11:01 | 04.05.12 | Նորություններ | 5016
Երեւան: Մեդիամաքս: 2012թ. հոկտեմբերին Երեւանում կանցկացվի էլեկտրոնիկա արտադրող ընկերությունների ղեկավարների միջազգային համաժողով:
Համաժողովի կազմակերպիչն է անգլիական Future Horizons Ltd. ընկերությունը, ֆորումը նվիրված կլինի էլեկտրոնիկայի ոլորտի արժեշղթային՝ սկսած հետազոտություններից մինչեւ վերջնական շուկաներ եւ ծառայություններ մատուցողներ, հաղորդում է Մեդիամաքս-ը՝ վկայակոչելով http://www.eetimes.com-ը:
Երեւանյան համաժողովը էլեկտրոնիկայի ոլորտի ղեկավարների 21-րդ միջազգային ֆորումն է լինելու եւ կանցնի «Անկումը հնարավորություն դարձնելով; նոր լուծումներ, շուկաներ եւ տարածաշրջաններ» թեմայով:
Էլեկտրոնիկայի միջազգային համաժողովը կանցնի ՀՀ կառավարության եւ Զարգացման հայկական գործակալության աջակցությամբ:

Yerevan/Mediamax/. The meeting of C-level executives of electronic companies is set to take place in Yerevan in October 2012.
The forum is organized by Future Horizons Ltd. and covers the electronics value chain from R&D to end markets and service providers, Mediamax reports quoting http://www.eetimes.com.
The theme for the 21st forum of executives of electronic companies due to be held in Yerevan is \"Turning recession into opportunity; new applications, markets and regions.\"
The International Electronics Forum is being held with support of the Government of Armenia and the Armenian Development Agency.
The following people will particularly make reports at the forum: Mojy Chian, Senior Vice President at GlobalFoundries, Joe Sawicki, Vice President at Mentor Graphics, Ron Collett, CEO of Numetrics Management Systems, Robert Harutyunyan and Director General of the Armenian Development Agency.