17:52 | 23.01.15 | Նորություններ | 3145
Ռուսաստանյան ընկերությունների կողմից Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում ակնկալվող ներդրումները, հնարավոր է, որոշակի ռիսկեր պարունակեն:
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը: Նրա կարծիքով, ռուսաստանյան ներդրումների հետեւանքով հայկական ՏՏ ընկերությունները կարող են իրենց գործունեությունը տեղափոխել ՌԴ շուկա:
«Մեր նպատակն է, որ այդ գործընթացում ՏՏ ընկերությունների գործունեությունը առավելագույնս շարունակվի ընթանալ Հայաստանում, իսկ նրանց ապրանքները եւ ծառայությունները վաճառվեն ԵՏՄ անդամ մյուս պետությունների շուկաներում»,- ասել է Հայկ Չոբանյանը:
Մյուս կողմից, նա հավելել է, որ ԵՏՄ անդամակցությունը նոր հնարավորություններ է ընձեռում:
«Պետք է փորձել առավելագույնս օգտվել այդ հնարավորություններից եւ նվազեցնել առաջացող խնդիրները»,- ասել է նա:
ԻՏՁՄ փոխտնօրենը խոսել է նաեւ արեւմտյան եւ ռուսական շուկաների միջեւ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի կամուրջային դերի մասին: Նրա խոսքով, Հայաստանի ՏՏ ոլորտում արեւմտյան ներդրումները ներկայում կազմում են շուրջ 45%, մինչդեռ Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ երկրների պարագայում այդ ցուցանիշը 24% է, ինչը փաստում է, որ արեւմտյան ներկայացվածությունը Հայաստանի ՏՏ ոլորտում բավական մեծ է:
Հայկ Չոբանյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի ապրիլի 1-4-ը Երեւանում կանցկացվի ՏՏ գագաթաժողով, որը համարվում է ՌԴ ՏՏ ընկերությունների ասոցիացիայի ամենամեծ միջոցառումը:

17:52 | 23.01.15 | Новости | 2928
Ожидаемые российские инвестиции в сферу информационных технологий (ИТ) Армении могут нести в себе определенные риски.
Сегодня на встрече с журналистами такое мнение выразил замдиректора Союза ИТ-предприятий (СИТП) Армении Айк Чобанян. По его мнению, из-за российских инвестиций армянские предприниматели могу перенести свою деятельность в РФ.
«Наша цель, чтобы в этом процессе их деятельность максимально продолжала осуществляться в Армении, а их продукты и услуги продавались на рынках стран-членов ЕАЭС», - сказал Айк Чобанян.
Он добавил, что, с другой стороны, вступление в ЕАЭС открывает новые возможности.
«Нужно попытаться максимально использовать эти возможности и сократить количество возникающих проблем», - сказал он.
Замдиректора СИТП высказался также о связующей роли Армении между западным и российским рынками. По его словам, доля западных инвестиций в ИТ-сферу Армении в настоящее время составляет 45%, в то время как в отношении России и стран СНГ этот показатель составляет 24%. Это свидетельствует о том, что представленность Запада в ИТ-сфере Армении достаточно значительна.
Айк Чобанян сообщил, что в этом году 1-4 апреля в Ереване пройдет саммит ИТ, который считается наиболее крупным мероприятием Ассоциации ИТ-компаний России.