Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ Քարահունջում կաթի մթերման նոր կետ է բացվել
Orange Հիմնադրամի եւ «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչներն այցելել են Սյունիքի մարզի Քարահունջ գյուղ՝ ներկա գտնվելու կաթի մթերման կետի պաշտոնական բացմանը:
Կաթի մթերման նորաբաց կետը ծառայելու է տեղի ավելի քան 1000 բնակիչների կարիքներին, որոնց մեծ մասը զբաղվում է կաթի արտադրությամբ՝ այսպիսով վերջիններիս ընձեռելով կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելու հնարավորություն:
«Ուրախ եմ նշել, որ այս նախաձեռնությունն իրականացվել է Orange հիմնադրամի մեկնարկած հատուկ ծրագրի շրջանակներում, որն աջակցում է մեր աշխատակիցների բարեգործական ծրագրերին: Նախագծի իրականացման համար այս անգամ դրամաշնորհը տրամադրվել է Դավիթ Համբարյանին: Սա արդեն թվով ութերորդ ծրագիրն է, որը հիմնադրամը ֆինանսավորում է Orange-ի աշխատակիցների առաջարկած ծրագրերի հիման վրա», - ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Մեր կազմակերպությունը 2008թ.-ից իրականացնում է Շվեյցարիայի Զարգացման եւ համագործակցության գործակալության կողմից ֆինանսավորվող «Անասնապահության զարգացում Սյունիքի մարզում» ծրագիրը: Ուրախ ենք տեսնել, որ գյուղատնտեսական զարգացման հեռանկարն ապահովված է մարզի եւս մեկ համայնքում»,- իր խոսքում նշել է «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի նախագահ Մկրտիչ Այվազյանը:
Նույն օրն Orange Հիմնադրամի ներկայացուցիչները այցելել են նաեւ Վայոց Ձորի մարզի Խնձորուտ գյուղի համակարգչային սրահ, որն ստեղծվել է «Շեն» բարեգործական կազմակերպության հետ համագործակցության շրջանակներում: Նորաբաց համակարգչային սրահը համալրված է Orange MyBox 3G երթուղիչով, որն ապահովում է մինչև 21.6 Մբ/վ ներբեռնման արագություն, համակարգիչներով, տպիչ սարքով եւ հարմարավետ կահույքով:
Կենտրոնում կանցկացվեն համակարգչային հատուկ դասընթացներ, որոնք կխթանեն Խնձորուտի բնակիչների համակարգչային հմտությունները եւ առավել հասանելի կդարձնեն ինտերնետ ծառայությունները: Սա տարբեր գյուղական համայնքներում բացված արդեն թվով 24-րդ համակարգչային սրահն է:

18:14 | 16.10.14 | Новости | 6112
Представители Фонда Orange и НПО «Агентство стратегического развития» посетили село Караундж Сюникской области, чтобы присутствовать на официальном открытии нового пункта закупа молока.
Новый пункт удовлетворит потребности более 1000 местных жителей, большинство которых занимается производством молока, таким образом, предоставив им устойчивый источник дохода.
«Я рад отметить, что инициатива была реализована в рамках специальной программы Фонда Orange, который поддерживает благотворительные программы наших сотрудников. С целью реализации проекта грант на этот раз был предоставлен Давиду Гамбаряну. Это уже восьмая программа, которую Фонд финансирует на основе предлагаемых сотрудниками Orange проектов», - сказал председатель Совета Фонда Orange Франсис Желибтер.
«С 2008 года наша организация осуществляет программу «Развитие скотоводства в Сюникской области», финансируемую Агентством развития и сотрудничеству Швейцарии. Мы рады видеть, что перспектива сельскохозяйственного развития обеспечена еще в одной общине»,- в своем выступлении отметил руководитель НПО «Агентство стратегического развития» Мкртич Айвазян.
В тот же день представители Фонда Orange посетили компьютерный центр села Хндзорут Вайоцдзорской области, созданный в сотрудничестве с благотворительной организацией «Шен». Новый центр оснащен маршрутизатором MyBox 3G Orange, который обеспечивает скорость скачивания до 21.6 Мб/с, компьютерами, принтером и удобной мебелью.
В центре будут проводиться специальные компьютерные курсы, которые улучшат компьютерные навыки жителей Хндзорута и сделают более доступными интернет-услуги.