոգրաֆիկ վիրտուալ ստեղնաշարով հայեցակարգային մշակում: Տեսանյութի հետ միաժամանակ լուրեր տարածվեցին, որ նոր iPhone 5-ը կարող է ունենալ նման ստեղնաշար:

Ереван/Медиамакс/. Уходящий 2011-ый останется в истории гаджетов как год, когда окончательно сформировалась тройка лидеров среди операционных систем для смартфонов: iOS, Android и Windows Phone, пишет Gazeta.ru. Предлагаем вашему вниманию сокращенную версию обзора.
Сегодня нет никаких оснований полагать, что в ближайшие несколько лет один из трех лидеров рынка мобильных ОС серьезно сдаст свои позиции, или что в эту тройку сможет вклиниться кто-нибудь еще. Вряд ли у Bada, MeeGo или BlackBerry OS получится в обозримом будущем составить конкуренцию «могучей тройке».
Как быть в такой ситуации рядовому потребителю, гаджет на какой из трех мобильных платформ ему выбрать? Это вопрос не простой, мало того, в целом ряде случаев он не имеет однозначного «правильного» ответа.
Можно предположить, что благодаря интерфейсу с крупными и яркими иконками Windows Phone расположит к себе как старшую, так и наоборот, молодежную возрастную группу.
То, что на данный момент Windows Phone проигрывает своим конкурентам по количеству приложений – аргумент не серьезный. К середине 2012 года этот недостаток будет полностью ликвидирован. Зато у мобильной ОС от Microsoft есть свои плюсы: она не слишком требовательна к «железу» и это, разумеется, снижает стоимость Windows-фонов. Что касается экономии энергии, т.е. времени автономной работы смартфона, то устройства на WP 7, как свидетельствуют пока еще немногочисленные пользователи, показывают хорошие результаты.
Безусловное преимущество платформы Andrоid – в фирменных сервисах Google.
Недостатки тоже у всех на слуху: низкая энергоэффективность, высокие требования к аппаратной части смартфонов и планшетов у последних версий Android. К примеру, для адекватной скорости работы Android 4.0 Ice Cream Sandwich необходим двухядерный процессор и не менее 1 ГБ оперативной памяти. Впрочем, по своей функциональности Ice Cream Sandwich значительно превосходит последнюю версию Windows Phone 7 – Mango.
Все преимущества Apple iOS 5очевидны. Любое мобильное приложение в первую очередь пишется именно для iOS, а уже потом для других мобильных ОС.
У iOS 5 есть серьезное преимущество, хотя и касающееся только англоговорящих пользователей.Это речевой виртуальный ассистент Siri, с помощью которого стало возможным не просто отдавать голосовые команды смартфону, но и почти полноценно беседовать с ним, получать ответы на вопросы и даже вести диалог.
Стоило сервису появится, как и в Google и в Microsoft поспешили заявить о наличии схожих собственных разработок.
В Google рассказали о существования проекта Majel, получившего свое название от Меджел Баррет (Majel Barrett), - именно ее голосом общался с пользователями компьютерный интерфейс в классическом телесериале «Звездный путь». Сначала было объявлено, что сервис появится одновременно с Android Ice Cream Sandwich, однако Android 4.0 уже вышел и сервиса Majel в нем нет. Обещано, что он появится в ближайшие месяцы вместе с одним из обновлений Ice Cream Sandwich.
Microsoft заявила, что аналог Siri для Windows Phone уже есть, причем уже давно, почти год. Однако тут вышло примерно так же, как было в истории с планшетами: первый планшет от HP и Microsoft был представлен раньше iPad, но кроме как на презентации его больше никто не видел.
Как бы там ни было, очевидно одно: речевое взаимодействие с мобильными гаджетами станет полем битвы между лидерами рынка.
Например, осенью этого года в сети появилось видео, демонстрирующее концептуальную разработку с голографической виртуальной клавиатурой, которая проецируется на любую горизонтальную поверхность. Одновременно с видео появились многочисленные слухи, что такая клавиатура может появиться в новом iPhone 5.