12:28 | 16.12.14 | Նորություններ | 5519
«Այբ» ավագ դպրոցում դեկտեմբերի 14-ին Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվել է Hour of Code միջազգային տեխնոլոգիական միջոցառումը:
Վերջինիս նախաձեռնողներն ու կազմակերպիչներն են «Այբ» ավագ դպրոցը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն ու Microsoft ընկերությունը:
Hour of Code-ը մեկ հարկի տակ է համախմբել տեխնոլոգիայի, խաղերի եւ ծրագրավորման ավելի քան հարյուր միլիոն սիրահարի՝ շուրջ 180 երկրից: Այն հնարավորություն է տալիս սովորելու ծրագրավորման տարբեր լեզուների եւ մոտեցումների հիմունքները:
Միջոցառմանը մասնակցելու միակ պահանջը անգլերեն հաղորդակցվելու կարողությունն էր եւ նոութբուքի կամ պլանշետային համակարգչի առկայությունը: Տարրական դպրոցի աշակերտները եւս հետաքրքրություն են ցուցաբերել միջոցառման նկատմամբ:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանում Hour of Code անդրանիկ միջոցառման իրականացմանը՝ ելնելով այն համոզմունքից, որ դպրոցական տարիներին ստացած գիտելիքները պահպանվում են ամբողջ կյանքի ընթացքում: Կրթական ծրագրերին նոր որակ հաղորդելու հարցում ընկերության պատրաստակամությունն ունի կարեւոր նպատակ՝ խթանել նորը բացահայտելու եւ ստեղծելու ցանկությունը ծրագրավորմամբ հետաքրքրվող աշակերտների շրջանում»,- ասված է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տարածած հաղորդագրությունում:

12:28 | 16.12.14 | Новости | 5443
В старшей школе «Айб» 14 декабря впервые в Армении состоялось международное технологическое мероприятие Hour of Code.
Инициаторами и организаторами мероприятия стали старшая школа «Айб», ВиваСелл-МТС, UITE, а также компания Microsoft.
Hour of Code объединил более чем 100 млн. любителей технологий, игр и программирования из порядка 180 стран. Движение дает возможность научиться основным языкам программирования.
Единственные условия участия в мероприятии – способность общаться на английском языке и наличие ноутбука или планшетного компьютера. Ученики начальной школы также проявили интерес к мероприятию.
«ВиваСелл-МТС оказал поддержку первому мероприятию Hour of Code в Армении, исходя из убеждения, что полученные в школьные годы знания сохраняются на протяжении всей жизни. Готовность компании оказать поддержку в вопросе придания нового качества образовательным программам имеет важную цель: стимулировать желание раскрывать и создавать что-то новое среди учеников, интересующихся программированием», - говорится в сообщении компании ВиваСелл-МТС.