12:08 | 18.03.14 | Նորություններ | 5226
«ԱրմենՏել» ընկերությունը համամիտ չէ ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) որոշման հետ, որով խիստ նախազգուշացում էր տրվել «ԱրմենՏել», «Ղ-Տելեկոմ» եւ «Օրանժ Արմենիա» ընկերություններին՝ շարժական (USB) մոդեմի միջոցով ինտերնետ ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ:
Մարտի 14-ին հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն ասել էր, որ քաղաքացիներից ստացված դիմում-բողոքների հիման վրա հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել շարժական (USB) մոդեմի միջոցով մատուցվող ինտերնետ ծառայությունների ոլորտում, որի արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խնդիրներ՝ կապված վերոնշյալ ընկերությունների գործունեության հետ:
Նկատողության հիմք է հանդիսացել նշված ընկերությունների կողմից մշակված պայմանների այն դրույթը, որը թույլ է տալիս պայմանագրային բաժանորդներից գանձել վճարներ այն ժամանակահատվածի համար, երբ վերջիններիս ինտերնետ ծառայություն չի մատուցվել:
«Հանձնաժողովի կողմից քննարկվող հարցը չի համապատասխանում իրականությունը», - Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է «ԱրմենՏել»-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Տաթեւ Այրումյանը:
Նա նշել է, որ «ընկերության բաժանորդները փաստացի վճարում են միայն օգտագործված ծառայությունների համար»:
Orange Արմենիա-ի կորպորատիվ հարցերի եւ հանրային կապերի համակարգող Գայանե Իգիթյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ հանձնաժողովը տեղյակ չի պահել ընկերությանը նախատեսվող նիստի մասին:
«Մինչ օրս հանձնաժողովի որոշումը չենք ստացել եւ մանրամասն պարզաբանումներ կներկայացնենք այն ստանալուց հետո», - ասել է Գայանե Իգիթյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանն էլ Մեդիամաքս-ին ասել է, որ հանձնաժողովը ընկերությանը ծանուցել էր միայն այս հարցի վերաբերող ուսումնասիրության մասին:
«Ընկերության կողմից հանձնաժողովին ներկայացվել են հիմնավորումներն առ այն, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործունեությունը լիովին համապատասխանում է օրենքի պահանջներին: Վարչական վարույթի մասին ընկերությանը չի ծանուցվել», - ասել է նա:
Վահե Իսահակյանը հավելել է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հանձնաժողովի համապատասխան նիստին մասնակցելու հրավեր չի ստացել, ինչպես նաեւ չի ստացել հանձնաժողովի որոշումը եւ դրա մասին տեղեկացել է ԶԼՄ-ներից:

12:08 | 18.03.14 | Новости | 5212
Компания «АрменТел» не согласна с решением Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) о вынесении строгого предупреждения «АрменТел», «К-Телеком», и «Оранж Армения» по поводу предоставления интернет-услуг посредством мобильного модема (USB).
14 марта председатель комиссии Артак Шабоян сказал, что на основе жалоб, поступивших от граждан, комиссия провела исследование в сфере интернет-услуг, предоставляемых посредством мобильного модема (USB), в результате которого был выявлен ряд проблем, связанных с деятельностью вышеупомянутых компаний. Основой для вынесения строго предупреждения послужило разработанное компаниями положение, позволяющее взимать с абонентов платежи за время, когда интернет-услуга им не предоставлялась.
«Обсуждаемый комиссией вопрос не соответствует действительности»,- сказала в беседе с Медиамакс исполняющая обязанности руководителя службы по связям с общественностью «АрменТел» Татев Айрумян.
Она отметила, что «абоненты компании платят только за использованные услуги».
Координатор по корпоративным вопросам и общественным связям Orange Armenia Гаяне Игитян сказала Медиамакс, что комиссия не поставила компанию в известность о запланированном заседании.
«До сих пор мы не получили решение комиссии и представим подробные разъяснения после ознакомления с ним», - сказала Гаяне Игитян.
Пресс-секретарь ВиваСелл-МТС Ваге Исаакян сказал Медиамакс, что компания была уведомлена комиссией лишь об изучении данного вопроса.
«Компания предоставила комиссии обоснования того, что деятельность ВиваСелл-МТС полностью соответствует требованиям закона. Об административном производстве компания уведомлена не была», - сказал он.
Ваге Исаакян добавил, что компания ВиваСелл-МТС не получала приглашение принять участие в соответствующих заседаниях, а также не получала решение комиссии и узнала о нем из СМИ.