15:06 | 01.07.15 | Նորություններ | 5237
Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործունեության 10-ամյակին նվիրված ասուլիսում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ առաջիկայում ընկերությունը շարունակելու է գլոբալ նորարարությունների շարքը Հայաստանում:
«Ավելի մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու ցանցի արդիականացմանը: Շուկայի միտումները փոխվում են: Եթե տարիներ առաջ բաժանորդը հետաքրքրված էր միայն ձայնային ծառայություններով, ապա այսօր առավել մեծ է հետաքրքրությունը տվյալների փոխանցման ծառայությունների նկատմամբ, ինչի պատճառով բաժանորդները հետզհետե ավելի քիչ են օգտագործում ձայնային ծառայությունները»,- արձանագրել է նա:
Ռալֆ Յիրիկյանը հիշել է, որ գործունեության ամենասկզբում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնագետների պակասի խնդրին է առերեսվել:
«Երբ ընկերությունը նոր էր ստեղծվել, շատ դժվար էր գտնել համապատասխան մասնագետներ, քանի որ շուկան պատրաստ չէր: Երկու տարբերակ ունեինք՝ կամ մասնագետներ հրավիրել արտասահմանից, կամ վստահել նորավարտ հայ երիտասարդներին եւ համապատասխան ներդրում կատարել նրանց վերապատրատրաստելու ուղղությամբ: Ընտրեցինք երկրորդ տարբերակը, եւ ընկերությունը զրոյից սկսեց աճել ՝ երիտասարդների շնորհիվ»,- պատմել է նա:
Որպես մյուս հիմնական խնդիր՝ Ռալֆ Յիրիկյանն առանձնացրել է ցանցի կառուցումը, ինչը, նրա խոսքով, բավական բարդ էր ՝ կապված Հայաստանի աշխարհագրական դիրքի հետ:
Խոսելով սահմանամերձ տարածքներում կապի տեղաբաշխման մասին՝ նա նշել է, որ ընկերությունը ձգտում է սահմանային հատվածն ապահովել 100-տոկոսանոց ծածկույթով:
Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով՝ սահմանի ուղիղ բաժանում կապի առումով հնարավոր չէ, քանի որ հարեւան երկրների օպերատորների ալիքները հաճախ ներթափանցում են սահմանից այս կողմ:
«Սահմանը ծածկույթով ապահովելն ամենասկզբից էլ ռազմավարական նպատակ էր, եւ մենք լուծեցինք այդ խնդիրը, նույնիսկ մի փոքր ավելի՝ ներթափանցեցինք հարեւան պետությունների տարածք: Սա կարեւոր է՝ հաշվի առնելով այն, որ սահմանից այն կողմ որոշ մոտակա տարածքներում հայեր են բնակվում, ովքեր ցանկանում են օգտվել հայկական օպերատորի ծառայություններից: Դա, իհարկե, որոշ բողոքներ առաջացրեց հարեւան երկրների հեռահաղորդակցության ոլորտի պատասխանատուների կողմից, սակայն մենք պատասխանեցինք, որ ծածկույթի առումով կնահանջենք այն բանից հետո, երբ իրենք եւս նահանջեն»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:

15:06 | 01.07.15 | Новости | 5227
Сегодня на пресс-конференции, посвященной 10-летию работы ВиваСелл-МТС, гендиректор Ральф Йирикян отметил, что компания намерена продолжить ряд глобальных нововведений в Армении.
«Еще больше внимания мы будем уделять модернизации сетей. Меняются тенденции на рынке. Если несколько лет назад абоненты были заинтересованы только в голосовых услугах, то сегодня больший интерес вызывают услуги передачи данных, из-за чего абоненты постепенно все меньше пользуются голосовыми услугами»,- констатировал он.
Рафль Йирикян вспомнил, что в самом начале своей деятельности компания сталкивалась с недостатком специалистов.
«Когда компания только создавалась, было трудно отыскать соответствующих специалистов, поскольку рынок не был готов к этому. У нас было два варианта: либо приглашать профессионалов из-за рубежа, либо довериться молодым армянским специалистам и совершать соответствующие инвестиции в их переподготовку. Мы выбрали второй вариант, и компания начала расти с нуля благодаря молодежи», - рассказал он.
В качестве другой основной проблемы Ральф Йирикян выделил строительство сети, что, по его словам, было достаточно сложно в связи с географическим положением Армении.
Говоря о распределении связи в пограничных территориях, он отметил, что компания стремится обеспечить пограничные зоны 100%-ным покрытием.
По словам Ральфа Йирикяна, обеспечить четкое разделение связи по линии границы невозможно, так как волны операторов соседних стран часто попадают на нашу сторону границы.
«Обеспечение границы покрытием с самого начала было стратегической задачей, и мы решили ее и даже перешли на территорию соседнего государства. Это важно, учитывая, что в некоторых участках по ту сторону границы проживают армяне, которые хотят пользоваться услугами армянского оператора связи. Конечно, это вызвало некоторые жалобы ответственных за телекоммуникационную сферу в соседних государствах, но мы ответили, что отступим в плане покрытия сети, как только отступят они», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС.