14:01 | 15.09.15 | Հոդվածներ | exclusive 9654
Mashtots անվճար կրթական հավելվածը թույլ է տալիս սովորել արեւմտահայերեն՝ զվարճալի եւ ինտերակտիվ խաղերի, վարժությունների միջոցով:
Հավելվածը հասանելի է երեք լեզվով՝ հայերեն, անգլերեն, իսպաներեն:
Mashtots հավելվածի համահիմնադիրներն են Տիգրան Բարսեղյանը, Էրիկ Ղոնյանը եւ Գրիգորի Էյրամջյանը: Ներկայում թիմում աշխատում է 8 մասնագետ:
Itel.am-ի հետ զրույցում ԱՄՆ-ում բնակվող Գրիգորի Էյրամջյանը պատմել է, որ հավելվածը ստեղծվել է շուրջ 6 ամիս առաջ, երբ սկսել են համագործակցել Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի հետ:
«Հիմնադրամը դրամաշնորհ էր սահմանել հայերեն լեզվի մոբայլ հավելվածի ստեղծման համար: Որոշեցինք դիմել եւ պատրաստել հավելվածը»,- նշել է նա:
Գրիգորի Էյրամջյանի խոսքով՝ նման հավելված ստեղծելու գաղափարն ավելի վաղ է ծագել:
«Ես ավելի քան 3 տարի է՝ բնակվում եմ Սան Ֆրանցիսկոյում: Այնտեղ՝ Սուրբ Հովհաննես առաքելական եկեղեցուն կից խմբակում, հայոց լեզու էի դասավանդում: Այնպես որ տեղյակ եմ, թե մարդիկ ինչ խնդիրների են բախվում հայերեն սովորելիս: Թիրախային խումբը Հայաստանից դուրս գտնվող մեր հայրենակիցներն են»,- պատմել է նա:
Գրիգորի Էյրամջյանն ընդգծել է, որ այս պահին իրենց գլխավոր խնդիրն է ավարտել հավելվածի iOS տարբերակը եւ դրա արդյունքում ձեռք բերել սպառման ավելի մեծ շուկա:
«Թեեւ Mashtots-ն արեւմտահայերեն է սովորեցնում, սակայն չեմ բացառում, որ հետագայում ստեղծենք նաեւ դրա արեւելահայերեն տարբերակը»,- ասել է Գրիգորի Էյրամջյանը:

The app is available in 3 languages - Armenian, English and Spanish.
Mashtots is co-founded by Tigran Barseghyan, Eric Ghonian and Grigori Eyramjyan. The team currently comprises 8 people.
Talking to Itel.am, U.S.-based Grigori Eyramjyan said that the app was created around 6 months ago when they started cooperating with Calouste Gyulbenkian Foundation.
“The Foundation has established grants for an Armenian language app. We decided to apply and develop the app”, he noted.
According to Grigori Eyramjyan, they came up with the idea of creating such an app much earlier.
“It’s already more than 3 years that I have been living in San Francisco. It was there, in the yard of Saint Hovhannes Apostolic Church, that I taught Armenian. So, I’m aware what issues people are faced with while learning Armenian. Our compatriots living outside of Armenian are our target group”, he said.
Grigori Eyramjyan stressed that their main issues was to complete the iOS version of the app and acquire a larger consumer market as a result.
“Although Mashtots app teaches Western Armenian, I don’t rule out that in future, we will create the Eastern Armenian version as well”, said Grigori Eyramjyan.