13:23 | 31.05.13 | Նորություններ | 4827
ԱրմենՏելը (Beeline ապրանքանիշ) եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամը համատեղ անցկացնում են Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան նվիրված «Համեցի´ր մեր աշխարհ» խորագրով ցուցահանդես-միջոցառում:
Այն տեղի կունենա հունիսի 1-ին, ժամը 12:00-ին Հայաստանի նկարիչների միության ցուցասրահում (ք.Երեւան Աբովյան 16), հայտնել են ընկերությունում:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են Մանկական զարգացման հիմնադրամի հատուկ կարիքներով երեխաների աշխատանքները: «Համեցի´ր իմ աշխարհ» ծրագիրը մեկնարկել է 2013թ ապրիլի 1-ին: Ծրագրի նպատակն է արվեստի միջոցով խթանել հատուկ կարիքներով երեխաների զարգացումը:
«Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն աշխարհի ամենապայծառ տոներից մեկն է: Յուրաքանչյուր երեխա երջանիկ լինելու իրավունք ունի, ինչն ապահովելը բոլորիս համար պետք է հանդիսանա գերնպատակ: Որպես սոցիալապես պատասխանատու օպերատոր ԱրմենՏելը մեծ նշանակություն է տալիս այն ծրագրերին, որոնք նպաստում են հասարակության մեջ հատուկ կարիքներով երեխաների ինտեգրմանը: Ընկերությունն աջակցելով «Համեցի´ր իմ աշխարհ» ծրագրի անցկացմանը, օգնում է հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաներին շփվել արվեստի եւ գեղեցիկի հետ, բացահայտել այն հսկայական մտավոր եւ ֆիզիկական ներուժը որով օժտված են նրանք`  նպաստելով նրանց պայծառ ապագայի կերտմանը», - նշել է ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:

13:23 | 31.05.13 | News | 4826
ArmenTel (Beeline trademark) and Foundation for Child Development will hold an exhibition of children art on "Welcome to Our World" devoted to the International  Day for Protection of Children.
The opening of the exhibition will be held in the Yerevan Gallery of Artists' Union of Armenia at 16 Abovyan street, at 12:00 on June 1, 2013, the company reported.
Works of students of the Foundation for Child Development will be presented at the event. "Welcome to Our World" project started on April 1, 2013, and was meant for supporting development of children with the help of art.
"International  Day for Protection of Children is one of the lightest holidays in the world. Each child has the right to be happy and in our turn, we strive to create conditions for it. As a socially responsible operator, ArmenTel attaches big importance to the projects which help children with special needs integrate into the society. Supporting "Welcome to Our World" project, our company helps children to join the art, open a large spiritual and physical potential leading to bright future within themselves", noted ArmenTel spokeswoman Anush Begloyan.
"Welcome to Our World" project is implemented with the support of "ArmenTel" and "World Vision Armenia" international charity organization. The event will host representatives of Minsitry of Education and Science of Armenia, Yerevan Mayor's Office, National Education Institute, NGOs engaged in global issues of disabilities, show business representatives and art critics.