12:49 | 28.08.15 | Նորություններ | 4663
Հայ մասնագետների ստեղծած PicsArt ընկերության փոխնախագահ է նշանակվել Facebook-ի եւ Instagram-ի նախկին մարկետոլոգ Էրիկ Էջը:
Ինչպես հաղորդում է Techcrunch.com-ը, Էրիկ Էջն ավելի քան 4 տարի ղեկավարել է Facebook-ի մարկետինգի բաժինը Եվրոպայում, Մերձավոր Արեւելքում եւ Աֆրիկայում, ինչպես նաեւ մասնակցել Instagram-ի բրենդային ռազմավարության մշակմանը:
Ըստ Techcrunch.com-ի՝ Էրիկ Էջը չի ծրագրել լքել իր նախկին աշխատավայրը, սակայն երբ լսել է PicsArt-ի մասին, մտափոխվել է՝ նշելով, որ այս ստարտափը «առաջ է շարժվում», եւ այնտեղ նորարարությունների հնարավորություն կա:
«Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե PicsArt-ը Instagram-ի մրցակիցն է, սակայն Էջը պնդում է, որ այն ուսումնասիրելուց հետո պարզ է դառնում, որ դրանք արմատապես տարբեր են: Էջի խոսքով՝ եթե Instagram-ը մարդկանց հնարավորություն է տալիս օգտագործել լուսանկարներն իրենց կյանքի պահերն անմահացնելու եւ դրանք տարածելու համար, ապա PicsArt-ը թույլ է տալիս ստեղծել համատեղ բովանդակություն: Այսինքն, PicsArt-ի օգտատերերը կարող են տեղադրել իրենց լուսանկարը #freetoedit հեշթեգով եւ տեսնել, թե մյուս օգտատերերն ինչ կարող են անել այդ լուսանկարի հետ»,- գրում է Techcrunch.com-ը:
Ըստ կայքի՝ աշխատանքի հրավիրելով Էրիկ Էջին՝ PicsArt-ը կարծես ազդարարում է հավելվածն ավելի բրենդային դարձնելու մտադրության մասին: Էջը նկատում է, որ սա ճիշտ բնութագրում է՝ հավելելով, որ ընկերությունը կենտրոնացած է օգտատերերի հանրույթ ստեղծելու ուղղությամբ:
«Ինչ-որ տեղ ես կարծում եմ, որ բրենդների համար կա հսկայական հնարավորություն՝ մեզ հետ դառնալու մասնակիցն այն ամենի, ինչ մենք անում ենք»,- ասել է PicsArt-ի նորանշանակ փոխնախագահը:
PicsArt-ը ներկայում ունի շուրջ 65 մլն ակտիվ օգտատերեր:
«Սա ընկերություն է, որը թափ է հավաքում շուկայում: Այն պարզապես կարիք ունի մեկի, որը կգա եւ կօգնի բիզնես կառուցել: Ես դրա օղակն եմ»,- ասել է Էրիկ Էջը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին PicsArt-ը $15 մլն-ի նոր ֆինանսավորում էր ստացել ամերիկյան Sequoia Capital վենչուրային ընկերությունից:

12:49 | 28.08.15 | News | 4696
Former Facebook and Instagram Marketer Eric Edge has been appointed Vice President of PicsArt photo startup developed by Armenian specialists.
According to Techcrunch.com, Edge spent the last four-plus years at Facebook (where he led the company’s marketing efforts in Europe, the Middle East and Africa), then at Facebook-owned Instagram (where he worked on brand strategy).
Techcrunch.com noted that Edge hadn’t been planning to leave, but when he learned about PicsArt, he thought it was “pushing into the future” and saw an opportunity to build something new.
“At first glance, you might think PicsArt sounds like a direct competitor to Instagram. After taking a closer look, however, Edge argued that they’re “fundamentally different. Where Instagram allows people to use photos to share moments in their lives, Edge said PicsArt is more about ‘collaborative content creation.’ After all, PicsArt users can post their photo with a #freetoedit hashtag and see what the rest of the community does with it,” wrote Techcrucnh.com.
By hiring Edge, PicsArt seems to be signaling its intention to bring more brands and marketers into the app. Edge said that’s a “fair characterization,” adding that thus far, the company has been focused on building the community.
“At some point, I think there’s a huge opportunity for brands to be part of the things we do,” said the newly appointed Vice President.
PicsArt says it currently has 65 million monthly active users.
“This is a company that’s really started to gain traction in the market,” Edge said. “Now it needs someone to come in and help build the business. I’m wired for that.”
It should be recalled that this April PicsArt raised USD 15 million in new funding from Sequoia Capital venture capital firm.