10:46 | 17.03.14 | Նորություններ | 4921
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցում ներդրված են մի քանի համակարգեր, որոնք թույլ են տալիս զտել SMS-հաղորդագրությունները եւ արգելափակել սփամ հանդիսացող հաղորդագրությունները:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի հարցմանն ի պատասխան ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանը:
Նա նշել է, մասնավորապես, «հակասփամ» (anti-spam) ծրագիրը, որն ուղղված է անցանկալի SMS-հաղորդագրություններ հայտնաբերելուն եւ այդ կերպ` բաժանորդներին այդ հաղորդագրություններից պաշտպանելուն:
Վահե Իսահակյանը պարզաբանել է, որ ընկերությունում ներդրված SMPP պրոտոկոլը հնարավորություն է ընձեռում հայտնաբերել եւ առանձնացնել սովորական կարճ հաղորդագրությունը կասկածելի սփամից:
Վահե Իսահակյանի խոսքով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հետեւողական է SMS-սփամի կանխարգելման հարցում: Ընկերությունն արդեն տեւական ժամանակ իր բաժանորդներին պաշտպանում է համացանցից ուղարկվող անցանկալի կարճ հաղորդագրություններից, ասել է նա:
«Գրեթե ամեն օր մեր ընկերությունն արգելափակում է հարյուրավոր սփամ-հաղորդագրություններ՝ թույլ չտալով, որ դրանք հասնեն բաժանորդներին», - ասել է նա:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է հնարավոր սահմանափակել SMS հաղորդագրությունների տարածումը, Վահե Իսահակյանն ասել է.
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը համագործակցում է պրեմիում ծառայություններ մատուցող մի քանի ընկերության հետ: Մեր ընկերության եւ պրեմիում ծառայությունները մատուցող այդ ընկերությունների միջեւ հարաբերությունները կարգավորող պայմանագրի դրույթներից մեկը որոշակի պատժամիջոցներ է սահմանում այն դեպքերի համար, երբ պրեմիում ծառայություններ մատուցող ընկերությունը բաժանորդներին գովազդային կարճ հաղորդագրություններ է ուղարկում` առանց օպերատորի հետ նախնական համաձայնության»:

10:46 | 17.03.14 | Новости | 4958
В сети ВиваСелл-МТС внедрено несколько систем, позволяющих фильтровать SMS-сообщения и блокировать спам.
Об этом в ответ на запрос Медиамакс сказал пресс-секретарь компании ВиваСелл-МТС Ваге Исаакян.
Он отметил, в частности, программу «анти-спам» (anti-spam), которая направлена на обнаружение нежелательных SMS и, таким образом, на защиту абонентов от подобных сообщений.
Ваге Исаакян пояснил, что внедренный в компании SMPP-протокол позволяет определить и отделить обычные короткие сообщения от подозрительного спама.
По словам Ваге Исаакяна, компания ВиваСелл-МТС последовательна в вопросе предотвращения SMS-спама. Уже долгое время компания защищает своих абонентов от нежелательных коротких сообщений, отправленных из интернета, сказал он.
«Практически каждый день наша компания блокирует сотни спам-сообщений, не позволяя им доходить до абонентов»,- сказал Исаакян.
Отвечая на вопрос Медиамакс о том, как можно ограничить распространение SMS-сообщений, Ваге Исаакян сказал:
«ВиваСелл-МТС сотрудничает с несколькими компаниями, предоставляющими премиум услуги. Одно из положений договора, регулирующего отношения между нашей компанией и компаниями, предоставляющими премиум услуги, устанавливает определенные санкции для тех случаев, когда предоставляющая премиум услуги компания отправляет абонентам короткие рекламные сообщения без предварительного согласия с оператором».