11:19 | 27.12.14 | Նորություններ | 5864
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Ծովագյուղ համայնքում ներկայացրել են «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում համատեղ իրականացվող հերթական նախագծի արդյունքները:
Նախագծի շրջանակում համայնքում տեղադրվել է արեւային ջրատաքացուցիչ, արեւային վահանակներ եւ արեւային «էլեկտրական հովիվ», որը պաշտպանում է գյուղի ընտանի կենդանիներին եւ նորատունկ այգիները գիշատիչներից եւ կրծողներից:
Համայնքի մանկապարտեզում տեղադրված արեւային ջրատաքացուցիչը ջեռուցման էներգաարդյունավետ եւ բնապահպանական տեսանկյունից արդարացված միջոց է: Այս համակարգը ձմռանը 50-60%-ով նվազեցնում է ջեռուցման ծախսը, իսկ ամռանը` 100%-ով տաք ջրի ծախսը:
Վայրի կենդանիների ներխուժումները կանխելու համար գյուղը կստանա նաեւ արեւային երկու «էլեկտրական հովիվ»` արտադրված ոլորտի առաջին եւ ամենահեղինակավոր Գալագեր կազմակերպության կողմից:
«Բնությունն ինքն է հուշում մարդկությանը, որ կան էներգիա ստանալու ավելի հեշտ եւ մատչելի տարբերակներ, որոնցից մենք կարող ենք օգտվել: Զարգացող երկրների համար այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը կարեւոր է, քանի որ դա տնտեսապես շահավետ տարբերակ է: Էլեկտրաէներգիայի համար վճարվող գումարը կարելի է օգտագործել կենսական այլ խնդիրներ լուծելու եւ կյանքի պայմանները բարելավելու նպատակով: Հայաստանում այդ առումով առավել խոցելի են մարզերը, հատկապես այն բնակավայրերը, որտեղ ձմեռն ավելի երկար է: Մենք աջակցում ենք «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրին, որովհետեւ այն ուղղված է երկու կարեւոր հարցի լուծմանը` շրջակա միջավայրի պահպանությանը եւ գյուղական համայնքների բնակիչների բարեկեցությանը նպաստելուն»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:19 | 27.12.14 | Новости | 5863
ВиваСелл-МТС и Фонд сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC) в селе Цовагюх представили результаты очередного проекта, реализованного в рамках программы «Альтернативная энергия».
В селе были установлены солнечный обогреватель, солнечные панели, а также солнечные «электронные пастухи», которые призваны обезопасить животных и насаждения от хищников и грызунов.
Установленный в детском саду общины солнечный водонагреватель является эффективным средством с точки зрения энергосбережения и экологии. Эта система электрического обогрева на 50-60% снижает расходы на отопление в зимний период, а летом – потребление горячей воды на 100%.
Для предотвращения набегов диких животных село получит также два солнечных «электронных пастуха».
«Природа сама подсказывает людям, что есть более удобные и доступные пути получения энергии, которыми мы можем пользоваться. Потребление альтернативных видов энергии является важным для развивающихся стран, так как это экономически выгодно. Средства, выплачиваемые за электроэнергию, можно направить на решение других жизненно важных вопросов. В Армении в этом плане наиболее уязвимы регионы страны, особенно те, где зима является продолжительной. Мы содействуем программе «Альтернативная энергия», поскольку она направлена на решение двух важных вопросов: сохранение окружающей среды и содействие благосостоянию жителей сельских общин», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.