15:22 | 23.03.15 | Նորություններ | 6465
Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր Երեւանում ներկայացրել են «100 վայրկյան» նախագիծը:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցած շնորհանդեսին մասնակցել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
«100 վայրկյան» նախագիծը հիմնված է Ցեղասպանության ականատեսների վկայությունների վրա, որոնք հրապարակվել են Հայաստանի Ազգային արխիվի կողմից: Աշխարհում կամ իրենց երկրներում հայտնի մարդկանց՝ գրողներին, երաժիշտներին, դերասաններին, լրագրողներին, առաջարկվել էր կարդալ 100 վայրկյան տեւողությամբ հատվածներ վկայություններից:
Ընդանուր առմամբ, նկարահանվել են 24 տեսահոլովակներ, որոնք մարտի 23-ից ապրիլի 23-ը ներկայացվելու են www.mediamax.am/100seconds հղումով եւ Youtube-ում բացված ալիքում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախաձեռնության գլխավոր հովանավորն է, իսկ post-production աշխատանքները կատարել է «Թումո» ընկերությունը:
«100 վայրկյան» նախագծի գլխավոր նպատակը աշխարհի մարդկանց ուշադրությունը գրավելն է այն սոսկալի տառապանքներին, որոնց 100 տարի առաջ կրել են հայերը: Այդ վկայությունները հեշտ չէ կարդալ եւ լսել, սակայն որքան շատ մարդ ցնցվի լսածից, այդքան մեծ կլինի հավանականությունը, որ նրանք կանեն հնարավոր ամեն ինչ՝ նոր ցեղասպանություններ թույլ չտալու համար: Մեր նախագիծը կոչված է հերքել Ադոլֆ Հիտլերի այն խոսքերը, որոնք նա ասել էր 1939 թ-ին՝ Լեհաստան ներխուժելուց մեկ շաբաթ առաջ. «Եվ ո՞վ է այսօր հիշում հայերի վերացման մասին», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
«Երբ խոսում ենք 1,5 միլիոն զոհերի մասին, երբեմն չափազանց վիճակագրորեն ենք մոտենում ողբերգությանը՝ մոռանալով, որ այդ 1,5 միլիոնը կոնկրետ մարդիկ էին եւ գործ ունենք միլիոնավոր մարդկային ողբերգությունների հետ: Ցեղասպանությունը ոչ միայն ազգային, այլեւ անձնական ողբերգություն էր», - ասել է նա:
Խոսելով նախագծի՝ վկայությունը 100 վայրկյանում տեղավորելու ֆորմատի մասին, Մեդիամաքսի տնօրենը նկատել է, որ «ժամանակակից աշխարհում մատուցման ձեւը նույնքան կարեւոր է, որքան բովանդակության որակը»:
«Ցավոք, այսօրվա կյանքի ռիթմն այնպիսին է, որ մարդիկ ժամանակ չունեն ամբողջական վկայություններ կարդալու, իսկ 100 վայրկյանի ֆորմատը թույլ է տալիս ներկայացնել այն, ինչ ցանկանում ենք», - ասել է նա:
Արա Թադեւոսյանը շնորհակալություն է հայտնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությանը՝ նախագծի գլխավոր գործընկերոջ դերում հանդես գալու համար եւ տարբեր երկրներում նկարահանումների կազմակերպման հետ կապված ծախսերը ֆինանսավորելու համար:
«Հնարավոր թյուր ընկալումը բացառելու համար ասեմ, որ նախագծի բոլոր մասնակիցները վկայությունները կարդացել են առանց որեւէ վարձատրություն ստանալու», - ընդգծել է Մեդիամաքսի տնօրենը:
Արա Թադեւոսյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել «Թումո» ընկերության տնօրեն Վիգեն Թումանյանին, դիզայներ Վահան Բալասանյանին՝ նախագծի լոգոն մշակելու համար եւ երգահան ու երաժիշտ Սերժ Մելքոնյանին՝ անչափ կարեւոր տեխնիկական աջակցության համար:
«Վերջին 10 տարի ընթացքում մենք Մեդիամաքսի հետ համատեղ շատ նշանակալի նախագծեր ենք իրականացրել, սակայն այս մեկը յուրահատուկ է, քանի որ պետք է աշխարհին հիշեցնի հայոց պատմության սարսափելի էջի մասին: Մենք շնորհակալ ենք տարբեր ազգության մարդկանց, ովքեր մասնակցեցին այս նախագծի, եւ դրանով ապացուցեցին, որ Ցեղասպանության խնդիրը միայն հայերին չէ վերաբերում», - շնորհանդեսին ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս նախագիծը մի պատգամ է քաղակակիրթ աշխարհին, որ չպիտի մոռանանք, պիտի հիշենք, պատմենք ու հիշեցնենք բոլորին ու եթե չդատապարտենք կատարվածը՝ կքաջալերենք նոր ցեղասպանությունները», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Մեդիամաքսին՝ «100 վայրկյան» նախաձեռնության համար:
Նա հիշեցրել է, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը կառուցվում է չորս հիմնական սյուների շուրջ՝ հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար եւ վերածնունդ:
««100 վայրկյան» նախագիծը մեծ ներդրում է «հիշողություն» բաժնում: Ցեղասպանությունը վերապրածների պատմությունների տարածումը բացառիկ նշանակություն ունի, որովհետեւ այդպիսով կարող ենք ցույց տալ, թե ինչպես է այս հանցագործությունը մուտք գործել յուրաքանչյուր ընտանիք», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
«Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությանը, որը պարբերաբար կանգնում է նման կարեւորագույն նշանակություն ունեցող սոցիալական նախաձեռնությունների կողքին: Տվյալ դեպքում ունենք արդյունք, որը նաեւ կարեւոր է նրանով, որ նախագծի մասնակիցները առանց որեւէ վճարի՝ օգտագործելով իրենց բարի համբավն ու ճանաչելիությունը, նպաստել են մեր պատմությունը ավելի լսելի դարձնելու գործին: Որպես պետական հանձնաժողովի համակարգող ողջունում եմ նախագիծն ու բոլորին խնդրում եմ աջակցել դրա նյութերի տարածմանը», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

15:22 | 23.03.15 | News | 6521
Vigen Sargsyan, Chief of Staff of the Armenian President and Coordinator of the Events Dedicated to the Armenian Genocide Centennial, also attended the presentation which took place in the Komitas Museum-Institute.
100 Seconds project is based on testimonies of Genocide survivors published by the National Archive of Armenia. People having public influence around the world and in their countries (writers, musicians, directors, actors) are reading 100 seconds extracts from testimonies.
All in all, 24 videos were filmed which will be presented at www.mediamax.am/100seconds and on a Youtube channel on March 23-April 23.
VivaCell-MTS is the general partner of the initiative and post-production is done by Tumo Company.
“The main goal of 100 Seconds project is to call people’s attention to the horrible sufferings that Armenians went through 100 years ago. It’s no easy to read and listen to the testimonials. But the more people are shocked by the testimonials the more likely they are going to do their best to prevent new genocides. Our project is meant for denying Adolph Hitler’s words voiced in 1939, a week before invading Poland: “And who now remembers the annihilation of Armenians?””, said Mediamax Director Ara Tadevosyan.
“Talking about 1.5mln victims, we often touch upon the tragedy in a too statistical manner. We forget that 1.5mln were concrete people and we deal with millions of human tragedies. The Genocide was not only a national but personal tragedy”, he said.
Speaking about the project’s format of encapsulating a testimony in 100 seconds, the Director of Mediamax noted that “in the modern world, the form of presentation is as important as the quality of the content”.
“Unfortunately, the life pace nowadays doesn’t allow people to read full testimonies, and the format of 100 seconds enables us to present what we want”, he said.
Ara Tadevosyan expressed his gratitude to VivaCell-MTS for acting as the general partner of the project and covering the costs for organizing the filming in various countries.
“To rule out the possible false perception, it should be said that all the participants have read the testimonies without receiving any payment for it,” stressed the Director of Mediamax.
Ara Tadevosyan especially thanked Tumo Director Vigen Tumanyan, designer Vahan Balasanyan for developing the project’s logo, and songwriter and musician Serzh Melkonyan for his significant technical assistance.
“Over the last 10 years, we have carried out a number of important projects in cooperation with Mediamax but this project is special as it should remind the world about the dreadful page of our nation’s history. We are grateful to people of various nationalities who took part in this project, thus proving that the Genocide issue does not refer to only Armenians,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph at the presentation.
“This project is a message to the civilized world that we should not forget – we should remember, recount and remind everyone of it and if we do not condemn what happened, we will then encourage new genocides,” said Ralph Yirikian.
Secretary of State Commission Coordinating Events Dedicated to the Armenian Genocide Centennial Vigen Sargsyan expressed his gratitude to Mediamax for 100 Seconds project.
He recalled that the Armenian Genocide Centennial commemoration is built around four cornerstones – memory, gratitude, international struggle and rebirth.
“100 Seconds project is a great input in the “memory” section. The dissemination of the stories of the Genocide survivors has exceptional significance as we can show through it how this crime might roll into every family,” said Vigen Sargsyan.
“I would like to express special thanks to VivaCell-MTS, which regularly stands by such most fundamental social initiatives. In this case we have an outcome, which is important in that the project participants have not received any payment. They used their fame and popularity to make our history more audible in the world. As the Secretary of State Commission, I hail the project and ask everyone to help share the materials,” said Vigen Sargsyan.