12:08 | 18.03.14 | Նորություններ | 5226
«ԱրմենՏել» ընկերությունը համամիտ չէ ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) որոշման հետ, որով խիստ նախազգուշացում էր տրվել «ԱրմենՏել», «Ղ-Տելեկոմ» եւ «Օրանժ Արմենիա» ընկերություններին՝ շարժական (USB) մոդեմի միջոցով ինտերնետ ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ:
Մարտի 14-ին հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանն ասել էր, որ քաղաքացիներից ստացված դիմում-բողոքների հիման վրա հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել շարժական (USB) մոդեմի միջոցով մատուցվող ինտերնետ ծառայությունների ոլորտում, որի արդյունքում բացահայտվել են մի շարք խնդիրներ՝ կապված վերոնշյալ ընկերությունների գործունեության հետ:
Նկատողության հիմք է հանդիսացել նշված ընկերությունների կողմից մշակված պայմանների այն դրույթը, որը թույլ է տալիս պայմանագրային բաժանորդներից գանձել վճարներ այն ժամանակահատվածի համար, երբ վերջիններիս ինտերնետ ծառայություն չի մատուցվել:
«Հանձնաժողովի կողմից քննարկվող հարցը չի համապատասխանում իրականությունը», - Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է «ԱրմենՏել»-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Տաթեւ Այրումյանը:
Նա նշել է, որ «ընկերության բաժանորդները փաստացի վճարում են միայն օգտագործված ծառայությունների համար»:
Orange Արմենիա-ի կորպորատիվ հարցերի եւ հանրային կապերի համակարգող Գայանե Իգիթյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ հանձնաժողովը տեղյակ չի պահել ընկերությանը նախատեսվող նիստի մասին:
«Մինչ օրս հանձնաժողովի որոշումը չենք ստացել եւ մանրամասն պարզաբանումներ կներկայացնենք այն ստանալուց հետո», - ասել է Գայանե Իգիթյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանն էլ Մեդիամաքս-ին ասել է, որ հանձնաժողովը ընկերությանը ծանուցել էր միայն այս հարցի վերաբերող ուսումնասիրության մասին:
«Ընկերության կողմից հանձնաժողովին ներկայացվել են հիմնավորումներն առ այն, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործունեությունը լիովին համապատասխանում է օրենքի պահանջներին: Վարչական վարույթի մասին ընկերությանը չի ծանուցվել», - ասել է նա:
Վահե Իսահակյանը հավելել է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հանձնաժողովի համապատասխան նիստին մասնակցելու հրավեր չի ստացել, ինչպես նաեւ չի ստացել հանձնաժողովի որոշումը եւ դրա մասին տեղեկացել է ԶԼՄ-ներից:

12:08 | 18.03.14 | News | 5252
ArmenTel does not agree with the decision of State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) on issuing a stern warning to ArmenTel, K-Telecom and Orange Armenia on USB modem Internet services.
SCPEC Chairman Artak Shaboyan stated on March 14 that relying on the complaints of the citizens, the Commission held an investigation in the sphere of USB modem Internet services and revealed a number of issues related to the activities of the above mentioned companies. The Commission’s decision was based on the terms worked out by the companies, which allow them charging payments for the period when no Internet-services were provided.
“The issue discussed by the Commission is not the case”, acting ArmenTel spokesperson Tatev Hayrumyan told Mediamax.
She noted that “the subscribers pay for only the used services”.
Orange Armenia Coordinator of Corporate Issues and Public Relations Gayane Igityan told Mediamax that the Commission had not informed the company about the scheduled meeting.
“Until today we have not received the Commission’s decision and we will present detailed clarifications after having it”, Gayane Igityan stated.
VivaCell-MTS spokesperson Vahe Isahakyan told Mediamax that the company was notified by the Commission of only the study of the given issue.
“The company presented evidence to the Commission that the activities of VivaCell-MTS thoroughly comply with the law”, he said.
Vahe Isahakyan added that VivaCell-MTS was not invited to take part in the relevant meetings, neither had it received the Commission’s decision; the company learned about it from media.