11:02 | 22.04.16 | Նորություններ | 9045
Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը հերքել է նախօրեին մամուլում հայտնված հրապարակումները, որոնց համաձայն՝ «‹‹ԱրմենՏել›› ՓԲԸ-ն դատի է տվել առաջնագծում գտնվող զինվորին, պահանջելով 27.820 դրամ»:
Անդրեյ Պյատախինի տարածած ուղերձում ասված է. «Հրապարակումը չի համապատասխանում իրականությանը եւ վարկաբեկում է ընկերության հեղինակությունը։
Դիտարկենք վերոհիշյալ հարցը ներկայացնելով համապատասխան մանրամասներ. ՀՀ քաղաքացի Ալբերտ Կարապետյանը դարձել է մեր բաժանորդը 2015թ. մայիսի 18-ին, երբ նա դեռեւս զինվոր չէր: Հաճախորդի պարտքի ընդհանուր գումարը այս պահի դրությամբ կազմում է 27 272 դրամ, որից 20 000 դրամը`«Արծաթե համարի» արժեքն է: 2015թ. հուլիս ամսից սկսած բաժանորդը դադարել է վճարել կապի ծառայությունների համար, իսկ 2015 թ. օգոստոսին ստացել է առաջին SMS-հաղորդագրությունը պարտքի առկայության եւ վճարման անհրաժեշտության վերաբերյալ ծանուցմամբ: Այնուհետեւ, ընկերությունը 3 անգամ զանգահարել է հաճախորդին եւ 4 անգամ տեղեկացրել SMS-հաղորդագրության միջոցով՝ պարտքի մարման անհրաժեշտության մասին:
Մամուլի հրապարակումներից տեղեկացանք, որ բաժանորդն արդեն 6 ամիս է, ինչ ծառայում է հայոց բանակում, հետեւաբար, պարտքի գոյացման պահին նա դեռեւս զինվոր չէր:
Ամփոփելով` նշեմ, որ այն պահից սկսած, երբ Ալբերտ Կարապետյանը դարձել է մեր բաժանորդը եւ ձեւավորվել է նրա պարտքը, ինչպես նաեւ այն ժամանակահատավածը, երբ գործն ուղարկվել է դատարան, վերջինս դեռ բանակում չէր ծառայում: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ մինչ ներկա պահը մենք բաժանորդի կամ նրա հարազատների կողմից խնդրի լուծման խնդրանքով որեւէ գրավոր–դիմում չենք ստացել եւ այդ մասին տեղեկացել ենք միայն ԶԼՄ-ների հրապարակումներից:
Այժմ խոսքս ուղղեմ որոշ ԶԼՄ-ների եւ կայքերի. ցավում եմ, որ մեր եւ մեր երկրի համար այս ծանր ժամանակաշրջանում դուք շահարկում եք այս ցավալի թեման, օգտագործում եք զինվորի անունը ոչ թե իրականում խնդիրը լուծելու, այլ սեփական վարկանիշը եւ կայքի այցելությունների քանակը բարձրացնելու նպատակով:
Խնդրի լուծման իրական ճանապարհ գտնելու եւ մեզ հետ կապ հաստատելու փոխարեն, նրանք «աղ են լցնում ժողովրդի վերքերի վրա», խաղում մեր ընկերության հեղինակության հետ, չեն պարզաբանում մանրամասները եւ նույնիսկ մեկնաբանություն չեն վերցնում երկրորդ կողմից:
Նման մոտեցումը համարում եմ խիստ ոչ պրոֆեսիոնալ եւ ոչ էթիկական։
Այն, ինչ կասեմ այժմ, մինչ այս չենք ներկայացրել հանրությանը, սակայն իրավիճակը ստիպում է: Ես եւ Beeline աշխատակիցները, երկրի համար ծանր պահին համախմբվեցինք եւ, ինչպես ողջ հայ ժողովուրդը, օգնություն ցուցաբերեցինք Արցախի ժողովրդին եւ սահմանի պաշտպաններին: Beeline-ի աշխատակիցները հավաքեցին բավականին նշանակալի գումար, որով գնվեցին առաջին անհրաժեշտության իրեր զինվորերի եւ բանակի համար: Զինվորական գործողությունների արդյունքում զոհվածների տասը ընտանիք ստացան ֆինանսական օգնություն, իսկ ես անձամբ հանդիպեցի ԼՂՀ նախագահի հետ` քննարկելու այն սոցիալական ծրագրերը, որոնք մեր ընկերությունները կիրականացնի ԼՂՀ տարածքում:
Ինչպես արդեն նշեցի, այս ամենը տեղ չէր գտել մամուլում, քանի որ դա չի արվել PR նպատակներով, եւ ցավում եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր սեփական PR-ի եւ վարկանիշի բարձրացման համար օգտագործում են իրենց պաշտպանների` զինվորների հանդեպ հայ ժողովրդի տածած զգացմունքները եւ հարգանքը:

Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin refuted the claims that ArmenTel CJSC sued a soldier serving at the front for AMD 27, 280, which appeared in media yesterday.
The address of Beeline Armenia CEO says: “Media publications contradict reality and damage the reputation of the company.
Here we present the essence of the issue in detail. Armenian citizen Albert Karapetyan became our subscriber on May 18, 2015, when he wasn’t a soldier yet. Total sum of the client’s debt is a little over AMD 27, 272, and AMD 20, 000 out of it is the cost of the “Silver number”. The subscriber stopped paying for connection since July 2015, and received the first SMS about the debt with notification that payment’s required in August 2015.
We found out from articles in the media that the subscriber has been serving for 6 months, therefore, he was not a soldier at the moment the debt was formed. Nevertheless, the company called the client 3 times and informed him through SMS 4 times.
The company’s system doesn’t allow to determine if the subscriber is a soldier or not and where he serves, at the front or, let’s say, in Yerevan.
Summing this up, I will say that since the moment Albert Karapetyan became our subscriber, made a debt, didn’t pay it, and the case was taken to court, Arman Karapetyan wasn’t in service yet.
I’d like to stress that we haven’t received any official letter from the subscriber or his relatives with any information on this problem till this moment, we only learned about it from the media.
Now I want to address certain media outlets and websites and say that I’m sorry they speculate this painful subject in the hard times for us and the country, using a soldier’s name not to solve the issue but to increase their ratings and traffic.
They should find a real way to solve the problem, contact us and see how to do that, but they bother the people’s ache instead, play with the reputation of our company, don’t go into details and don’t even ask the other side for comments.
I consider this approach extremely unprofessional and unethical.
What I’m going to say wasn’t in the press, but the situation makes me. Beeline employees and I untied in the hard moment for the country and, as the majority of Armenian people, collected as much as we could for people of Artsakh and defenders of the borders. Beeline employees gathered a very large sum to purchase essentials for the soldiers and army: food, medicine, hygiene items, etc. Ten families who suffered from military actions received financial help, and I personally met NKR President to discuss social programs that our company will realize on the territory of NKR.
As I mentioned, it wasn’t in the media, as we chose not to use even our own good deeds for PR, and we regret that some people play with the love and respect Armenian people have for their defenders - soldiers for self-PR and ratings.