14:42 | 11.03.14 | Նորություններ | 4304
ԱրմենՏել ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline) եւ Բրիտանական խորհուրդը հայտարարում են Հայաստանի մարզերում Բրիտանական ֆիլմերի 12-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին:
2013 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում Գավառի, Գորիսի եւ Գյումրիի բնակիչները կարող են ծանոթանալ բրիտանացի կինոգործիչների վերջին տարիների լավագույն աշխատանքների հետ:
«ԱրմենՏել» ընկերության սոցիալական պատասխանատվության հիմնական նպատակն է իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կնպաստեն մարզերի հավասարաչափ զարգացմանը եւ կդարձնեն կյանքն ավելի լավը»,- ասել է ԱրմենՏել ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Մարտի 5-ից 7-ը ֆիլմերը ցուցադրվել են Գավառում, մարտի 10-ից ցուցադրությունների շարքն սկսվել է արդեն Գորիսում: Փառատոնի վերջին կանգառը կլինի Գյումրիում, ուր ֆիլմերը կցուցադրվեն մարտի 14-ից 16-ը: Բոլոր ցուցադրությունների մուտքն ազատ է:

14:42 | 11.03.14 | News | 4254
Over March 2014, residents of Gavar, Goris and Gyumri will be able to get acquainted with the best works of the British film directors.
"The main goal of ArmenTel's corporate social responsibility is implementation of programs which will support equal development of regions and will change the life for the better. It's important for us that the youth in the regions have the same chance to get acquainted with the British cinema as it will help expand creative horizons of talented Armenian young people and contribute to development of Armenian cinematography", said ArmenTel CEO Andrey Pyatakhin.
On March 5-7, the screenings were held in Gavar and screenings in Goris started on March 10. The Festival will last stop in Gyumri where the screenings will be held on March 14-16. The entrance is free.
The British Film Festival is devoted to integration of people with special needs this year. ArmenTel is the general sponsor of the Festival.