14:55 | 28.03.12 | Նորություններ | 4695
Երեւան/Մեդիամաքս/. Արարատի մարզում մեկնարկել է Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) ծրագիրը, որի նպատակն է Արարատի մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ եւ իրականացնել անվճար բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար:
Այսօր Orange Հիմնադրամի խորհդրի նախագահ Բրունո Դյութուան այցելեց Արարատի մարզի Մարմարաշեն գյուղ, որտեղ ընթանում են աչքի զննումներ բոլոր ցանկացողների եւ հատուկ դասընթացներ դպրոցականների համար:
Orange Հիմնադրամն աջակցում է ՀԱՆ-ի 2012 թ ողջ տարվա աշխատանքերին` տրամադրելով 25,5 միլիոն դրամ: Ընդհանուր առմամբ այս տարի Հայաստանի չորս մարզերում նախատեսվում է հետազոտել 13,400 բնակիչների (11,000 մեծահասակների եւ 2,400 երեխաների), տրամադրել 4,450 ակնոցներ, իրականացնել 820 վիրահատություններ եւ լազերային բուժումներ:
Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական Ակնաբուժության նախագծի համագործակցությունը սկսվել է 2011թ., որի շնորհիվ 9056 բնակիչ Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզերում անցյալ տարի ստացել է անվճար բժշկական ծառայություններ, որոնցից 640-ը ստացել է նաեւ անվճար վիրահատություն եւ լազերային բուժում, իսկ 3,524-ը ստացել են անվճար ակնոցներ:
«Անցյալ տարվա ընթացքում մեր գործընկերներն իսկապես տպավորիչ աշխատանք կատարեցին Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզերում: Երջանիկ ենք այս տարի կրկին աջակցել նրանց, այս անգամ արդեն չորս այլ մարզերում, որտեղի բնակիչները նույնպես կկարողանան օգտվել անվճար ակնային զննումների եւ բուժումների հնարավորությունից», - ասաց Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան:

14:55 | 28.03.12 | News | 4742
Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project launch free eye screening and treatment project in Ararat
Yerevan/Mediamax/. Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP) has launched their joint project in Ararat with the aim of realizing free eye screenings for local inhabitants and free treatments for socially vulnerable people in the region.
Today, Bruno Duthoit, the Chairman of the Board of Orange Foundation, visited Marmarashen village of Ararat region, where eye screenings for all those who wish and special classes on eye care for children are underway.
Orange Foundation is supporting the AECP in implementation of its projects, scheduled for 2012, by allotting AMD 25,5 million. In total, this year it is planned to screen 13,400 inhabitants of 4 regions in Armenia (11,000 adults and 2,400 children), to provide 4,450 glasses and to realize 820 eye surgeries and laser treatments.
The partnership of Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project has started since 2011, thanks to which 9056 inhabitants of Shirak and Aragatsotn regions were provided with free medical services last year, out of which 640 people have undergone free eye surgery and laser treatment and 3524 have received free glasses.
Bruno Duthoit, the Chairman of the Board of Orange Foundation, said: “As a telecommunication company, we pay special attention to the care for people with communication problems, and, as we all know, eyes are one of the most important organs of communication. Last year our partners have done really impressive work in Shirak and Aragatsotn regions. We are happy to support the AECP again this year, this time in 4 other regions of Armenia, where the inhabitants will also be provided with a chance to benefit from the possibility of free eye screenings and treatments”.