17:33 | 09.02.15 | Նորություններ | 7370
«Ռոստելեկոմը» հայտարարում է Հայաստանում «Տեխնոլոգիաներ կյանքի համար-ինտերնետը լույսի արագությամբ» խորագրով անցկացվող լրագրողական մրցույթի մեկնարկի մասին:
Ընկերության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ արդեն չորրորդ տարին անցկացվող մրցույթն աստիճանաբար ձեռք է բերում միջազգային կարգավիճակ:
Մրցույթն անցկացվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների, տարբեր ոլորտներում կիրառման վերաբերյալ առավել օբյեկտիվ եւ որակյալ լուսաբանմանը լրատվամիջոցների եւ բլոգերների ուշադրությունը հրավիրելու նպատակով:
Գլխավոր մրցանակակիրը 2015թ. աշնանը Չինաստանի Շենչժեն քաղաքում Huawei ընկերության գլխամաս կայցելի ռուսաստանյան պատվիրակության կազմում:
«Մենք ուրախ ենք, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները եւ դրանց կիրառումը լուսաբանող հայաստանյան լրագրողները նույնպես ստացան հնարավորություն միանալու մեր ստեղծագործական մրցույթին եւ ստանալու հիանալի մրցանակը: Բոլորին հիավիրում եմ մասնակցելու եւ հաջողություն մաղթում»,- ասել է «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ի արտաքին կոմունիկացիաների դեպարտամենտի տնօրեն Կիրա Կիրյուխինան:
«Որպես Հայաստանում «Ռոստելեկոմի» ղեկավար շատ ուրախ եմ այս իրադարձությանը: Ինովացիաների ոլորտը ամենադինամիկ զարգացողներից է հանդիսանում, եւ նման մրջոցառումների նպատակը կրթված եւ տեղեկացված հասարակության ձեւավորումն է:
Համոզված եմ՝ այս մրցույթի շնորհիվ դրական տեղաշարժեր կգրանցվեն ԶԼՄ-ների կողմից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առավել խորը եւ բազմակողմանի լուսաբանման գործում»,- ասել է «Ռոստելեկոմ» խմբի անդամ ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
Մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր լրատվամիջոցները, որոնք լուսաբանում են ՏՏ ոլորտը՝ տպագիր մամուլ (պարբերականներ, ամսագրեր), ռադիո եւ հեռուստատեսություն, առցանց մամուլ (այդ թվում՝ լրատվական գործակալություններ), սոցիալական մեդիա հարթակներ (բլոգերներ), ֆոտոլրագրողներ: Մայիսին ժյուրին կընտրի հաղթողին, որը կմեկնի Չինաստան:
Հայաստանյան ժյուրիի կազմում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, «Մայքրոսոֆթ Հայաստանի» տնօրեն Եվա Հյուսյանը, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը, «Ռոստելեկոմ» խմբի անդամ ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Սիրանուշ Գյուրջինյանը, Новости-Армения-ի գլխավոր տնօրեն Գալինա Դավիդյանը:
«Ռոստելեկոմը» մրցույթը կազմակերպել է Huawei ընկերության, Էլեկտրոնային հաղորդակցության ասոցիացիայի (Ռուսաստան) (РАЭК), «Միխայիլով եւ գործընկերների» հետ համագործակցության շրջանակում:
Մասնակցության հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել www.smi.rt.ru կայքում: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը 2015թ. ապրիլի 10-ն է: Մրցույթի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

17:33 | 09.02.15 | Новости | 7340
«Ростелеком» объявляет о старте конкурса журналистов «Технологии для жизни – интернет со скоростью света!» в Армении.
Как говорится в сообщении компании, проходящий уже 4-й год конкурс приобрел статус международного.
Проект «Технологии для жизни» проводится для привлечения СМИ и блогеров к объективному и более качественному освещению инновационных технологий и сервисов и их применения в разных сферах жизни общества.
Главным призом для победителя из Армении станет поездка в составе российской делегации в штаб-квартиру Huawei в Шэньчжэне (Китай) осенью 2015 года.
«Мы рады, что журналисты из Армении, освещающие инновационные технологии и их применение в нашей жизни, получили возможность присоединиться к нашему творческому состязанию и выиграть замечательный приз! Всех приглашаю к участию и желаю победы!» - сказала директор Департамента внешних коммуникаций ОАО «Ростелеком» Кира Кирюхина.
«Как руководитель «Ростелекомa» в Армении, я очень рад этому событию. Сфера инноваций одна из самых динамично равивающихся и целью такого рода мероприятий является развитие образованного и информированного общества. Уверен, этот конкурс для СМИ позитивно повлияет на более глубокое и разностороннее освещение сферы ИТ в Армении»,- сказал Генеральный Директор ЗАО ДЖИЭНСИ-АЛЬФА, группа Ростелеком, Айк Фарамазян.
Конкурс проводится среди всех представителей СМИ, которые освещают сферу ИТ: печатная пресса (газеты, журналы); радио и телевидение; фото; интернет – СМИ (в том числе новостные агентства); социальные медиа (блогеры). В мае 2015 года жюри выберет одного победителя из Армении, который и поедет в Китай.
В состав жюри для армянских СМИ вошли– Исполнительный директор Союза предпринимателей информационных технологий Карен Варданян,  Директор Фонда инкубатора предприятий Баграт Енгибарян, Директор Microsoft Armenia Ева Юсян, Директор информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян, Директор Фондa «Инкубатор Предприятий» Баграт Енгибарян, Руководитель отдела по связям с общественностью ЗАО ДЖИЭНСИ-АЛЬФА, Группы «Ростелеком» Сирануш Гюрджинян, Генеральный директор АМИ «Новости-Армения» Галина Давидян.
Конкурс организован  «Ростелекомом» совместно с компаниями Huawei, РАЭК, Михайлов и Партнеры.
Подать заявку можно на сайте www.smi.rt.ru. Срок принятия заявок – до 10 апреля 2015 года. Подробнее с условиями можно ознакомиться по ссылке.