15:32 | 18.10.13 | Նորություններ | 3174
Կիբերտարածքը դառնում է մի վայր, որտեղ ռազմական գործողություններ են ծավալվում. չի բացառվում, որ մոտ ապագայում ռազմական հակամարտությունների ժամանակ կիբերզենքն որպես գլխավոր միջոց օգտագործվի:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր Երեւանում ասել է համաշխարհային տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում առաջատար մասնագետ Եվգենի Կասպերսկին՝ ներկայացնելով իր «Կոմպյուտերային դժոխքի 7 օղակները» զեկույցը:
Նրա խոսքով, այսօր հակամարտության դեպքում ավելի էժան կլինի որեւէ վիրուս ստեղծել, քան համազարկային կրակի համակարգ:
«Շուտով կիբերգրոհների մեծ մասը կբնորոշվի որպես ահաբեկչական գրոհ: Չգիտես թե որտեղից եւ ում կողմից է այն գալիս, սակայն ազդեցությունը միանգամայն ահաբեկչական է՝ հասցնել լուրջ վնաս երկրին եւ զոհին»,- ասել է նա:
Կասպերսկին հավելել է, որ հաքերները աստիճանաբար նմանվում են ահաբեկիչների: Նա չի բացառում, որ կիբերգրոհների պատվիրողների շարքում շուտով կլինեն կրոնական կազմակերպությունների եւ ավանդական մաֆիայի ներկայացուցչները:
«Կիբերաշխարհը շատ փխրուն է, իսկ իրական աշխարհը կապվածության մեջ է կիբերտարածությունից: Պաշտպանվել կիբերգրոհներից այսօր հնարավոր չէ: Մենք անում ենք հնարավորինը՝ կադրեր ենք պատրաստում, տեխնոլոգիաներ ենք մշակում՝ ապագայում այդ գրոհները հետ մղելու համար», - ասել է փորձագետը:
Պատասխանելով կիբերհանցագործների եւ տարբեր երկրների համագործակցության մասին հարցին՝ Կասպերսկին ասել է, որ իր ունեցած տեղեկատվությունն ասեկոսների մակարդակում է: Նա ասել է, որ հանցագործների ձերբակալման ժամանակ տվյալ երկրի կառավարությունն ընտրության առջեւ է կանգնեցնում նրանց՝ կամ բանտարկություն, կամ համագործակցություն:
«Իհարկե, չի բացառվում, որ որոշ երկրներում պետական հատուկ ծառայությունները ակտիվորեն համագործակցում են անկախ հաքերային կազմակերպությունների հետ», - ասել է Կասպերսկին:

15:32 | 18.10.13 | Новости | 3033
Киберпространство становится местом, где разворачиваются боевые действия, и не исключено, что в будущем при вооруженных конфликтах кибероружие станет одним из главных используемых средств.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сказал один из ведущих мировых специалистов в сфере информационной безопасности Евгений Касперский, представляя свою презентацию «7 кругов компьютерного ада».
По его словам, на сегодняшний день в случае конфликта дешевле разработать вирус, чем систему залпового огня.
«Многие компьютерные атаки будут квалифицироваться как террористические атаки: атаки, которые приходят неизвестно откуда, неизвестно от кого, а эффект от них вполне террористический – нанесение существенного ущерба стране и жертве»,- сказал он.
Евгений Касперский заметил, что хакеры эволюционируют в террористов. В скором времени за кибератаками будут стоять религиозные группировки, представители той или иной традиционной мафии.
«Кибермир очень хрупок, весь мир сильно зависит от киберпространства. Защититься от кибератак на сегодняшний день невозможно. Мы делаем все, подготавливаем наши технологии и продукты, знания и опыт к тому, чтобы отражать эти атаки в будущем», - сказал программист.
Отвечая на вопрос о сотрудничестве госструктур с киберпреступниками, Евгений Касперский сказал, что имеющаяся у него информация по этому вопросу находится на уровне слухов.
Он добавил, что при задержании киберпреступников государство ставит их перед выбором - либо заключение, либо сотрудничество.
«Конечно же, не исключено, что в некоторых государствах спецслужбы активно работают с независимыми хакерскими организациями»,- заключил Касперский.