10:46 | 17.03.14 | Նորություններ | 4921
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցում ներդրված են մի քանի համակարգեր, որոնք թույլ են տալիս զտել SMS-հաղորդագրությունները եւ արգելափակել սփամ հանդիսացող հաղորդագրությունները:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի հարցմանն ի պատասխան ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանը:
Նա նշել է, մասնավորապես, «հակասփամ» (anti-spam) ծրագիրը, որն ուղղված է անցանկալի SMS-հաղորդագրություններ հայտնաբերելուն եւ այդ կերպ` բաժանորդներին այդ հաղորդագրություններից պաշտպանելուն:
Վահե Իսահակյանը պարզաբանել է, որ ընկերությունում ներդրված SMPP պրոտոկոլը հնարավորություն է ընձեռում հայտնաբերել եւ առանձնացնել սովորական կարճ հաղորդագրությունը կասկածելի սփամից:
Վահե Իսահակյանի խոսքով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հետեւողական է SMS-սփամի կանխարգելման հարցում: Ընկերությունն արդեն տեւական ժամանակ իր բաժանորդներին պաշտպանում է համացանցից ուղարկվող անցանկալի կարճ հաղորդագրություններից, ասել է նա:
«Գրեթե ամեն օր մեր ընկերությունն արգելափակում է հարյուրավոր սփամ-հաղորդագրություններ՝ թույլ չտալով, որ դրանք հասնեն բաժանորդներին», - ասել է նա:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին, թե ինչպե՞ս է հնարավոր սահմանափակել SMS հաղորդագրությունների տարածումը, Վահե Իսահակյանն ասել է.
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը համագործակցում է պրեմիում ծառայություններ մատուցող մի քանի ընկերության հետ: Մեր ընկերության եւ պրեմիում ծառայությունները մատուցող այդ ընկերությունների միջեւ հարաբերությունները կարգավորող պայմանագրի դրույթներից մեկը որոշակի պատժամիջոցներ է սահմանում այն դեպքերի համար, երբ պրեմիում ծառայություններ մատուցող ընկերությունը բաժանորդներին գովազդային կարճ հաղորդագրություններ է ուղարկում` առանց օպերատորի հետ նախնական համաձայնության»:

10:46 | 17.03.14 | News | 4959
He particularly pointed out “anti-spam” software which is aimed at detecting unwanted SMS-es and thus protecting subscribers against the messages.
Vahe Isahakyan explained that SMPP protocol introduced in the company allows finding out and distinguishing between common short messages and suspicious spam.
According to Vahe Isahakyan, VivaCell-MTS is consistent in preventing from SMS spam. It’s been long time that the company has been protecting its subscribers from unwanted short messages coming from the internet, he said.
“Our company blocks hundreds of spam messages almost every day thus not allowing them to reach our subscribers”, he said.
Answering Mediamax’s question as to how it’s possible to limit dissemination of the short messages, Vahe Isahakyan said:
“VivaCell-MTS cooperates with several companies providing premium services. One of the provisions of the agreement regulating relations between our company and companies providing premium services sets some penalties in case the companies send short advertising messages to subscribers without the prior consent of the operator”.