17:40 | 12.02.15 | Նորություններ | 5554
ԱՊՀ երկրներում Beeline բիզնեսի զարգացման գծով փոխնախագահ Անդրեյ Պատոկան այսօր Երեւանում ասել է, որ ընկերությունն անելու է հնարավոր ամեն բան, որ փոխարժեքի տատանումները նվազագույն ազդեցություն ունենան ռոումինգի գների վրա:
«Ռոումինգային ծառայությունների ինքնարժեքը գրեթե ամբողջությամբ կախված է արտասահմանյան օպերատորների սակագներից, որոնք արտահայտվում են արտարժույթով: Այսօրվա դրությամբ դա մեծ խնդիր է նաեւ Ռուսաստանի համար: Հուսով եմ, որ դրամի փոխարժեքն այդպես ցավալի չի իջնի Հայաստանում: Ներկայում ուսումնասիրում ենք տարբեր հնարավորություններ, բայց կաշխատենք անել այնպես, որ ազդեցությունը նվազագույն լինի: Մենք երկար պայքարեցինք, որ ռոումինգի ծառայությունները հասանելի լինեն, ու շատ կուզենայինք պահպանել այդ ձեռքբերումը»,- ասել է Անդրեյ Պատոկան:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության սահմաններում ռոումինգի ընդհանուր սակագների հաստատման հնարավորությանը՝ Անդրեյ Պատոկան ասել է, որ Beeline-ը տեղյակ է, որ կան նման քննարկումներ, սակայն կոնկրետ որոշումներ դեռ չկան:
«Դա մեծապես կախված կլինի այն բանից, թե ինչքանով կհաջողվի հավասարակշռել միջօպերատրային սակագները ընդհանուր տնտեսական միության սահմաններում` միասնական գնի հաստատման համար»,- ասել է նա:
Մեկնաբանելով ֆիքսված կապի օպերատորների համար MNP-ի (mobile number portability) ներդրման հարցը` Beeline գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինն ասել է, որ բջջային համակարգում տվյալ համակարգի գործարկումը ցույց տվեց, որ ծառայությունը թույլ է տալիս ապահովել սպասարկման ավելի բարձր որակ հաճախորդների համար, սակայն քչերն են օգտվել այդ հնարավորությունից:

17:40 | 12.02.15 | Новости | 5279
Исполнительный вице-президент по развитию бизнеса Beeline в странах СНГ Андрей Патока сказал сегодня в Ереване, что компания будет делать все возможное, чтобы влияние скачков курса валют на цены услуги роуминга было минимальным.
«Себестоимость роуминговых услуг практически полностью зависит от тарифов иностранных операторов, которые выражаются в валюте. На сегодняшний день это большая проблема и для России. Надеюсь, что курс драма не будет так драматически снижаться в Армении. Мы сейчас рассматриваем различные варианты, но будем стараться делать так, чтобы влияние было минимальным. Мы долго боролись, чтобы услуги роуминга стали доступными и очень хочется сохранить это достижение», - сказал Андрей Патока.
Отвечая на вопрос о возможности введении единого тарифа на роуминг в рамках Евразийского экономического союза, Андрей Патока сказал, что Beeline в курсе данных обсуждений, однако никаких конкретных решений пока нет. «Это во многом будет зависеть от того, насколько в рамках единого экономического союза удастся сбалансировать межоператорские тарифы для введения единой цены», - заметил он.
Комментируя вопрос о внедрении MNP (mobile number portability) для операторов фиксированной связи, Андрей Пятахин сказал, что запуск данной системы в мобильной системе показал, что услуга позволила добиться более высокого сервиса для клиентов, но воспользовались ею немногие.