12:45 | 13.04.15 | Նորություններ | 4949
Կոտայքի մարզում մեկնարկել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ «Orange Հիմնադրամ»-ի 2015թ. ծրագիրը, որի շրջանակում 3000 մեծահասակներ եւ 1500 երեխաներ անցել են անվճար ակնային զննումներ։
Մարտի 30-ից ապրիլի 4-ը Աչքի շարժական հիվանդանոցում անվճար բուժօգնություն են ստացել Եղվարդի բնակիչները:
Աչքի շարժական հիվանդանոցը ներկայում Աբովյան քաղաքում է եւ այստեղ կմնա միչեւ ապրիլի 18-ը, հաջորդ կայանը կլինի Հրազդան քաղաքը՝ ապրիլի 20-ից մայիսի 8-ը։
Աշխատանքների ընթացքին ծանոթանալու նպատակով Աչքի շարժական հիվանդանոց են այցելել Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի ղեկավարները:
«Մեր գործըկերների հետ համատեղ «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրն իրականացնում ենք արդեն 5-րդ տարին անընդմեջ: Թեեւ այս ընթացքում ավելի քան 67 հազ. մարդ հասցրել է օգտվել որակյալ ակնաբուժական ծառայություններից՝ ցավոք, դեռեւս կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր ունեն տեսողական խնդիրներ եւ այս ծրագիրը շարունակելու կարիք կա, ինչը պատրաստվում ենք իրականացնել»,- ասել է «Orange Հիմնադրամ»-ի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Սա Աչքի շարժական հիվանդանոցի թվով 2-րդ ացն է Կոտայքի մարզ «Orange Հիմնադրամ»-ի հետ համագործակցության շրջանակում, որի ընթացքում պլանավորվում է իրականացնել 450 խորացված հետազոտություն, 250 լազերային միջամտություն կամ վիրահատություն, ինչպես նաեւ կտրամադրվեն 100 ակնոցներ մեծահասակներին եւ 170 երեխաներին։ Աչքի շարժական հիվանդանոցի հաջորդ կայանը կլինի Լոռու մարզը»,- ասել է ՀԱՆ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Աչքի շարժական հիվանդանոցը նախորդ անգամ Կոտայքի մարզ էր այցելել 2013թ.:
ՀԱՆ-ը «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրն իրականացնում է 2003-ից։ «Orange Հիմնադրամ»-ի հետ միասին ծրագիրն անցկացվում է 2011-ից:
Ծրագիրը գործել է Հայաստանի 9 մարզերում, որոնցից Կոտայքի եւ Լոռու մարզում այս տարի կիրականցվի կրկնակի այցելություն, իսկ Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզ Աչքի շարժական հիվանդանոցը կայցելի երրորդ անգամ:

12:45 | 13.04.15 | News | 4897
In Kotayk region the free eye care program 2015 organized by Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP), has already started. In the frame of this initiative already 3000 adults and 1500 children have undergone eye screenings.
From March 30 till April 4 the Mobile eye hospital visited Yeghvard town, where inhabitants of the town and nearby areas, in need of screenings, eye surgeries and laser treatment, visited the hospital and benefitted from free eye care services.
Mobile Eye hospital is currently in Abovyan town, where it will remain till the 18th of April, later heading to Hrazdan town (April 20-May 8). Chairmen of Orange Foundation and Armenian Eye Care Project have visited the Mobile eye hospital to review the current works implemented in Kotayk region.
«Together with our partners, Orange Foundation implements “Bringing Sight to Armenian Eyes” project already for the 5th year in a row. Although more than 67000 people have already benefitted from free of charge quality eye care services, however, unfortunately, there are still many people with sight problems and there is a strong need to continue this project, which we will do” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
“This is already the second visit of Mobile eye hospital to Kotayq, in the frame of our cooperation with Orange Foundation. This year we plan to implement 450 in-depth screenings, 250 laser treatments and surgeries, as well as distribute 270 eye glasses to adults and children. After Kotayk, Mobile eye hospital will head towards Lori region” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
Last time Mobile eye hospital visited Kotayk region in 2013.
“Bringing Sight to Armenian Eyes” has been implemented by Armenian Eye Care Project since 2003. Since cooperation with Orange Foundation launched in 2011, in the frame of the project more than 51,984 adults and 15,051 children have received eye screenings, 8,961 inhabitants have passed in-depth eye examinations in the mobile eye hospital, 5,209 surgeries and laser treatments have been performed, 23,876 eyeglasses provided and special classes on eye care have been held in 53 regional schools for 4,399 children.
The project has been implemented in 9 regions of Armenia, out of which Kotayk and Lori regions will be covered for the second time this year, while Shirak and Aragatsotn will be visited for the 3rd time by the Mobile eye hospital.