17:33 | 09.02.15 | Նորություններ | 7370
«Ռոստելեկոմը» հայտարարում է Հայաստանում «Տեխնոլոգիաներ կյանքի համար-ինտերնետը լույսի արագությամբ» խորագրով անցկացվող լրագրողական մրցույթի մեկնարկի մասին:
Ընկերության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ արդեն չորրորդ տարին անցկացվող մրցույթն աստիճանաբար ձեռք է բերում միջազգային կարգավիճակ:
Մրցույթն անցկացվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների, տարբեր ոլորտներում կիրառման վերաբերյալ առավել օբյեկտիվ եւ որակյալ լուսաբանմանը լրատվամիջոցների եւ բլոգերների ուշադրությունը հրավիրելու նպատակով:
Գլխավոր մրցանակակիրը 2015թ. աշնանը Չինաստանի Շենչժեն քաղաքում Huawei ընկերության գլխամաս կայցելի ռուսաստանյան պատվիրակության կազմում:
«Մենք ուրախ ենք, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները եւ դրանց կիրառումը լուսաբանող հայաստանյան լրագրողները նույնպես ստացան հնարավորություն միանալու մեր ստեղծագործական մրցույթին եւ ստանալու հիանալի մրցանակը: Բոլորին հիավիրում եմ մասնակցելու եւ հաջողություն մաղթում»,- ասել է «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ի արտաքին կոմունիկացիաների դեպարտամենտի տնօրեն Կիրա Կիրյուխինան:
«Որպես Հայաստանում «Ռոստելեկոմի» ղեկավար շատ ուրախ եմ այս իրադարձությանը: Ինովացիաների ոլորտը ամենադինամիկ զարգացողներից է հանդիսանում, եւ նման մրջոցառումների նպատակը կրթված եւ տեղեկացված հասարակության ձեւավորումն է:
Համոզված եմ՝ այս մրցույթի շնորհիվ դրական տեղաշարժեր կգրանցվեն ԶԼՄ-ների կողմից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առավել խորը եւ բազմակողմանի լուսաբանման գործում»,- ասել է «Ռոստելեկոմ» խմբի անդամ ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
Մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր լրատվամիջոցները, որոնք լուսաբանում են ՏՏ ոլորտը՝ տպագիր մամուլ (պարբերականներ, ամսագրեր), ռադիո եւ հեռուստատեսություն, առցանց մամուլ (այդ թվում՝ լրատվական գործակալություններ), սոցիալական մեդիա հարթակներ (բլոգերներ), ֆոտոլրագրողներ: Մայիսին ժյուրին կընտրի հաղթողին, որը կմեկնի Չինաստան:
Հայաստանյան ժյուրիի կազմում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, «Մայքրոսոֆթ Հայաստանի» տնօրեն Եվա Հյուսյանը, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը, «Ռոստելեկոմ» խմբի անդամ ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Սիրանուշ Գյուրջինյանը, Новости-Армения-ի գլխավոր տնօրեն Գալինա Դավիդյանը:
«Ռոստելեկոմը» մրցույթը կազմակերպել է Huawei ընկերության, Էլեկտրոնային հաղորդակցության ասոցիացիայի (Ռուսաստան) (РАЭК), «Միխայիլով եւ գործընկերների» հետ համագործակցության շրջանակում:
Մասնակցության հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել www.smi.rt.ru կայքում: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը 2015թ. ապրիլի 10-ն է: Մրցույթի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

17:33 | 09.02.15 | News | 7320
Rostelecom announces the start of “Technologies for Life - Internet at the Speed of Light” contest among journalists.
According to the press release disseminated by the company, it’s already the fourth year that the contest has been held and it is gradually gaining an international status.
The contest is aimed at calling the attention of the bloggers and media outlets to objective and quality reporting on the use of IT methods and services in various fields.
The winner of the contest will visit the Huawei head office in the Shenzhen city of China within the Russian delegation in autumn 2015.
“We are happy that the Armenian journalists covering IT and use of IT services also got the chance to join the creative contest and be awarded the excellent prize. I invite everyone to take part and wish them good luck”, said Director of External Communications Department of Rostelecom OJSC Kira Kiryukhina.
“As head of Rostelecom in Armenia, I am very happy about the event. The field of innovation is one of the most dynamically developing ones and the events are meant for forming educated and informed society.  I am sure the contest will register positive changes in more in-dept and comprehensive coverage of the IT field by the media outlets”, said Hayk Faramazyan, CEO of GNC-Alfa CJSC making part of Rostelecom Group.
All the media outlets covering IT sector - printed press (magazines and journals), radio and TV, online media (including news agencies), social media platforms (bloggers) and photojournalists are eligible for the contest. In May, the jury will select the winner who will head for China.
The Armenian jury comprises Executive Director of Union of IT Enterprises Karen Vardanyan, Director of Enterprise Incubator Bagrat Yengibaryan, Director of Microsoft Innovation Center Armenia Yeva Hyusyan, Director of Armenpress news agency Aram Ananyan, Public Relations Director of GNC-Alfa, Rostelecom Group, Siranush Gyurjinyan and Chief Editor of Novosti-Armenia Galina Davidyan.
Rostelecom organized the contest in association with Huawei, Russian Association of Electronic Cooperation (RAEC), Mikhailov and Partners.
To take part in the contest, you should registered on www.smi.rt.ru. The application deadline is April 10, 2015. You can find details on the contest here.