16:34 | 25.10.13 | Նորություններ | 5723
Ցանցի ընդարձակման եւ արդիականացման ծրագրի շրջանակում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղադրել է բազային 4 կայաններ Շաղափ, Լուսաշող (Արարատի մարզ), Մոզրով եւ Գնիշիկ (Վայոց Ձորի մարզ) գյուղերում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախկինում էլ Մոզրով, Շաղափ եւ Լուսաշող գյուղերում ծածկույթ էր ապահովում հարակից տարածքում գտնվող բազային կայանների միջոցով:
Գյուղերին մոտ տարածքներում նոր կայանների տեղադրումը բնակիչներին արդեն թույլ է տալիս օգտվել 3G ծառայություններից: Չորրորդ՝ Գնիշիկ գյուղում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այս պահին բջջային կապի միակ օպերատորն է, որն առաջարկում է բարձրորակ բջջային 3G ցանց, այդ թվում՝ գերարագ ինտերնետ:
Հայ-իրանական սահմանին գտնվող Նռնաձոր գյուղում (բարդ լանդշաֆտով լեռնային շրջանում) ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղադրել է բազային ժամանակակից 3 կայան՝ ձայնային եւ ինտերնետ հասանելիության կապ ապահովելով միջազգային տարանցիկ ուղի հանդիսացող հայ-իրանական սահմանին, գյուղին եւ դրա շրջակայքին (2G եւ 3G կայանները տեղադրվել էին համապատասխանաբար 2007 եւ 2010 թվականներին):
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բջջային կապի միակ օպերատորն է նաեւ Լոռու մարզի մի շարք գյուղերում: Մասնավորապես` հայ-վրացական սահմանին գտնվող Ջիլիզայում, Ծաղկաշատում՝ եւ Հալավարում: Բազային կայանների տեղադրումից բացի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այս, ինչպես նաեւ Մոզրովի եւ Նռնաձորի դպրոցներն ապահովել է «ՄՏՍ կոնեկտ սահմանափակ» եւ «Home-Zone Turbo» 3G/Wi-Fi երթուղիչներով գործող բարձր արագության ինտերնետ տրամադրող սակագնային պլաններով:
Նմանատիպ ծրագիր է իրականացվել նաեւ Տաթեւ եւ Արտավան գյուղերում:
«Բազային կայանների տեղադրման մասին որոշում կայացնելիս ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը չի առաջնորդվում բացառապես ներդրումների վերադարձելիության չափանիշներով: Կայանների տեղադրումը եւ շարժական կապի ձայնային ու ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների ապահովումը փոքրաթիվ բնակչություն ունեցող հեռավոր, լեռնային եւ սահմանամերձ գյուղերում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար առաջնային խնդիր է, քանի որ կապի ենթակառուցվածքի առկայությունը սոցիալական եւ ռազմավարական հարց է», - ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Ցանցի ընդարձակման եւ արդիականացման ծրագրի շրջանակում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ընթացիկ տարվա հունվարից-հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի մարզերում տեղադրել է երրորդ սերնդի 156 նոր 3G (HSPA+) եւ երկրորդ սերնդի (2G) 47 նոր բազային կայան: Ընդհանուր առմամբ, տեղադրվել է 203 նոր բազային կայան: Ծրագրի շրջանակներում 2G կայանները արդիականացվել են ձայնային ծառայությունների, իսկ 3G կայանները՝ տվյալների փոխանցման հնարավորությունների ընդլայնման եւ թողունակության ավելացման կտրվածքով:
Ցանցի արդիականացման, վերազինման եւ ընդլայնման աշխատանքները շարունակվում են: Նախատեսվում է մինչեւ տարեվերջ տեղադրել 119 նոր բազային կայան:

16:34 | 25.10.13 | Новости | 5656
В рамках программы по расширению и модернизации сети компания “ВиваСелл-МТС” установила 4 базовые станции мобильной связи в селах Шихап, Лусашох (Араратская область), Мозров и Гнишик (Вайоц-Дзорская область).
ВиваСелл-МТС и ранее обеспечивала покрытие в селах Мозров, Шихап и Лусашох посредством базовых станций, расположенных на близлежащих территориях.
Установка новых станций позволит жителям сел пользоваться услугой связи 3G. В селе Гнишик ВиваСелл-МТС на данный момент является единственным оператором сотовой связи, предлагающим высококачественную мобильную сеть 3G, в том числе – сверхбыстрый интернет.
В расположенном на армяно-иранской границе селе Нрнадзор (горная местность со сложным ландшафтом) ВиваСелл-МТС установила три современные станции, обеспечив доступность звуковой и интернет связи на являющейся международным транзитным путем армяно-иранской границе, в селе и его окрестностях (2G и 3G станции были установлены в 2007 и 2010 году соответственно).
ВиваСелл-МТС является также единственным оператором в ряде сел Лорийской области. В частности, в расположенных на армяно-грузинской границе селах Джилиза, Цахкаовит и Алавар. Помимо установки базовых станций, ВиваСелл-МТС обеспечила школы этих сел, а также Мозрова и Нрнадзора тарифными планами «МТС коннект безлимитный» и «Home-Zone Turbo», обеспечивающих посредством 3G/Wi-Fi маршрутизатора быструю интернет-связь.
Аналогичные программы реализуются в селах Татев и Артаван.
«Принимая решение об установке базовых станций, ВиваСелл-МТС не руководствуется лишь принципом возвращения инвестиций. Установка станций и обеспечение доступности услуг звуковой и интернет мобильной связи для жителей малонаселенных, горных и приграничных сел – первоочередная задача для ВиваСелл-МТС, так как наличие инфраструктуры связи является социальным и стратегическим вопросом», - отмечается в заявлении компании.
В рамках программы по расширению и модернизации сети ВиваСелл-МТС в январе-октябре текущего года установил 156 новых базовых станций 3G (HSPA+) третьего поколения и 47 новых (2G) станций второго поколения. В целом установлены 203 новые базовые станции. В рамках программы станции 2G были модернизированы звуковыми услугами, а 3G станции - расширением возможностей передачи данных и увеличением пропускной способности.
Работы по модернизации, переоснащению и расширению сети продолжаются. До конца года планируется установить 119 новых базовых станций.