12:24 | 15.05.12 | Նորություններ | exclusive 3226
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2012թ. I եռամսյակում Հայաստանի 3 բջջային օպերատորները 5,418 մլրդ դրամի հարկ են վճարել, ինչը 1.445 մլրդ-ով կամ 21%-ով պակաս է 2011թ. նույն ցուցանիշից:
Ընդ որում, 2011թ. I եռամսյակի համեմատ ԱրմենՏել-ի (ապրանքանիշը՝ Beeline) եւ Օրանժ Արմենիայի վճարված հարկերը նվազել են, համապատասխանաբար, 35%-ով եւ 50%-ով, մինչդեռ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից վճարված հարկերն I եռամսյակում աճել են 12%-ով:
Մեկնաբանելով I եռամսյակում վճարված հարկերի կիսով չափ կրճատումը` Օրանժ Արմենիա-ի մամուլի քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանն ասել է, որ 2010-11-ը բջջային ցանցի կառուցման ակտիվ շրջան էր, եւ ընկերությունը մեծածավալ ներկրումներ էր իրականացնում: Երկրորդ հիմնական պատճառը, ըստ Լիլիթ Մարտիրոսյանի, Օրանժ Արմենիա-ի բաժանորդների աճի տեմպերի նվազումն է, որը բերել է ընկերության եկամուտների աճի դանդաղեցման:
ԱրմենՏել-ի մամուլի քարտուղար Անուշ Բեղլոյանն ասել է, որ առաջին եռամսյակում վճարված հարկերի 35% նվազումը կապված է ընկերության ներդրումային ռազմավարության փոփոխության հետ: «Մենք սկսել ենք համադրել մեր ներդրումային ծախսերը բաժանորդների սեզոնային ակտիվության հետ՝ տեղափոխելով գնումների եւ մարքեթինգի վրա ուղղվող մեր ծախսերի գերակշիռ մասը գարնան, ամռան եւ աշնան վրա», - ասել է Անուշ Բեղլոյանը:
Որպես ասվածի ապացույց նա նշել է, որ արդեն ապրիլին ընկերությունը վճարել է 1,7 մլրդ դրամի հարկեր, ինչի արդյունքում 2012-ի հունվար-ապրիլին վճարված հարկերը   գրեթե հավասարվել են 2011թ. նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշին:

12:24 | 15.05.12 | Новости | exclusive 3222
Ереван/Медиамакс/. В I квартале 2012 года 3 оператора мобильной связи Армении выплатили налогов на сумму 5,418 млрд драмов, что на 1.445 млрд или 21% меньше аналогичного показателя 2011 года.
При этом, по сравнению с I кварталом 2011 года, объем налогов, выплаченных АрменТел (бренд Beeline) и Оранж Армения снизился, соответственно на 35% и  50%, в то время как налоговые выплаты ВиваСелл-МТС увеличились на 12%.
Комментируя снижение выплаченных налогов наполовину в I квартале, пресс-секретарь Оранж Армения Лилит Мартиросян сказала, что 2010-2011 гг. был периодом активного строительства мобильной сети и компания осуществляла крупномасштабный импорт оборудования. По словам Лилит Мартиросян, второй причиной стало снижение темпов роста абонентской базы, что привело к замедлению роста доходов компании.
Пресс-секретарь АрменТел Ануш Беглоян сказала, что снижение выплаченных в первом квартале налогов на 35% обусловлено изменением инвестиционной стратегии компании. «Мы начали сопоставлять наши инвестиционные затраты с сезонной активностью абонентов, переместив преобладающую часть наших затрат на весну, лето и осень », - сказала Ануш Беглоян.
В качестве доказательства сказанного она отметила, что уже в апреле компания выплатила налогов на 1,7 млрд драмов, в результате чего сумма выплаченных в январе-апреле 2012 года налогов почти сравнялись с показателем того же периода 2011 года.