11:56 | 15.04.13 | Նորություններ | 7415
“ՆԻԿԻՏԱ Մոբայլ” ընկերությունը VivaCell օպերատորի բջջային ցանցում գործարկել է SMS2Voice ծառայությունը, որը օպերատորի բաժանորդներին թույլ է տալիս SMS-հաղորդագրություններ ուղարկել բջջային հեռախոսից դեպի ստացիոնար հեռախոսահամար (ներառյալ ավտոպանասխանիչը):
Ինչպես հայտնել են ընկերությունում, բջջայինից ֆիքսված հեռախոսահամար տեքստային հաղորդագրության ուղարկումն իրականացվում է տեքստը ձայնային հաղորդագրություն վերածելու միջոցով: Համակարգն ինքն է զանգ կատարում հասցեատիրոջ հեռախոսահամարին, SMS-հաղորդագրության տեքստը ձեւափոխվում է ձայնային ձեւաչափ եւ ընթերցվում է ֆիքսված հեռախոսակապի բաժանորդին: Անհրաժեշտության դեպքում բաժանորդը կարող է կրկին ունկնդրել ստացած հաղորդագրությունը, հետեւելով օպերատորի հրահանգներին, եւ/կամ ուղարկել ձայնային պատասխան: Պատասխանը տեղ է հասցվում հեռախոսազանգի կամ SMS-ծանուցման միջոցով, եւ ստացողը կարող է պատասխանն ունկնդրել, հավաքելով ծանուցման մեջ նշված համարը:
Ֆիքսված համարին SMS-հաղորդագրություն ուղարկելու արժեքը կազմում է 100 դրամ, իսկ ծանուցման մեջ նշված համարին զանգահարելու արժեքը 90 դրամ է (ներառյալ ԱԱՀ-ն):
Նախորդ տարի “ՆԻԿԻՏԱ Մոբայլ” ընկերությունը Հայաստանում ներդրել էր “խոսող” SMS-հաղորդագրություններ առաքելու ծառայությունը “ԱրմենՏելի” բջջային կապի բաժանորդների համար:
«SMS2Voice ծառայությունը առավել հարմար է նրանց համար, ովքեր SMS-ներ օգտագործելուն չեն տիրապետում, ինչը, կարծում ենք, հատկապես կարեւոր է տարիքով մարդկանց եւ թույլ տեսողությամբ տառապող մարդկանց համար: Ֆիքսված համարին SMS ուղարկելը չափազանց պարզ է ու ամենեւին չի տարբերվում արդեն սովորական դարձած բջջային ցանցում նման ձեւաչափով շփումներից: SMS-ի ստացումը առավելագույնս մատչելի է. հարկավոր է ընդամենը հեռախոսի լսափողը վերցնել եւ լսել հաղորդագրությունը», - ասել է
«ՆԻԿԻՏԱ Մոբայլ» ՍՊԸ-ի տվյալ ծրագրի մենեջեր Նաիրա Աղայանը:
Ձայնային հաղորդագրության տեսքով ուղարկելու ենթակա տեքստը հնարավոր է հավաքել կամ լատինատառ, կամ կիրիլիցայով, կամ էլ հայերեն:

11:56 | 15.04.13 | Новости | 7385
Компания «НИКИТА Мобайл» запустила услугу SMS2Voice, которая позволяет абонентам мобильной сети VivaCell-MTS отправлять SMS-сообщения с мобильного телефона на стационарный фиксированный городской номер (включая автоответчик).
Как сообщили в компании, доставка текстового сообщения с мобильного на стационарный телефон осуществляется посредством конвертации текста в голосовое сообщение. Система сама совершает звонок на номер получателя, текст SMS-сообщения преобразуется в голосовой формат и зачитывается абоненту фиксированной связи. При необходимости получатель может повторно прослушать полученное сообщение, следуя инструкциям оператора, либо отправить голосовой ответ. Ответное сообщение доставляется посредством звонка или SMS-уведомления, и получатель может прослушать ответ, набрав указанный в уведомлении номер.
Стоимость отправки SMS-сообщения на фиксированный номер составляет 100 драмов, стоимость звонка на указанный в уведомлении номер – 90 драмов (включая НДС).
Год назад услуга по доставке «говорящих» SMS-сообщений была внедрена в Армении «НИКИТА Мобайл» для абонентов сотовой связи «АрменТел» (торговая марка Beeline)
«Услуга SMS2Voice особенно удобна она для тех, кто не умеет пользоваться SMS, что представляется особенно актуальным для людей пожилого возраста и лиц с ослабленным зрением. Отправка SMS на фиксированный номер чрезвычайно проста и ничем не отличается от ставшего уже привычным общения в таком формате в мобильной сети. Прием SMS максимально доступен: нужно лишь снять трубку телефона и прослушать сообщение», - отметила менеджер ООО «НИКИТА Мобайл» по данному проекту Наира Агаян.
Благодаря наличию поддержки транслита, текст, предназначенный для отправки в виде голосового сообщения, можно набирать либо латиницей, либо кириллицей, либо по-армянски.