07:32 | 25.03.16 | Տեխնոլոգիաները եւ կանայք | exclusive 54582
Itel.am-ը «Տեխնոլոգիաները եւ կանայք» նոր շարքում ներկայացնում է ՏՏ ոլորտում ներգրավված հայուհիներին:
Լիլիթ Մկրտչյանն աշխատում է SFL ընկերությունում որպես Front-end developer:
Կիբեռնետիկային փոխարինեց կոդ գրելը
Երբ 2004-ին ես ընդունվում էի համալսարան, չէի մտածում, որ ծրագրավորող կդառնամ: Ավարտել եմ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի կիբեռնետիկայի ֆալկուլտետը՝ որպես որակի մասնագետ: Այն ժամանակ կարծում էի, որ կիբեռնետիկան հիանալի եւ հեռանկարային բնագավառ է:
Ծրագրավորմամբ զբաղվել սկսեցի համալսարանն ավարտելուց հետո: Ծանոթներիցս մեկը, որ ՏՏ ընկերություն ուներ, առաջարկեց իրենց մոտ կատարել առաջին քայլերս: Ինձ վրա աշխատելով, քիչ-քիչ առաջ գնացի եւ արդեն երկու տարի է՝ SFL-ում եմ աշխատում:
Տեխնիկական մասնագիտացում ընտրեցի, քանի որ տրամաբանական մտածողությունս ուժեղ է: Լեզուների հետ սեր չունեմ, իսկ մաթեմատիկան շատ եմ սիրում, մայրս էլ մաթեմատիկայի ուսուցչուհի է:
Լիլիթ Մկրտչյանը
Գլոբալ ՏՏ-ում ծրագրավորող կանանց ներգրավվածությունը մոտ 14% է: Իմ կարծիքով` տղաների մոտ տրամաբանական մտածողությունը լավ է զարգացած: Օրինակ, ուսանողական տարիներիս Պոլիտեխնիկում գերակշիռ մասը տղաներ էին:
Եթե այս գործով ես զբաղվում, ստիպված ես դրան շատ ժամանակ տրամադրել, քանի որ ամեն պահի քեզ կարող են ասել, որ մի բան այն չէ, եւ շտկել է պետք:
Ծրագրավորող աղջիկները մյուս աղջիկների համեմատ ավելի ճկուն մտածելակերպ եւ կամքի ուժ ունեն:
Գործը երբեք կիսատ չեմ թողնում
Գործս երբեք կիսատ չեմ թողնում, պետք է պարտադիր մի գործը վերջնացնեմ, հետո անցնեմ մյուսին: Դա երեւի բնավորության գիծ է, նպատակիդ հասնելու ցանկություն: Իդեալիստ եմ, եթե մի բան եմ անում, պետք է իդեալական կերպով անեմ:
ՏՏ ոլորտը շատ տարողունակ է, այստեղ աշխատում են տարբեր փրոջեքթ մենեջերներ, դիզայներներ, կադրային եւ ադմինիստրատիվ աշխատակիցներ, որոնց համար կոդ գրելը պարտադիր չէ, սակայն եթե այս ոլորտում ես եւ ունես կոդ գրելու գիտելիքներ, ապա գործդ շատ ավելի է հեշտանում: Այդպես համագործակցությունդ ծրագրավորողների թիմի հետ ավելի հեշտ է դառնում:
Հստակ բրենդային նախասիրություններ չունեմ՝ աշխատում եմ Mac համակարգչով, իսկ որպես բջջային հեռախոս նախընտրել եմ Samsung Galaxy Note 3-ը: Տեխնոլոգիական վերջին նորարարություններից կնախընտրեի օգտագործել iWatch-ը:
Պետք չէ ծրագրավորումն ընտրել «նորաձեւ» երեւալու համար
Ամեն մարդ պետք է անի այն, ինչ իրեն հոգեհարազատ է: Սիրով եմ աշխատանքի գալիս, գործս սիրով եմ անում, դրա համար էլ երեւի լավ է ստացվում: Պետք չէ ընտրել ծրագրավորման ոլորտը միայն նրա համար, որ այն նորաձեւ է:
Այս ոլորտում կամքի ուժը եւ չհանձնվելը շատ կարեւոր է. շատերը մի քանի անգամ փորձում են, ու տեսնելով, որ չի ստացվում, սկսում են հիասթափվել, սակայն իմ օրինակով կարող եմ ասել, որ այդ պահերին չհանձնվելն է այս ոլորտում հաջողության հասնելու գրավականը:

On the occasion of International Women’s Day, Itel.am launches a new series to present Armenian women engaged in IT industry.
Lilit Mkrtchyan works at SFL as a Front-end developer
Code writing replaced cybernetics
When I was applying to the university in 2004 I had no idea that I would become a programmer. I graduated from State Engineering University of Armenia, Department of Cybernetics as a quality specialist. I used to think that cybernetics is a wonderful and perspective field.
I started programming after graduating from the university. One of my acquaintances that had an IT company offered me to make first steps in their office. I slowly moved forward by working on my skills and I’ve been working at SFL for 2 years now.
I chose technical field as my logical thinking is advanced. I’m not very good at languages but mathematics is mine. My mother is a math teacher.
Lilit Mkrtchyan
Women involvement in global IT is 14%. I believe that men have more advanced logical thinking. Most of the students at my university were men.
If you are undertaking this specialty you have to devote a lot of time to it as you can be told that something is not right and it needs to be changed any time.
Programmer women have more flexible way of thinking and willpower compared with others.
I never leave the job unfinished
I never leave the job unfinished. I have to finish something to go on with another thing. I think it’s a characteristic feature: I strive to realize my goals. I am a perfectionist and try to do everything perfectly.
IT is a peculiar field. A lot of project managers, designers, human resources and administrative people work here who have no need to write a code.
If you are able to write codes, you are able to cooperate with the team more easily.
I have no special brand preferences. I work on a Mac computer and have a Samsung Galaxy Note 3 phone. I would want to use iWatch from latest technological innovations.
You shouldn’t choose programing to seem “cool”
Everyone should do something that is close to his/her heart. I come to work with pleasure and work with pleasure and maybe that’s why it’s successful. You shouldn’t choose programing to seem “cool”.
Willpower is essential in this field: some people try a couple of times and surrender if they don’t succeed at once. But I can say from my experience that not giving up is the only way to succeed here.