12:45 | 13.04.15 | Նորություններ | 4949
Կոտայքի մարզում մեկնարկել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ «Orange Հիմնադրամ»-ի 2015թ. ծրագիրը, որի շրջանակում 3000 մեծահասակներ եւ 1500 երեխաներ անցել են անվճար ակնային զննումներ։
Մարտի 30-ից ապրիլի 4-ը Աչքի շարժական հիվանդանոցում անվճար բուժօգնություն են ստացել Եղվարդի բնակիչները:
Աչքի շարժական հիվանդանոցը ներկայում Աբովյան քաղաքում է եւ այստեղ կմնա միչեւ ապրիլի 18-ը, հաջորդ կայանը կլինի Հրազդան քաղաքը՝ ապրիլի 20-ից մայիսի 8-ը։
Աշխատանքների ընթացքին ծանոթանալու նպատակով Աչքի շարժական հիվանդանոց են այցելել Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի ղեկավարները:
«Մեր գործըկերների հետ համատեղ «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրն իրականացնում ենք արդեն 5-րդ տարին անընդմեջ: Թեեւ այս ընթացքում ավելի քան 67 հազ. մարդ հասցրել է օգտվել որակյալ ակնաբուժական ծառայություններից՝ ցավոք, դեռեւս կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր ունեն տեսողական խնդիրներ եւ այս ծրագիրը շարունակելու կարիք կա, ինչը պատրաստվում ենք իրականացնել»,- ասել է «Orange Հիմնադրամ»-ի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Սա Աչքի շարժական հիվանդանոցի թվով 2-րդ ացն է Կոտայքի մարզ «Orange Հիմնադրամ»-ի հետ համագործակցության շրջանակում, որի ընթացքում պլանավորվում է իրականացնել 450 խորացված հետազոտություն, 250 լազերային միջամտություն կամ վիրահատություն, ինչպես նաեւ կտրամադրվեն 100 ակնոցներ մեծահասակներին եւ 170 երեխաներին։ Աչքի շարժական հիվանդանոցի հաջորդ կայանը կլինի Լոռու մարզը»,- ասել է ՀԱՆ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Աչքի շարժական հիվանդանոցը նախորդ անգամ Կոտայքի մարզ էր այցելել 2013թ.:
ՀԱՆ-ը «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրն իրականացնում է 2003-ից։ «Orange Հիմնադրամ»-ի հետ միասին ծրագիրն անցկացվում է 2011-ից:
Ծրագիրը գործել է Հայաստանի 9 մարզերում, որոնցից Կոտայքի եւ Լոռու մարզում այս տարի կիրականցվի կրկնակի այցելություն, իսկ Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզ Աչքի շարժական հիվանդանոցը կայցելի երրորդ անգամ:

12:45 | 13.04.15 | Новости | 4879
В Котайкской области стартовала программа Фонда Orange и Армянского офтальмологического проекта (АОП) 2015 года, в рамках которой бесплатную офтальмологическую проверку прошли 3000 взрослых и 1500 детей.
С 30-го марта по 4-е апреля бесплатными услугами мобильной офтальмологической клиники воспользовались жители Егварда.
Мобильная офтальмологическая клиника в настоящее время находится в городе Абовян, и будет там находиться до 18-го апреля, следующей остановкой станет Раздан – с 20-го апреля до 8-го мая.
Для ознакомления с процессом работ мобильной офтальмологической клиники посетили главы Фонда Orange и Армянского офтальмологического проекта.
«Пятый год подряд Фонд Orange совместно с АОП осуществляет программу «Свет армянским глазам». Несмотря на то, что за этот период более 67 тыс. человек уже успели воспользоваться бесплатными качественными услугами, к сожалению, есть еще множество людей, у которых имеются проблемы со зрением, поэтому есть потребность в продолжении этого проекта», - сказал глава совета Фонда Orange Франсис Желибтер.
«Это уже второй по счету визит мобильной офтальмологической клиники в Котайк в рамках сотрудничества с Фондом Orange, в рамках которого планируется произвести 450 углубленных проверок, 250 лазерных вмешательств или операций, а также будет предоставлено очки 100 взрослым и 170 детям. Следующей остановкой мобильной офтальмологической клиники будет Лорийская область» - сказала глава армянского офиса АОП Нуне Егиазарян.
В прошлый раз мобильная офтальмологическая клиника посещала Котайк в 2013 году.
Программа «свет армянским глазам» осуществляется АОП с 2003 года, а совместно с Фондом Orange - с 2011 года.
Программа реализуется в 9 областях Армении, из которых в Котайк и Лори мобильная офтальмологическая клиника прибудет во второй раз, а в Ширак и Арагацотн – в третий.