14:55 | 27.08.14 | Նորություններ | 4946
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» համագործակցության արդյունքում սահմանամերձ գյուղի բազմանդամ ընտանիքը նշել է իր բնակարանամուտը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ընկերության՝ կամավոր անդամագրված աշխատակիցները, Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը եւ ԱՄՆ-ից ժամանած «Գլոբալ Բիլդերս» կամավորական խումբը միավորել են ուժերը՝ սահմանամերձ Երվանդաշատ գյուղում Մուրադյանների ընտանիքի կիսակառույց տան շինարարությունն ավարտին հասցնելու համար:
Մուրադյանների ընտանիքը Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ գյուղում բնակություն է հաստատել 64 տարի առաջ: Երկար տարիներ Մուրադյանների բազմանդամ ընտանիքը ապրել է ժամանակին որպես մանկապարտեզ ծառայած եւ վերանորոգման ենթակա շինության մեջ: 2005թ.-ից նրանք սկսել են նոր տան շինարարությունը, սակայն ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառով չեն կարողացել ավարտին հասցնել:
«Այստեղ յուրաքանչյուր քար դրվել է սիրով: Այդ սիրո մեջ կա նաեւ լուսավոր ապագայի հավատ: Կարեւոր է, հատկապես, այն, որ սահմանին ապրող գյուղացին զգա, որ ինքը մենակ չէ իր հոգսերի հետ, եւ որ տարբեր կազմակերպություններ ներկայացնող մարդիկ համախմբվել են, որպեսզի այս ընտանիքներն իրենց ամուր զգան իրենց հողի վրա: Այդ զգացողությունը նոր հաջողության հասնելու երաշխիք է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Շինարարական աշխատանքներին հաջորդել է նույն գյուղի  մեկ այլ՝ Ղազարյանների ընտանիքի տան տնօրհնեքի արարողությունը: Այս ընտանիքն էլ ավելի քան 15 տարի ապրել է կիսակառույց տան մեջ՝ առանց տարրական հարմարությունների:
Հիշեցնենք, որ սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 55 մլն դրամի ներդրում, իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» ստանձնել է այդ ծրագրի իրականացումը: Այս համագործակցության շնորհիվ` սահմանամերձ գյուղերի 25 ընտանիք տարեվերջին կվայելի հարմարավետ տանն ապրելու հնարավորությունը:

14:55 | 27.08.14 | News | 4623
A long-waited housewarming was celebrated in the village of Yervandashat. The second family is also close to the realization of its dream. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, volunteer staff members, Fuller Center for Housing Armenia team and the Global Builders volunteer team from the USA joined forces to help the Muradyan family complete the construction of their half-built home. The construction of one family’s house was followed by another family’s, the Ghazaryans’ home blessing ceremony.
It is already 64 years the Muradyans have been living in Yervandashat. Their large family have lived in a building that used to serve as a kindergarten and needed renovation. As the socio-economic situation in the country worsened their dream of having their own home remained unaccomplished. In 2005 they started the construction of the new house but were unable to finish it.
“Every single stone here was laid with love and that love carries a belief in bright future. It is particularly important that the villagers living in the borderland villages feel that they are not alone when facing hardships and that people from various organizations have united to help these families stand solidly on the soil of the Homeland. That feeling is the warranty for success,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The Ghazaryans, who were already celebrating a home blessing, have tried to build their own house for 25 years. They have put the stone on the stone, but have been unable finish the construction due to the lack of financial means. The family has lived in a half-built house for 15 years without basic necessities. Finally, all the difficulties are left behind.
It should be recalled that VivaCell-MTS has invested 55 million AMD for the housing project in the borderland villages of Armenia and Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project. Thanks to this partnership 25 families from borderland villages of Armenia will enjoy the happiness of living in their decent homes by the end of the year.