MicroForester գաղափարի հեղինակ Ալեքսանդր Շաքարյանը
Ի՞նչ եք պատկերացնում «միկրոաշխատանք» բառը լսելիս: Հավանաբար, կմտածեք, որ դա որոշակի փոքրածավալ աշխատանք է, որը կատարելու դիմաց կարելի է ստանալ փոքր վարձատրություն: Մտածելով այդպես, դուք միանգամայն ճիշտ եք: Իսկ ի՞նչը կարող է աշխարհի տարբեր անկյուններում գտնվող մարդկանց օգնել կատարել մեկ ընդհանուր առաջադրանքի փոքր մասնիկներ: Պատասխանն է` ինտերնետին միացած համակարգիչը կամ բջջային հեռախոսը:
Միկրոաշխատանքը, որն արդեն ընդունված տերմին է եւ չակերտներով գրվելու կարիք չունի, լայն տարածում է ստանում աշխարհում, հատկապես` ցածր եկամուտներով երկրներում, որոնց բնակիչները, բջջային հեռախոսի միջոցով որոշակի առաջադրանք կատարելով, կարող են վարձատրվել:
Այս տարի Nokia-ն եւ Համաշխարհային բանկի ԻնֆոԴեվ ծրագիրն անցկացրել են միկրոաշխատանքի համար գաղափարների միջազգային m2Work մրցույթ: Հայաստանում մրցույթը ներկայացնում էր Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ), որը մասնակցության հրավեր, ի թիվս մյուսների, ուղարկեց նաեւ 28-ամյա Ալեքսանդր Շաքարյանին: Վերջինս, իր իսկ հավաստմամբ, «թուլություն ունի» մոբայլ տեխնոլոգիաների նկատմամբ, եւ նախկինում համագործակցել է ՁԻՀ-ում գործող մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային mLab լաբորատորիայի հետ:
Մրցույթին ստացվել էր 939 գաղափար, որոնցից մեկը Ալեքսանդր Շաքարյանինն էր` MicroForester-ը նախագիծը, որը կոչված է ավելացնելու աշխարհում անտառածածկ տարածքները: Ալեքսանդրի գաղափարը մրցույթի արդյունքներով ճանաչվեց լավագույնը տարածաշրջանում (Արեւելյան Եվրոպա, Հարավային Կովկաս ու Միջին Ասիա) եւ երկրորդն աշխարհում:
MicroForester-ի գաղափարը կոչված է աշխատատեղեր ստեղծելուն զուգահեռ ավելացնելու աշխարհում անտառածածկ տարածքները
դիզայնը՝ Էդգար Մկրտչյան
«Գաղափարը հետեւյալն է. աշխարհի տարբեր անկյուններում մարդիկ ծառ են տնկում, որի` սմարթֆոնով արված լուսանկարը` սարքում ներդրված GPS լոկացիոն համակարգի միջոցով որոշված կոորդինատների հետ միասին, ուղարկվում են սերվերին, ինչի դիմաց տնկողը վարձատրվում է: Այնուհետեւ սերվերը վերլուծում է տվյալ տեղանքի եղանակային պայմանները, ինչի հիման վրա տնկողին հաղորդագրություն է ուղարկում, թե ինչ հաճախականությամբ է պետք ծառը ջրել: Ջրելիս այն կրկին կարելի է նկարել եւ դրա դիմաց եւս գումար ստանալ», - Մեդիամաքս-ին պատմել է Ալեքսանդր Շաքարյանը, ով իր գաղափարը մրցույթին ներկայացրել է հետեւյալ տեսահոլովակով.
MicroForester-ի շրջանակներում գործատուները, ըստ Ալեքսանդր Շաքարյանի, պետություններն են, շրջակա միջավայրի պաշտպանության հիմնադրամները, պատասխանատու մասնավոր հատվածի ընկերությունները, ինչպես նաեւ առանձին անհատներ, որոնք ցանկանում են գումար վճարել աշխարհի տարբեր անկյուններում ծառերի տնկման դիմաց:
Ալեքսանդրը մասնագիտությամբ ծրագրավորող չէ. 2008-ին նա ավարտել է Հայ-ռուսական համալսարանի Տուրիզմի եւ սերվիսի ֆակուլտետը, որտեղ ուսման տարիներին ու հետո անընդհատ հետաքրքրվել է տեխնոլոգիաների միջոցով մարդկանց տարատեսակ ծառայությունների մատուցմամբ: «Նույնիսկ «Վարպետն ու Մարգարիտան» վեպը կարդացել եմ բջջային հեռախոսիս փոքր էկրանից, իսկ երբ հայտնվեցին սմարթֆոնները իմ ծրագրավորող ընկերները սկսեցին զբաղվել սմարթֆոնների համար հավելվածներ գրելով, սկսեցի հետաքրքրվել դրանց առաջխաղացման հարցերով», - պատմում է Ալեքսանդրը:
MicroForester հավելվածի առաջարկվող ինտերֆեյսը
դիզայնը՝ Հայկ Ֆալակյան
M2Work մրցույթի արդյունքներով տարածաշրջանում առաջին եւ աշխարհում երկրորդ տեղերի համար համապատասխանաբար $2000-ի եւ $4000-ի մրցանակ ստանալուց բացի, Ալեքսանդրը կստանա նաեւ կազմակերպիչների եւ mLab-ի աջակցությունը` MicroForester ծրագիրը կյանքի կոչվելու հարցում: «Հիմա Հայաստանում ուսումնասիրություն եմ իրականացնում, թե որտեղ կարելի է փորձնական ծրագիր իրականացնել, որպեսզի ստեղծել մոդել` այնուհետեւ ամբողջ աշխարհում այն կիրառելու համար», - ասում է գաղափարի հեղինակը:

MicroForester idea author Alexander Shakaryan
What do you think of hearing \'\'microwork\'\' word? You may probably suppose it\'s definite small-scale work and you may get little amount of money for it. You are absolutely right if you think this way. And what can help people living in different locations do small elements of one common job? The answer is – a computer or mobile phone with internet connection.
Microwork which already is a recognized term and doesn’t need to be put in quotes is widely spread across the globe especially in low-income countries where people can be paid doing a certain job through their mobile phones.
Nokia and the World Bank\'s infoDev program have held m2Work international contest of micro-works this year. The contest was represented in Armenia by the Enterprise Incubator Foundation (EIF) which sent an invitation to 28-year-old Alexander Shakaryan to participate in the contest among others. As the latter states, he \'\'has a soft corner’’ for mobile technologies and has previously cooperated with the mLab mobile applications regional laboratory operating in the EIF.
939 ideas were submitted to the contest and one of them was Alexander Shakaryan’s MicroForester project which aims to increase timber lands in the world. As a result of the contest, Alexander’s idea was announced the best in the region (Eastern Europe, South Caucasus and Middle Asia) and second in the world.
The idea is called to increase timber lands along with creating jobs
design - Edgar Mktrchyan
“The idea is as follows: people plant trees in various corners of the world and send the photo made on a smartphone together with the coordinates defined by GPS locations system embedded in the device to the server and the one who planted the tree gets money for it. Then the server analyzes the weather conditions of the location and sends a message to the planter on how often he should water it. You can again make a photo of it while watering and get money for that as well”, said Alexander Shakaryan who presented his idea to the contest through this video:
According to Alexander Shakaryan, states, environmental foundations, responsible private companies as well as individuals who want to pay money for tree planting in various corners of the world are the employees within the framework of MicroForester.
Alexander is not a programmer. He graduated from the Tourism and Service Department of Armenian-Russian (Slavonic) University in 2008 where he was constantly interested in providing various services through technologies. “I even read “Master and Margarita” novel on the small screen of my mobile phone. When smartphones occurred my programmer friends started developing applications for smartphones and I began doing their promotion’’, Alexander says.
MicroForester app’s suggested interface
Hayk Falakyan
As a result of M2Work contest, besides getting USD 2000 and USD 4000 for the first place in the region and second in the world respectively Alexander will also get the support of the organizers and mLab to put MicroForester project into practice. “I am currently doing a research in Armenia to find out where it’s possible to implement the pilot project so as to create a model for its later application across the globe\'\', says the author of the idea.