11:56 | 15.04.13 | Նորություններ | 7415
“ՆԻԿԻՏԱ Մոբայլ” ընկերությունը VivaCell օպերատորի բջջային ցանցում գործարկել է SMS2Voice ծառայությունը, որը օպերատորի բաժանորդներին թույլ է տալիս SMS-հաղորդագրություններ ուղարկել բջջային հեռախոսից դեպի ստացիոնար հեռախոսահամար (ներառյալ ավտոպանասխանիչը):
Ինչպես հայտնել են ընկերությունում, բջջայինից ֆիքսված հեռախոսահամար տեքստային հաղորդագրության ուղարկումն իրականացվում է տեքստը ձայնային հաղորդագրություն վերածելու միջոցով: Համակարգն ինքն է զանգ կատարում հասցեատիրոջ հեռախոսահամարին, SMS-հաղորդագրության տեքստը ձեւափոխվում է ձայնային ձեւաչափ եւ ընթերցվում է ֆիքսված հեռախոսակապի բաժանորդին: Անհրաժեշտության դեպքում բաժանորդը կարող է կրկին ունկնդրել ստացած հաղորդագրությունը, հետեւելով օպերատորի հրահանգներին, եւ/կամ ուղարկել ձայնային պատասխան: Պատասխանը տեղ է հասցվում հեռախոսազանգի կամ SMS-ծանուցման միջոցով, եւ ստացողը կարող է պատասխանն ունկնդրել, հավաքելով ծանուցման մեջ նշված համարը:
Ֆիքսված համարին SMS-հաղորդագրություն ուղարկելու արժեքը կազմում է 100 դրամ, իսկ ծանուցման մեջ նշված համարին զանգահարելու արժեքը 90 դրամ է (ներառյալ ԱԱՀ-ն):
Նախորդ տարի “ՆԻԿԻՏԱ Մոբայլ” ընկերությունը Հայաստանում ներդրել էր “խոսող” SMS-հաղորդագրություններ առաքելու ծառայությունը “ԱրմենՏելի” բջջային կապի բաժանորդների համար:
«SMS2Voice ծառայությունը առավել հարմար է նրանց համար, ովքեր SMS-ներ օգտագործելուն չեն տիրապետում, ինչը, կարծում ենք, հատկապես կարեւոր է տարիքով մարդկանց եւ թույլ տեսողությամբ տառապող մարդկանց համար: Ֆիքսված համարին SMS ուղարկելը չափազանց պարզ է ու ամենեւին չի տարբերվում արդեն սովորական դարձած բջջային ցանցում նման ձեւաչափով շփումներից: SMS-ի ստացումը առավելագույնս մատչելի է. հարկավոր է ընդամենը հեռախոսի լսափողը վերցնել եւ լսել հաղորդագրությունը», - ասել է
«ՆԻԿԻՏԱ Մոբայլ» ՍՊԸ-ի տվյալ ծրագրի մենեջեր Նաիրա Աղայանը:
Ձայնային հաղորդագրության տեսքով ուղարկելու ենթակա տեքստը հնարավոր է հավաքել կամ լատինատառ, կամ կիրիլիցայով, կամ էլ հայերեն:

11:56 | 15.04.13 | News | 7446
"NIKITA Mobile" launched SMS2Voice service which allows VivaCell-MTS mobile subscribers to send SMS from a mobile phone to landline number (turning on telephone connecting machine).
The company reported, sending SMS from a mobile phone to landline phone is realized through text conversion into a voice message. The system makes a call to the number of the receiver, the text of the SMS is converted into a voice format and is read out to the landline subscriber. If needed, the receiver may listen to the message twice, following the instructions of the operator or send a voice reply. The reply message is sent through a call or SMS notification and the receiver may hear the answer dialing to the number mentioned in the notification.
Cost of SMS to landline number makes AMD100, the call to the mentioned number - AMD90 (VAT included). A year ago, the service of "talking" SMS was introduced in Armenia by "NIKITA Mobile" for "ArmenTel"  mobile subscribers (Beeline trademark).
"SMS2Voice service is especially convenient for those who can't use SMS which is very actual among elderly people and people with eyesight problems. Sending SMS to landline number is very simple and doesn't differ from talking in the format in the mobile network. Receiving SMS is very accessible - you should just pick up the phone and hear the message", noted Project Manager of "NIKITA Mobile" LLC Naira Aghayan.
Owing to transliteration support, the text meant for sending as a voice message can be dialed in Latin alphabet or Cyrillic or in Armenian.